Karta Krakowska jest już dostępna. Bilet komunikacji...

Karta Krakowska jest już dostępna. Bilet komunikacji miejskiej można kupić 20 proc. taniej

Marcin Banasik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Karta Krakowska jest już dostępna. Bilet komunikacji miejskiej można kupić 20 proc. taniej
1/6
przejdź do galerii

©Marcin Banasik

W lipcu złożono ponad 62 tys. wniosków o Kartę Krakowską, która uprawnia do 20 proc. zniżki na bilety komunikacji miejskiej.
Praca na dwie zmiany, od 6.00 do 22.00, ok. 35 osób na jednej zmianie – tak funkcjonuje Zespół Back Office w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie, który od 2 lipca 2018 roku zajmuje się rozpatrywaniem wniosków mieszkańców i podatników o Kartę Krakowską (KK).

Tam również odbywa się drukowanie plastikowych nośników, nadawanie uprawnień karty na innych nośnikach (np. Krakowskiej Karcie Miejskiej) oraz przygotowywanie ich do wysyłki. Każdego dnia weryfikowanych jest ok. 2000 wniosków.

Pomocna infolinia

Wszystkie osoby, które mają problem ze złożeniem wniosku mogą liczyć na pomoc specjalnie uruchomionej infolinii. Telefony mieszkańców od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 - 20.00 odbiera 6 osób. Każdego dnia jest to ok. 400 rozmów przychodzących i ponad 400 rozmów wychodzących.

Od 1 sierpnia posiadacze Karty Krakowskiej mogą liczyć na tańsze bilety MPK, a także zniżki w instytucjach kultury i firmach, które przyłączyły się do programu KK.

Normalny bilet miesięczny na wszystkie linie w granicach miasta kosztuje 89 zł, a dla posiadaczy karty jego cena wyniesie 72 zł. Pozwoli ona też na korzystanie z rabatów w miejskich instytucjach kultury i w firmach prywatnych, które przystąpiły do programu, oferując od 5 do 20 proc. zniżki na swoje usługi. Miejsca, w których karta jest honorowana, będą oznaczone specjalną naklejką z wizerunkiem lajkonika. Obecnie jest ich około 50, w tym hotele i restauracje.

Jeśli nie chcemy plastikowej karty w portfelu, mamy do wyboru trzy opcje mobilne: aplikację iMKA przygotowaną przez samorząd wojewódzki, mobilną wersję Krakowskiej Karty Miejskiej i mobilną wersję Karty Krakowskiej.

Osoby, które wybrały wersję mobilną Karty Krakowskiej będą kupować bilet logując się na stronie www.kk.krakow.pl. Po zalogowaniu wystarczy wybrać zakładkę „Bilety”, a następnie „ZakupBiletów”. Po wyborze rodzaju i daty ważności biletu trzeba dokonać płatności wykonując polecenia, które pojawiają się na ekranie. Po zaksięgowaniu płatności pozostaje jeszcze tylko zalogowanie się na swoje konto na smartfonie i powiązanie opłaconego biletu z tym urządzeniem. Od tego momentu to smartfon staje się nośnikiem biletu okresowego.

Podczas kontroli biletów trzeba zalogować się w telefonie na swoje konto i wybrać opcję „Kontrola biletów”. Wkrótce wersja mobilna Karty Krakowskiej będzie dostępna w formie aplikacji.

Wnioski z błędami

Przez pierwszy miesiąc wpłynęło ponad 62 tys. wniosków o wydanie karty. – To świadczy o dużym sukcesie tego programu. Warto przecież pamiętać, że mamy okres wakacyjny, a mimo to każdego dnia systematycznie mieszkańcy i podatnicy składali wnioski o Kartę Krakowską – mówi Małgorzata Tabaszewska, z biura prasowego krakowskiego magistratu.
Siedem procent zgłoszeń jest jednak nieważnych z powodów błędów, m.in. źle podany adres mailowy, pesel. – Jednym z najczęściej powtarzających się błędów jest brak zgody na przetwarzanie danych osobowych przez ZIKiT. Bez tej zgody nie możemy wyrobić Karty Krakowskiej – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

Ponadto część osób, które wysłały wniosek o kartę zamiast swojego zdjęcia przysłały zdjęcia grupowe, loga ulubionej drużyny piłkarskiej lub fotografie zwierząt. – Kart z takimi zdjęciami też nie możemy wyrobić. Na zdjęciu musi być twarz posiadacza karty – przypomina Marek Gancarczyk.

Urzędnicy szacują, że w tym roku wnioski o wydanie Karty Krakowskiej złoży 250 tys. osób.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
0% zniżki !!!

Kraken (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Urodziłem się w Krakowie tu pracuję i płacę podatki.
Kupuję bilet okresowy roczny miejski imienny w komunikacji dziennej i nocnej.
Jakiś urzędas zapomniał o rdzennych mieszkańcach i nie mamy w...rozwiń całość

Urodziłem się w Krakowie tu pracuję i płacę podatki.
Kupuję bilet okresowy roczny miejski imienny w komunikacji dziennej i nocnej.
Jakiś urzędas zapomniał o rdzennych mieszkańcach i nie mamy w Karcie Krakowskiej zniżek na bilety okresowe.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bałagan

dominika (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wniosek złożyłam w UM 7 lipca, w z zesłym tygodniu otrzymałam informację mailową że mogę zgłosić się po odbiór. Karty nie ma, urzędniczka poinformowała mnie że to kolejna taka sytuacja, wzięła...rozwiń całość

Wniosek złożyłam w UM 7 lipca, w z zesłym tygodniu otrzymałam informację mailową że mogę zgłosić się po odbiór. Karty nie ma, urzędniczka poinformowała mnie że to kolejna taka sytuacja, wzięła dane, nr telefonu i poinformowała że skontaktuje się ze mną obsługa karty. Kontaktu brak, kolejne dni mijają... Bałagan, jak zwykle....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Karta Krakowska NIE JEST JESZCZE DOSTEPNA !!!!

anna (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wprowadzacie ludzi w bląd ! Karta Krakowska jest dostępna dla kupujących od jutra ! tzn. od 1 sierpnia 2018 roku !


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jutro nadejdzie

chochlik69 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Bo to jest artykuł na jutro - w środę ukaże się w wersji papierowej "Dziennika". Wtedy tekst będzie prawdziwy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo