Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karierę zawodową można rozpocząć już na studiach

Jan Matoga
W czasie Dni Kariery Uniwersytet Ekonomiczny przeżywał prawdziwe oblężenie
W czasie Dni Kariery Uniwersytet Ekonomiczny przeżywał prawdziwe oblężenie Fot. Jan Matoga
Wydarzenie. Studenci mogli spotkać się z pracodawcami, a nawet zdobyć upragnioną pracę.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyły się jedne z największych targów pracy dla studentów i absolwentów, zorganizowane przez AIESEC. Jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca młodych ludzi i realizująca dla nich liczne projekty pozwalające na rozwój osobisty i personalny.

Dni Kariery, bo tak nazywała się impreza, pozwoliły kilku tysiącom krakowskich studentów na zweryfikowanie rynku pracy i zapoznanie się z ofertą wielu firm.

Targi pracy AIESEC odbywają się w Polsce od ponad 20. - Główną ideą było stworzenie przez nas, czyli studentów, imprezy w pełni dedykowanej naszym rówieśnikom - tłumaczy Natalia Gorczyca, odpowiedzialna za promocję Dni Kariery na terenie całej Polski.- Stąd też taka formuła uwzględniająca w ofertach firm również staże i praktyki.

Dni Kariery to także dobra okazja, by studenci mogli skorzystać z wiedzy doradców, którzy pomogą im w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. AIESEC stara się przygotować studentów do zrobienia dobrego wrażenia na pracodawcy, np. przez dobranie ubioru i umiejętne przygotowanie CV.

Organizacja wskazuje również na nowe trendy, pojawiające się na rynku pracy - Utarło się, że istnieją kierunki studiów gwarantujące pracę i takie, które niemal je uniemożliwiają. Tymczasem to już nieprawda. Jak wynika z naszych doświadczeń duża część firm nie widzi zależności między ukończonymi przez kandydata studiami a jego faktycznymi kompetencjami - wyjaśnia Natalia Gorczyca.

Jak przekonują organizatorzy Dni Kariery, dziś, w związku z dynamiką zmian zachodzących na świecie, od kandydatów na pracowników oczekuje się rozwiniętych kompetencji miękkich. Wśród kluczowych cech, które wymieniają pracodawcy opisując idealnego pracownika, znajdują się umiejętność pracy zespołowej, inteligencja emocjonalna i kulturowa czy asertywność.

W wyniku globalizacji, robotyzacji i automatyzacji stale zmieniają się profile niektórych profesji. Księgowi muszą doskonale mieć opanowane skomplikowane programy informatyczne a w bankach coraz częściej poszukuje się programistów i analityków. Z drugiej strony zawody, które pojawiły się stosunkowo niedawno (jak na przykład specjalista do spraw social media), mogą niedługo przestać istnieć.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski