Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kardynał Dziwisz poświęcił domy

Redakcja
POMOC. Kardynał Stanisław Dziwisz odwiedził w środę gminę Lanckorona. Poświęcił trzy osiedla domów, które - staraniem rządu i samorządu lanckorońskiej gminy - wybudowano w Izdebniku i Lanckoronie dla ludzi, którzy stracili dobytek przed dwoma laty podczas katastrofalnych osunięć ziemi.

Metropolita krakowski w Lanckoronie i Izdebniku Fot. Robert Szkutnik

Samorząd wybudował dziesięć domów na osiedlu św. Jana, a sześć na osiedlu Słoneczne Tarasy w Lanckoronie i siedem na os. Jarzębinowe Ogrody w Izdebniku. Poszkodowanym przez żywioł przekazano je przed rokiem. Jednak tylko w niektórych z nich już mieszkają. Większość nadal czeka na wykończenie i zagospodarowanie.

Zobacz ZDJĘCIA nowych domów >>

Metropolita krakowski przyjechał na zaproszenie wójt Zofii Oszackiej, która chciała podziękować Kościołowi za pomoc po katastrofie, a szczególnie za przekazanie ziemi pod budowę osiedla św. Jana w pobliżu lackoroń-skiego rynku.

Kardynał od samorządu otrzymał statuetkę lanckorońskiego Kazimierza, potwierdzenie honorowego obywatelstwa Lanckorony. Podobne wyróżnienie przekazano dla premiera Donalda Tuska.

W czasie wizyty kardynał chętnie rozmawiał z mieszkańcami domków, pytał jak im się tu żyje.

- Przenosimy się na zimę - mówi Zofia Siuty z os. św. Jana, która zamieszka tu wraz z mężem Markiem, trzyletnim synem Jakubem i 78-letnią matką Teodorą Frączek. -Wszyscy się cieszymy, że mamy gdzie mieszkać - dodała.

Nowe domy mają od 60 do 100 metrów kwadratowych powierzchni. Samorząd kupił dla poszkodowanych też jedno mieszkanie oraz dom. Koszt budowy trzech osiedli oraz zakupu mieszkania i domu wyniósł około 10 milionów złotych. Pieniądze pochodziły z rządowej do-tacji.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Jerzy Miller wojewoda małopolski, Kazimierz Barczyk przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego oraz burmistrz z zaprzyjaźnionego z Lanckoroną holenderskiego miasta Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Uroczystości zakończyła msza święta odprawiona przez kardynała Dziwisza w miejscowym kościele.

Robert Szkutnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski