Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kardynał „zaćwierka” do wiernych

Grażyna Starzak
Kard. Dziwisz dotrze do wiernych dzięki nowym technologiom
Kard. Dziwisz dotrze do wiernych dzięki nowym technologiom Fot. GRZEGORZ JAKUBOWSKI
Kościół. Przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie odbędzie się pierwsze w Krakowie, a czwarte w Polsce spotkanie znajomych z Twittera.

Na drugiego kwietnia kardynał Stanisław Dziwisz zaprasza do krakowskiej kurii osoby, które zna tylko z Twittera. Powód? Metropolita krakowski być może wkrótce korzystał będzie z tego medium społecznościowego wzorem papieża Franciszka, którego wpisy obserwuje prawie 16 milionów użytkowników.

Z inicjatywą pierwszego w Krakowie tzw. tweetupu, czyli spotkania znajomych z Twittera, wyszli pracownicy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - ks. prof. Wojciech Misztal, dr Krzysztof Gurba i ks. dr hab. Robert Nęcek. Datę wybrano nieprzypadkowo, 2 kwietnia 2016 r. przypada bowiem 11. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II.

Biskupi doceniają Twittera

W Polsce „twittuje” już prawie 200 duchownych. Swoje konta na Twitterze mają prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki. Ten pierwszy przyznał, że zanim opublikował inauguracyjny wpis, prześledził, w jaki sposób portalem posługują się inni polscy biskupi, a przede wszystkim papież Franciszek.

Wśród naszych hierarchów regularnie „ćwierka” (z ang. „tweet” to właśnie ćwierkać) m.in. metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Jego konto obserwuje ponad 1,2 tys. osób. W serwisie wpisy publikują też: biskup płocki Piotr Libera, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk i od niedawna bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Polscy biskupi doceniając potencjał mediów społecznościowych zaczęli podejmować wciąż nowe inicjatywy w sieci. W zeszłym roku, pierwszy raz w historii, na Twitterze odbył się katolicki „Tydzień wychowania”. Biskupi zachęcali śledzących ich w sieci - 16 tys. osób - do „refleksji nad wychowaniem ludzi”. Wcześniej prowadzili już akcje ewangelizacyjne pod hasłem „Boże Ciało na Twitterze” czy „Majówka na Twitterze”. W czasie tegorocznego Wielkiego Postu za pośrednictwem portalu można uczestniczyć w rekolekcjach, przygotowanych przez episkopat.

Księża śladem polityków

Tweetupy mają w naszym kraju krótką tradycję. Pierwszą osobą, która zorganizowała takie spotkanie, był Andrzej Duda, jeszcze jako kandydat PiS na prezydenta. Kolejne odbyło się pod koniec ub. roku w sekretariacie episkopatu Polski. Trzeci Tweetup przygotowali na początku tego roku współpracownicy Beaty Szydło. Nowy sposób komunikacji pani premier ze społeczeństwem ma być podobno normą. Szydło zapowiedziała, że regułą stanie się, iż ostatnie pytanie zadane podczas konferencji prasowych będzie pochodziło właśnie z Twittera.

Zgłoszenia na tweetup z kard. Dziwiszem pod hasłem #OknoNaMilosierdzie przyjmowane są do 31 marca na adres poczty elektronicznej: [email protected] lub na Twitterze do @KrzysztofGurba. Można jednak przypuszczać, że nie wszyscy, którzy się zgłoszą, zostaną zaproszeni do krakowskiej kurii. - Aula pod Papieskim Oknem może pomieścić określoną ilość osób - wyjaśnia ks. Robert Nęcek.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski