Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasze i płatki owsiane to cenne składniki diety

Rozmawiała Sylwia Nowosińska
Rozmowa kroniki. Prof. Teresa Leszczyńska, kierownik Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rolniczego, która współorganizuje I Małopolskie Targi Żywności "Zasmakuj z UR"

- Dietetycy często zwracają uwagę, że powinniśmy badać nasze BMI. Co to znaczy?

- BMI, czyli Body Mass Index to wskaźnik, który pomoże nam sprawdzić, czy nasza masa ciała jest właściwa. Aby go obliczyć, należy podzielić masę ciała przez wzrost (w metrach) do kwadratu. Jeśli uzyskamy wynik w granicach 22 - 24,5, wtedy wszystko jest w porządku. Od wartości powyżej 25 zaczyna się nadwaga, od 30 otyłość, a powyżej 35 otyłość olbrzymia.

Jeżeli mamy problem z obliczeniem wskaźnika, możemy zwrócić się do profesjonalisty, który zrobi to z pomocą specjalnego urządzenia. W razie potrzeby podpowie także, jak przywrócić BMI do normy. Z takich porad skorzystamy podczas I Małopolskich Targów Żywności "Zasmakuj z UR", które odbędą się w dniach 27-28 września na terenie Uniwersytetu Rolniczego przy ul. Balickiej 253. W tych dniach naukowcy podpowiedzą także, jak zmienić swoją dietę.

- Są jeszcze inne sposoby na skontrolowanie naszej masy ciała?

- Inny znany wskaźnik, z którego możemy skorzystać, to WHR (ang. Waist Hip Ratio), który obliczamy, dzieląc nasz obwód pasa przez obwód bioder. Jeżeli u kobiet wynosi on powyżej 0,8, a u mężczyzn powyżej 1,0, oznacza to, że mamy do czynienia z tzw. otyłością brzuszną, która prowadzi do nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy i innych poważnych chorób układu krążenia.

- Co zrobić, aby szybko pozbyć się nadwagi?

- Zdecydowanie odradzam stosowanie diet skutkujących szybkim obniżeniem masy ciała, ponieważ zwykle kończą się tzw. efektem jojo. Jeżeli chcemy na stałe pozbyć się zbędnych kilogramów, powinniśmy zadbać, by nasza całodzienna racja pokarmowa pozostała zbilansowana pod względem zawartości składników odżywczych, a równocześnie żeby dostarczała mniej kalorii.

- Jak to osiągnąć?

- W naszym codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty dostarczające węglowodanów, tłuszczy, białek w ograniczonych ilościach, pozwalających na obniżenie wartości energetycznej diety o 300-500 kilokalorii. Możemy to zrobić na wiele sposobów, np. zwiększyć spożycie warzyw, zastąpić białe pieczywo ciemnym i wprowadzić do diety grube kasze oraz płatki owsiane, które zawierają nie tylko przyswajalne węglowodany, ale również cenny błonnik. Natomiast z produktów pochodzenia zwierzęcego wybierajmy drób i ryby.

- I takich zdrowych produktów spróbujemy podczas Małopolskich Targów Żywności "Zasmakuj z UR"?

- Podczas targów odbędzie się degustacja produktów i surowców przygotowanych przez Wydział Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego. Ponadto będziemy gościć również wystawców, którzy zaprezentują małopolskie produkty regionalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski