Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karmienie tenora i ubieranie śpiewaczki, czyli www.operalnia.pl

Redakcja
"Kultura nie jest czymś, co się po prostu wchłania: kultury trzeba się uczyć.”


Laureaci XIV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu realizuje projekt "Młoda publiczność w operze – przystąpienie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ do organizacji OPERA EUROPA”. Jego koordynatorem jest Liliana Olech, kierownik Działu Sztuki Profesjonalnej. Właśnie w ramach tego przedsięwzięcia został uruchomiony specjalny portal internetowy www.operalnia.pl, popularyzujący sztukę operową wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

*

Operalnia - nazwa operowego budynku teatralnego. Warszawska operalnia była pierwszym publicznym teatrem operowym, który został otworzony w lecie 1748 r na terenie ogrodu saskiego. W teatrze mogło pomieści się ok. 500 widzów na 4 kondygnacjach lóż oraz ławach na parterze. W początkowym okresie działalności w operalni występowały włoskie trupy teatralne, a w latach 1758 – 62 regularne występy opery drezdeńskiej. Wystawiano tam włoskie opery komiczne oraz francuskie wodewile. Budynek rozebrano w 1772 roku. Pod koniec XIX wieku w miejscu dawnej operalni powstał letni teatr, który istniał do 1939 roku.

*

Zasadnicza część nowe witryny dedykowana jest młodym odbiorcom sztuki operowej. Ma charakter komiksowy. W lekki i przystępny sposób popularyzuje tę dziedzinę kultury. Zawiera podstrony informujące o jej historii (podzielone na cztery kategorie: barok, klasycyzm, romantyzm, XX wiek, zarówno na świecie jak i w Polsce), wyjaśnia podstawowe terminy dotyczące opery (słownik).

W portalu są też ciekawe i zabawne gry. Każdy internauta może spróbować swoich sił m.in.: "karmiąc tenora” (truskawkami), dobierając odpowiednie do epoki stroje dla śpiewaczki i śpiewaka (i ubierając ich w nie), a także dopasowując rekwizyty do poszczególnych bohaterów operowych. Biblioteka zawiera spory zestaw teledysków, począwszy od fragmentu "Orfeusza” Monteverdiego, poprzez "Wesele Figara” Mozarta, "Aidę” Verdiego, po "Walkirię” Wagnera. Każdy może też sobie ściągnąć multimedialne tapety. Treść merytoryczna została "obudowana” stylową i atrakcyjną grafiką.

W drugiej części strony znajdują się informacje przeznaczone dla osób profesjonalnie zajmujących się kulturą, dyrektorów i pracowników placówek kultury. Można tam też znaleźć zestaw wiedzy na temat projektu "Młoda publiczność w operze – przystąpienie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ do organizacji OPERA EUROPA”.

*

Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13 oraz z budżetu województwa małopolskiego. Wartość projektu: 790.797,17 zł; MRPO: 663.548,39 zł (85 pro.); budżet Województwa Małopolskiego: 117.096,78 zł (15 proc.).

Głównym celem projektu jest popularyzowanie sztuki operowej (w szerszym rozumieniu - sztuki wokalnej) wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych na Sądecczyźnie i w Małopolsce. Efektem jego realizacji będzie min. przystąpienie do organizacji OPERA EUROPA, do której należą renomowane instytucje kultury w kilkudziesięciu krajach. To mające siedzibę w Brukseli stowarzyszenie wspiera działania związane z propagowaniem opery w wymiarze międzynarodowym. Otwiera szerokie możliwości dla wszystkich instytucji operowych i festiwali, które chciałyby, tak jak MCK SOKÓŁ, rozwijać swoją działalność w tym kierunku.

*

W ramach tego przedsięwzięcia 7 maja br. został zorganizowany koncert laureatów XIV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

Przypomnijmy, że wielką zwyciężczynią została Hanna Elisabeth Müller, sopran z Niemiec, charyzmatyczna śpiewaczka, która urzekła jurorów i widzów od I etapu. Oprócz I miejsca (20 tys. zł), artystka ta otrzymała nagrody za najlepsze wykonanie utworu Mozarta (2 tys. zł), a także nagrody w postaci występu na scenach i estradach: Opery Narodowej - Teatru Wielkiego w Warszawie, Opery Krakowskiej, Filharmonii Krakowskiej. Ponadto jury przyznało jej także nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni (2 tys. zł) Francisa Poulenca.

W kategorii głosów żeńskich II miejsca nie przyznano. III otrzymały ex aequo (po 4 tys. zł): Jolanta Kowalska, sopran z Krakowa, Jadwiga Postrożna, mezzosopran z Limanowej i Agata Schmidt, mezzosopran z Torunia. Wyróżnienie (2 tys. zł) przypadło Marcie Brzezińskiej, sopranowi z Zamościa.

W kategorii głosów męskich, ze względu na zbyt małą ilość punktów zdobytych w trzech etapach, jury nie przyznało, ani I, ani II miejsca. III nagrodę (4 tys. zł) zdobył Stanisław Kuflyuk, baryton z Ukrainy. Wyróżnienia (po 2 tys. zł) otrzymali: Piotr Halicki, baryton z Warszawy i Piotr Płuska, baryton z Piotrkowa Trybunalskiego. Ponadto w konkursie pieśni nagrodę (2 tys. zł) otrzymała jeszcze Agata Schmidt za utwory Modesta Musorgskiego.

W galowym koncercie 7 maja ósemce laureatów towarzyszyła Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Najlepsi śpiewacy konkursu zaprezentowali arie, które wykonywali wcześniej w finale konkursu. Zanim jednak zabrzmiała muzyka, młodym wokalistom jurorzy i fundatorzy wręczyli nagrody. Publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami. Wielki aplauz wzbudził śpiew Hanny Elisabeth Müller, która była wywoływana przez publiczność okrzykami "brawo” i "Hanna”, co zmusiło artystkę do bisu (aria Belliniego). Trudno się dziwić, ta niezwykła artystka nie tylko dysponuje pięknym głosem i umie śpiewać, ale jeszcze ma w sobie tyle wdzięku i uroku scenicznego, że nie można wobec jej występu pozostać obojętnym.

*

W roku 2012 w Nowym Sączu odbędzie się konferencja programowa z udziałem partnerów projektu i osób zainteresowanych. MCK SOKÓŁ włączy się w realizację międzynarodowego wydarzenia pod nazwą EUROPEAN OPERA DAYS. Planuje też opracowanie i wydanie katalogu dobrych praktyk w zakresie promocji muzyki i sztuki operowej, ze szczególnym uwzględnieniem młodej publiczności.

Partnerami MCK SOKÓŁ w tym projekcie są:

Organizacja OPERA EUROPA;

Teatr w Koszycach (Słowacja);

Teatr w Ostravie (Czechy);

Opera Krakowska;

Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie-Mościcach;

Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna;

Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

To znane zagraniczne oraz małopolskie instytucje kultury, z długoletnimi tradycjami, wielkim dorobkiem, wykazujące aktywność w prowadzonej przez siebie działalności, mające wysoką pozycję w kraju, w którym funkcjonują oraz w otaczającym ich regionie.

(PG, AMS)

R E K L A M A

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski