Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kard. Dziwisz w siedmiu rolach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Grażyna Starzak
Kościół. Wierni podziękowali ustępującemu metropolicie krakowskiemu. On zaś po raz ostatni pobłogosławił ich jako pasterz archidiecezji

Barwny tłum wypełnił w sobotnie południe górny kościół sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Barwny, bo ustępującego metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza żegnali tam przedstawiciele wszystkich środowisk. Wielu w regionalnych czy zawodowych strojach.

Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim. "Przyszedł czas na zmianę"

Źródło:TVN24

Byli krakowiacy i górale, górnicy, hutnicy, leśnicy i policjanci w paradnych mundurach. Bracia kurkowi w kontuszach, kawalerowie maltańscy, przedstawiciele władz państwowych (z premier Beatą Szydło) i samorządowych, rektorzy wyższych uczelni, kościelni hierarchowie, szeregowi księża. A także wielu innych, zwykłych mieszkańców archidiecezji krakowskiej, którzy swoim uczestnictwem w tym specjalnym nabożeństwie chcieli podziękować swojemu pasterzowi.

- Niech z naszych serc popłynie modlitwa, którą zanosimy przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, zachowując w pamięci wszystkie te lata posługi księdza kardynała. Teraz więc, sursum corda, w górę serca do Boga i do spraw niebieskich - prosił wiernych ks. prof. Robert Tyrała, specjalista od liturgii i muzyki kościelnej, nawiązując do zawołania biskupiego kard. Dziwisza.

W tle słychać było improwizacje organowe na temat pieśni o św. Janie Pawle II przygotowanej z okazji kanonizacji papieża Polaka. Wśród duchownych, którzy uczestniczyli w nabożeństwie byli przyjaciele kard. Dziwisza. Jednym z nich jest emerytowany dziś biskup pomocniczy krakowski Jan Zając.

Ich przyjaźń narodziła się ponad pół wieku temu, w seminarium duchownym. Wyświęcał ich Karol Wojtyła. Bp Zając dziękował kard. Dziwiszowi w imieniu duchowieństwa. - Wdzięczną pamięcią ogarniamy całe bogactwo Twojej pasterskiej posługi. (…) Poprzez dom na Franciszkańskiej docierała ona do parafii, wspólnot, konkretnych osób. Tysiące spotkań, rozmów, decyzji, cennych inicjatyw. Szukałeś nade wszystko tego, co łączy, co buduje jedność, niesie nadzieję. Dziękujemy Ci za posługę podejmowaną zawsze w duchowej łączności z Janem Pawłem II - aż po Światowe Dni Młodzieży, które ukazały współczesnemu światu naturalne piękno, a zarazem duchowe bogactwo i piękno naszej Ojczyzny - mówił bp Zając. Ustępującemu metropolicie podziękował również ks. prałat Jan Kabziński, kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II.

Mszy św. przewodniczył ustępujący metropolita. Homilię w czasie liturgii wygłosił ks. prof. Edward Staniek, teolog i znany rekolekcjonista.

Wspominając Jana Pawła II wymienił siedem ról, jakie „wielki Boży reżyser” wyznaczył kard. Dziwiszowi. Wśród nich do najważniejszych zaliczył te, które sprawował będąc przez pół wieku u boku Karola Wojtyły - Jana Pawła II, którego był prawą ręką i którego nauczanie przybliżał Polakom, m.in. poprzez powołanie instytucji dokumentującej wielki pontyfikat i dbając o rozwój kultu świętego papieża pod egidą Centrum „Nie lękajcie się”.

- Był prawą ręką wtedy, gdy przygotowywano dokumenty, jak i wtedy, gdy układał w plecaku kanapki, termos z herbatą, skarpety na wymianę. Gdy udawali się na narty czy spacer. Ręką odpowiedzialną za codzienność i za sprawy trudne - mówił ks. prof. Staniek.

- Dziś nie bijemy mu braw, bo jego udział w dramacie zbawienia jeszcze nie jest ukończony. Będzie aktorem Bożego dzieła aż do radosnego spotkania ze św. Janem Pawłem II, który darzy go przyjaźnią wieczną - zaznaczył. Na koniec zaapelował do zebranych, żeby również spojrzeli na siebie i swoją rolę „wyznaczoną przez wielkiego reżysera w stworzeniu, czyli w świecie, który nas otacza i w zbawieniu, czyli w Kościele, który tworzymy”.

W procesji z darami szli przedstawiciele wszystkich środowisk. Ustępujący metropolita otrzymał m.in. szaty i naczynia liturgiczne dla sanktuarium św. Jana Pawła II, monstrancję wykonaną z soli od wielickich górników i pamiątkową statuetkę od braci kurkowych. A także zapewnienie o modlitwie.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wręczając ustępującemu metropolicie prezent - klucze do bram miasta - powiedział, że 11 lat posługi w archidiecezji kard. Dziwisza to był wyjątkowy czas, bo „nikt inny z taką dokładnością i precyzją nie przekazałby rodakom myśli Jana Pawła II”.

W imieniu środowiska krakowskich uczelni głos zabrał prof. Wojciech Nowak, rektor UJ, dziękując kard. Dziwiszowi za to, że „w ostatnich 11 latach był obecny w najważniejszych momentach akademickiego, uniwersyteckiego życia”.

Kard. Stanisław Dziwisz dziękując wszystkim, „którzy współtworzą Kościół krakowski swoją modlitwą, pracą, cierpieniem, swoją kulturą i chrześcijańską solidarnością” wyznał, że Jan Paweł II przewidywał jego posługę w Krakowie, dlatego nominację na metropolitę w 2005 r. przyjął z pokorą.

Prosił też, by wierni „z otwartym sercem” przyjęli abp. Marka Jędraszewskiego. Na koniec, już po raz ostatni jako metropolita, pobłogosławił wszystkich i zapewnił, że będzie nadal służył Kościołowi krakowskiemu.

12 lat metropolity
Kard. Stanisław Dziwisz został mianowany na urząd metropolity krakowskiego 3 czerwca 2005 r. przez papieża Benedykta XVI. Dwa miesiące później odbył liturgiczny ingres do Katedry na Wawelu. Od papieża Benedykta XVI otrzymał również kapelusz kardynalski na konsystorzu 24 marca 2006 r. Należy do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Gościł w Krakowie dwóch papieży: Benedykta XVI w 2006 r. i Franciszka w 2016 r. Przewodniczył pracy komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Z inicjatywy kard. Dziwisza powstało Centrum „Nie lękajcie się”, sanktuarium św. Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego imienia papieża Polaka oraz nowoczesne, multimedialne Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Jego staraniem w 2009 r. został powołany Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. (G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski