Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kariera jest możliwa, gdy doradca wskaże mocne strony i wytyczy cele

(MAU)
W Bibliotece Publicznej w Miechowie ruszyły spotkania z doradcą zawodowym realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w ramach projektu „Kierunek kariera”.

- To projekt edukacyjny dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego i skierowany do osób mieszkających, uczących się bądź pracujących w Małopolsce. Pierwszym etapem jest spotkanie z doradcą zawodowym, podczas którego określa się predyspozycje zawodowe, zainteresowania, cele, pokazuje wartość pracownika. To człowiek jest w centrum uwagi - mówi Ilona Plichta, doradca zawodowy.

Dofinansowanie można o-trzymać do szkoleń językowych, komputerowych, ale też np. z zarządzania projektami czy na kurs prawa jazdy kategorii A, B. By z nich skorzystać trzeba spełnić określone warunki - być osobą pracującą (na umowę zlecenie, umowę o dzieło, umowę o pracę, prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą), w wieku 25-49 lat, mającą wykształcenie co najwyżej średnie ze zdaną maturą. W projekcie mogą wziąć udział także osoby, które mają powyżej 50 lat; w tym przypadku wykształcenie nie odgrywa żadnej roli.

Podczas spotkania z doradcą przeprowadzany jest bilans kariery. Jeśli jest podstawowy, to spotkanie trwa do półtorej godziny; doradca informuje o projekcie, określane są cele. Bilans pogłębiony to kilkukrotne spotkania, podczas których badane są predyspozycje zawodowe, kompetencje.

- Zdarza się, że przychodzą osoby, które długo pracują, ale z doradcą spotykają się pierwszy. Takie spotkanie pozwala im poznać samego siebie. Doradca wspiera daną osobę tak, by była zmotywowana i wzięła los w swoje ręce - zauważa Ilona Plichta.

Każdy kto zdecyduje się na udział w projekcie może otrzymać dofinansowanie do szkoleń, wskazanych podczas usługi doradczej. Jest ono w formie bonów szkoleniowych. Można ich otrzymać 180. Wykup bonów wiąże się z zawarciem umowy o dofinansowanie oraz wpłatą wkładu własnego w wysokości 13 proc. wartości bonów szkoleniowych.

Uczestnik projektu ma na ich wykorzystanie 7 lat, ale musi z nich skorzystać w ciągu półtora roku od otrzymania. Instytucje szkoleniowe zawierają umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Uczestnik projektu wyszukuje w Bazie Usług Rozwojowych firmę, termin i miejsce szkoleń.

By otrzymać dofinansowanie na szkolenie, np. językowe trzeba je ukończyć i przystąpić do egzaminu. Projekt cieszył się powodzeniem w powiecie oświęcimskim i regionach nowosądeckim i tarnowskim. W Miechowie spotkania z doradcą odbędą się w bibliotece 9, 16 i 23 marca w godz. od 12 do 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski