Kariery absolwentów Politechniki Krakowskiej: bez problemu z pracą, i to zgodną z wykształceniem

OPRAC.: (MM)
Absolwenci Politechniki Krakowskiej
Absolwenci Politechniki Krakowskiej PK
Udostępnij:
Najnowsze badanie Biura Karier Politechniki Krakowskiej potwierdza mocną pozycję absolwentów PK na rynku pracy - pochwaliła się ta krakowska uczelnia. Jak podaje, 93,3 proc. osób, które ukończyły studia II stopnia w 2019 roku na PK, miała pracę już do pół roku po obronie dyplomu. Większość badanych zadeklarowała, ze znalazła zatrudnienie jeszcze podczas studiów oraz że wykonuje pracę zgodną z wykształceniem.

FLESZ - Kosztowna kwarantanna pracowników

- Spośród 93,3 proc. badanych absolwentów z rocznika 2019, którzy pracują w pół roku po studiach, zdecydowana większość - aż 67 proc. - znalazła zatrudnienie jeszcze przed obroną pracy magisterskiej. Już zdobycie tytułu inżyniera na Politechnice Krakowskiej daje obiecujące perspektywy zawodowe. Wśród respondentów kończących kształcenie po I stopniu studiów pracuje 82,8 proc. osób - wymienia Maja Ziętara, kierownik Biura Karier Politechniki Krakowskiej.

Nowy raport Biura Karier PK pokazuje, że ukończenie studiów II stopnia (magisterskich) sprzyja znalezieniu pracy w zawodzie. 65,7 proc. magistrów inżynierów deklaruje zgodność wykonywanej pracy z właśnie zdobytym wykształceniem. Pierwsze zatrudnienie poza branżą cztery razy częściej dotyka absolwentów studiów I stopnia. Spośród osób badanych po I stopniu, 67,4 proc. kontynuuje studia na Politechnice Krakowskiej.

Autorzy raportu podkreślają, że absolwenci studiów II stopnia wyżej oceniają rozwinięte na studiach kompetencje zawodowe (wiedzę oraz umiejętności specjalistyczne), a także pozazawodowe (współpraca w zespole i kompetencje organizacyjne). Średnie miesięczne zarobki badanych, którzy ukończyli II stopień studiów, częściej występują w przedziałach powyżej 4 tys. zł brutto.

Większość absolwentów Politechniki (80,2 proc.) pracuje w województwie małopolskim, w tym 51 proc. w Krakowie. Pozostali najczęściej w województwach: śląskim, mazowieckim i podkarpackim. W stosunku do ubiegłorocznego badania dotyczącego rocznika 2018, mniej respondentów wyjechało do pracy za granicę – tylko 2 proc. (poprzednio było to około 6 proc.). Absolwenci PK wyjeżdżają przeważnie do Niemiec, Irlandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Najczęściej wymieniane branże, w których pracują osoby z dyplomem Politechniki Krakowskiej to: budownictwo (27 proc.), architektura (13 proc.), branża mechaniczna (12 proc.), IT (7 proc.), inżynieria środowiska oraz transport i logistyka (po 6,5 proc.). Wychowankowie PK pracują głównie najemnie (93,2 proc. ogółu zatrudnionych po studiach II stopnia). Natomiast 6,8 proc. absolwentów prowadzi własną działalność gospodarczą, w tym 4,2 proc. równocześnie pozostaje zatrudniona u pracodawcy.

Badanie losów absolwentów PK z rocznika 2019 po sześciu miesiącach od ukończenia studiów zostało przeprowadzone za pomocą ankiety elektronicznej. Wzięły w nim udział 1002 osoby, z czego 56,8 proc. to absolwenci studiów I stopnia, a 43,2 proc. - II stopnia.

AGH w Krakowie to kuźnia milionerów! Jej absolwenci mają na ...

Biuro Karier Politechniki Krakowskiej prowadzi badania losów zawodowych absolwentów od 2012 r., po to, by poznać ich aktualną sytuację na rynku pracy, a także przebieg kariery od momentu ukończenia studiów. Jak tłumaczy Biuro, forma badania - ankieta internetowa - pozwala na szybkie i anonimowe zebranie wyników, jest również najdogodniejszym sposobem dotarcia do absolwentów uczelni.

Zadawane pytania dotyczą m.in.: statusu absolwentów na rynku pracy, formy prawnej zatrudnienia, zgodności pracy z profilem kształcenia, miejsca zatrudnienia, wysokości zarobków, poziomu satysfakcji z pracy i realizacji celów zawodowych, kształcenia podejmowanego po studiach. Zebrane dane pozwalają na obserwację trendów i porównania pomiędzy rocznikami oraz w ramach jednego rocznika na przestrzeni lat.

Oprócz badania przeprowadzanego pół roku po studiach Biuro Karier PK prowadzi też badania absolwentów w 3 lata po studiach. - Dotychczasowe pokazują, że wraz z doświadczeniem pozycja zawodowa inżynierów po PK jeszcze się polepsza. Obecnie trwa opracowywanie raportu z badań rocznika 2017 - informuje Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kariery absolwentów Politechniki Krakowskiej: bez problemu z pracą, i to zgodną z wykształceniem - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Politechnika to uczelnia dająca zawód, natomiast uniwersytet (poza - oczywiście - medycyną) niekoniecznie go daje (niektóre kierunki w ogóle trudno nazwać zawodowymi, np. filozofia, politologia, kulturoznawstwo, religioznawstwo) i po UJ często idzie się na bezrobocie, bądź - najczęściej - wykonuje pracę niezgodną z poziomem i kierunkiem wykształcenia (praca fizyczna lub zwykła biurowa).
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie