Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karola Wojtyłę pamiętają z procesji

Magdalena Uchto
Rok 1963, Miechów. Procesja z bp Karolem Wojtyłą przeszła obok budynku Zamku Generałów
Rok 1963, Miechów. Procesja z bp Karolem Wojtyłą przeszła obok budynku Zamku Generałów Fot. archiwum prywatne
Przed kanonizacją. Jako biskup krakowski modlił się w miechowskim kościele. Jako papież podniósł go do godności bazyliki mniejszej.

Są osoby, które pamiętają jak do Miechowa przyjeżdżał biskup Karol Wojtyła. Inni spotkali się z nim już w Watykanie. I jako z papieżem Janem Pawłem II rozmawiali podczas audiencji. Ale też ci, którzy dbają o to, by pamięć o papieżu przetrwała.

- Rok 1963. To prawdopodobnie wtedy, gdy w Miechowie obchodzono 800 rocznicę sprowadzenia bożogrobców przyjechał tu biskup krakowski Karol Wojtyła. – Pamiętam procesję koło Zamku Generałów. To były takie czasy, że nie można było wyjść na ulicę Warszawską. Brałam udział w tej procesji. Byłam już wtedy katechetką. Biskup Wojtyła, jak zawsze, szedł uśmiechnięty. To było jego powitanie w Miechowie – opowiada Józefa Piechota, mieszkanka Miechowa.

Dziś żałuje, że nie opisała dokładnie zdjęcia z tej procesji. – Ale kto mógł wtedy przewidzieć, że biskup Wojtyła zostanie papieżem, a później świętym – mówi.

- Rok 1989. Z Miechowa do Rzymu wyruszyła pielgrzymka. Zorganizował ją ks. Antoni Sokołowski, ówczesny wikariusz miechowskiej parafii. Podczas audiencji miecho­­wianie przekazali Janowi Pawłowi II obraz miechowskiego kościoła. – Ojciec Święty powiedział, że pamięta świątynię, w której modlił się gdy był biskupem krakowskim. To były bardzo wzruszające chwile – wspomina Lucyna Eliasie­wicz. Podczas tej pielgrzymki pojawiły się prośby o podniesienie kościoła do godności bazyliki.

- Rok 1996. „My Następca Świętego Piotra, jeszcze wtedy, gdy pełniliśmy posługiwanie Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, wielokrotnie modliliśmy się we wspomnianej świątyni” – tak Jan Paweł II napisał w breve nadającym miechowskiemu kościołowi zaszczytny tytuł Bazyliki Mniejszej.

- Rok 2000. Na ścianie Kaplicy Grobu Bożego w Miechowie umieszczona została pamiątkowa tablica poświęcona Ojcu Świętemu. W uroczystości uczestniczył ówczesny metropolita krakowski abp Franciszek Macharski oraz ordynariusz diecezji kieleckiej – bp Kazimierz Ryczan.

- Rok 2002. Podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II ucałował ziemię pobraną pod Racławic.

- Rok 2004. Papież Jan Paweł II pobłogosławił i przekazał dla miechowskiej parafii kopię Całunu Turyńskiego.

- Rok 2006. Zespołowi Szkół nr 2 w Miechowie nadano imię Jana Pawła II

- Rok 2014. Na placu przed kościołem w Racławicach poświęcony zostanie, w dniu kanonizacji, pomnik Jana Pawła II.

PO WIZYTACH POZOSTAŁY NIELICZNE FOTOGRAFIE

Kiedy biskup Karol Wojtyła przyjeżdżał, by modlić się przy Grobie Bożym w Miechowie nikt chyba nie przypuszczał, że metropolita krakowski zostanie papieżem. Jego wizyt w Miechowie raczej nigdzie nie odnotowano.

W prywatnych zbiorach zachowały się jedynie pojedyncze zdjęcia. Nie można jednak zapominać, że sam Jan Paweł II – w wydanym przez siebie breve podnoszącym miechowski kościół do godności bazyliki mniejszej – potwierdził swoje przyjazdy do Miechowa w czasach, gdy był biskupem i metropolitą krakowskim.

Będąc świadkami kanonizacji papieża – Polaka nie zapominajmy o słowach, które nam pozostawił. Pamiętajmy o nich nie tylko przy okazji uroczystości. Ważne jest to, by uczucia wzruszenia i radości, które wielu z nas będą towarzyszyć w niedzielę nie minęły wraz z zakończeniem kanonizacji.

Papież pozostawił wiele tekstów, po które warto sięgnąć. W wielu z nich pojawia się to najważniejsze przesłanie. Wystarczy tylko przypomnieć słowa: „Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko jedno – miłować”.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski