Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karierę zawodową najlepiej rozpocząć już na studiach

Marcin Banasik
Oprócz nauki na studiach warto również pomyśleć o pierwszej pracy
Oprócz nauki na studiach warto również pomyśleć o pierwszej pracy Fot. 123RF
Praca. Nawet najprostsze zajęcie oznacza, że znamy wartość pieniądza i kulturę pracy

Samo ukończenie studiów nie zagwarantuje nikomu dobrej pozycji na rynku pracy i wymarzonej posady – wydaje się, że o tym wiedzą dzisiaj wszyscy młodzi ludzie. Powinni więc pamiętać, że już w trakcie studiów trzeba zadbać o to, by mieć co później wpisać w CV. Jak to zrobić?

Studenci i absolwenci narzekają, że w niemal każdym ogłoszeniu o pracę wymagane jest doświadczenie zawodowe. – Jeśli wszędzie wymaga się od __nas doświadczenia, to jak mamy je zdobyć? – pytają retorycznie. Podczas rozmów kwalifikacyjnych i sakramentalnego pytania o doświadczenie zawodowe nierzadko popadają w irytację. Z drugiej strony pracodawcy narzekają na to, że młodym ludziom brakuje nie tylko praktycznych umiejętności, ale też pokory. Te dwa światy da się pogodzić.

O pracy myśl na studiach
Trzeba o tym jednak pomyśleć wcześniej, a nie na ostatnim roku studiów lub następnego dnia po odebraniu dyplomu. – Wystarczy poważniej podejść do tematu i rozpocząć budowę swojej ścieżki zawodowej już na __studiach – mówi Katarzyna Słowik, ekspertka od rekrutacji pracowników.

Od świeżo upieczonego absolwenta pracodawcy nie oczekują raczej biegłej znajomości branży, konkretnej, merytorycznej wiedzy i praktycznych umiejętności.

Jeśli w ogłoszeniu skierowanym do studentów i absolwentów pojawia się wymóg doświadczenia zawodowego, chodzi tu raczej o pewne obycie i umiejętności interpersonalne, takie jak chociażby umiejętność pracy w zespole, łatwość w __nawiązywaniu relacji czy komunikatywność – wyjaśnia specjalistka.

Jeśli na początku studiów nie udaje nam się zdobyć praktyk czy stażu w wymarzonej branży czy firmie, nie powinniśmy się załamywać. Musimy pamiętać o tym, ze wspomniane umiejętności miękkie można wykształcić nie tylko podczas zgodnej z wykształceniem pracy zawodowej.

Dla pracodawcy o wiele cenniejsze, niż białe plamy w CV, będą np. informacja o wolontariacie, udziale w wymianie studenckiej, działalności w organizacjach studenckich, kołach zainteresowań i organizacjach pozarządowych czy nawet wzmianka o pracy sezonowej. Dzięki temu potencjalny pracodawca wie, że taka osoba była aktywna, pracowita lub rozwijała swoje zainteresowania.

Oczywiście musimy pamiętać o tym, że nie każdy student ma ten komfort, że może zdobywać doświadczenie zawodowe podczas przedłużających się bezpłatnych praktyk czy wolontariatu. Nie każdego po prostu na to stać.

Cenne doświadczenie
Doświadczenie zdobyte poza głównym obszarem zawodowym w niektórych przypadkach może takiemu absolwentowi przeszkadzać, ale w zdecydowanej większości przypadków jest zaletą. Nawet takie zajęcia, jak praca na kasie czy wykładanie towaru w hipermarkecie, praca w barze czy restauracji to dla potencjalnego pracodawcy jasny sygnał – ta osoba zna wartość pieniądza i kulturę pracy, jest odpowiedzialna.

Zresztą takich branż, w których doświadczenie zawodowe najczęściej nie jest wymagane, jest znacznie więcej. Studentów chętnie przyjmują telefoniczne biura obsługi klienta, czyli call center. Praca „na słuchawce” to z pewnością niełatwe zadanie. Najczęściej to prawdziwa szkoła życia. Taki punkt w CV może zostać odczytany przez potencjalnego pracodawcę nie tylko jako oznaka samozaparcia i dużej dawki determinacji, ale też np. dyspozycyjności..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski