Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta Krakowska: jak i kiedy przedłużyć jej ważność?

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Z Karty Krakowskiej korzysta obecnie 191 620 osób.
Z Karty Krakowskiej korzysta obecnie 191 620 osób. Andrzej Banas / Polska Press
31 lipca wygasną uprawnienia tym mieszkańcom, którzy jako pierwsi złożyli wnioski o wydanie Karty Krakowskiej w lipcu ubiegłego roku. Co muszą zrobić mieszkańcy? Krakowscy urzędnicy przedstawili "ścieżkę" postępowania.

Z Karty Krakowskiej korzysta obecnie 191 620 osób. Aby móc to robić przez kolejny rok, nie trzeba składać kolejnego wniosku o jej wydanie. Wystarczy tylko aktywować uprawnienia KK na kolejnych 12 miesięcy, a w przypadku, gdy z KK chcemy korzystać jako płacący podatek w Krakowie, przyjść do Punktu Sprzedaży Biletów MPK SA i okazać PIT.

Każdy użytkownik KK będzie mógł przedłużyć jej uprawnienia na kolejny rok już na miesiąc przed upływem ich ważności, czyli nawet od 2 lipca br. To, kiedy karta traci ważność, można sprawdzić w automatach biletowych (wszystkie nośniki plastikowe: KK, KKM, MKA, legitymacja studencka, KKR 3+), oraz po zalogowaniu się do konta internetowego KK i mKK.

- Najłatwiej będą mieć osoby korzystające z aplikacji mobilnej mKK – w ich przypadku uprawnienia zostaną na niej zapisane automatycznie i nie trzeba niczego robić.

- Osoby, które korzystają z plastikowej KK, będą mogły zapisać na niej uprawnienia we wszystkich automatach stacjonarnych Krakowskiej Karty Miejskiej, a także w blisko 500 automatach w autobusach i tramwajach oznaczonych informacją „Tu przedłużysz ważność Karty Krakowskiej”. Wystarczy włożyć kartę do automatu i wybrać przycisk „Krakowska Karta Miejska/Karta Krakowska” z lewej strony menu ekranu. Automat sprawdzi, czy na danej karcie mogą być zapisane uprawnienia KK. Jeżeli tak jest to na ekranie pojawi się komunikat „Przedłuż uprawnienia Karty Krakowskiej i nadal korzystaj ze zniżek!”. Po potwierdzeniu i wybraniu przycisku „Tak” na ekranie wyświetli się przycisk z napisem „Zapisz dane na kartę”. W przypadku zapisywania uprawień w automatach znajdujących się w pojazdach komunikacji miejskiej wystarczy włożyć kartę do czytnika, a automat sprawdzi, czy mogą być na niej zapisane uprawnienia KK. Na ekranie pojawi się komunikat „Przedłuż uprawnienia Karty Krakowskiej i nadal korzystaj ze zniżek”. Po wciśnięciu przycisku „Tak” na ekranie pojawi się informacja „Zapisz dane na kartę”, którą należy potwierdzić.

- Osoby, które nie są mieszkańcami Krakowa, ale płacą tu podatki i rozliczyły się w jednym z sześciu krakowskich urzędów skarbowych za 2018 rok, nadal będą miały prawo do korzystania z Karty Krakowskiej i przywilejów jakie ona daje. Będą musiały jednak złożyć wniosek o przedłużenie ważności Karty oraz przyjść do jednego z Punktów Sprzedaży Biletów i okazać jeden z poniższych dokumentów:

pierwszą stronę PIT opatrzoną prezentatą Urzędu Skarbowego (pieczątką wpływu) lub z potwierdzeniem jego złożenia, z zastrzeżeniem, że w przypadku PIT 40A nie wymaga się prezentaty/potwierdzenia złożenia,
pierwszą stronę PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO),
zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.

Wszystkie osoby, które podczas składania wniosku o wydanie Karty Krakowskiej podały adres mailowy, numer telefonu komórkowego lub adres pocztowy, otrzymają informację o tym, że ich uprawnienia zostały przedłużone na kolejny rok oraz o tym, co powinny zrobić, aby je zapisać na swoim nośniku (taka wiadomość zostanie do nich wysłana na miesiąc przed upływem ważności uprawnień). W przypadku problemów z automatycznym przedłużeniem uprawnień zostanie wysłana wiadomość o konieczności skontaktowania się z infolinią Karty Krakowskiej pod numerem telefonu 12 254 14 00.

Warto pamiętać, że jeśli ktoś zmienił adres zameldowania na inny w Krakowie, to nie musi dokonywać żadnej aktualizacji danych. Ta jest natomiast niezbędna, gdy nastąpiła natomiast zmiana nazwiska. Dane osobowe trzeba uaktualnić w dowolnym Punkcie Sprzedaży Biletów MPK SA lub – w przypadku gdy uprawnienia są zapisane na legitymacji studenckiej, Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej lub Krakowskiej Karcie Rodzina 3+ – w odpowiednich punktach dystrybucji tych kart, a potem przyjść do PSB, aby zmienić dane w systemie KK.

Gdy użytkownik KK skończył już 18 lat musi samodzielnie złożyć wniosek o przedłużenie uprawnień, a w przypadku dzieci 6-letnich rodzic powinien złożyć wniosek o objecie swojej pociechy statusem karty. Można to zrobić elektronicznie (poprzez funkcję „Dodaj dziecko do wniosku”) lub w formie papierowej w dowolnym Punkcie Sprzedaży Biletów MPK SA.

Wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące przedłużenia ważności KK można zadać na infolinii pod nr 12 254 14 00, działającej od poniedziałku do piątku w 8.00-20.00.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU - Teatr Łaźnia Nowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski