Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaszlemy i dusimy się

(DD)
Jeśli kaszlesz dłużej niż 8 tygodni, zgłoś się do lekarza
Jeśli kaszlesz dłużej niż 8 tygodni, zgłoś się do lekarza Fot. 123RF
Obturacyjna choroba płuc. Jedną z metod leczenia jest rehabilitacja oddechowa.

Przewlekła obturac-yjna choroba płuc (POChP) to choroba ogólnoustrojowa. Proces zapalny toczy się w oskrzelach i tkance płucnej, ale dotyka też układu krążenia, wydzielania wewnętrznego oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Kaszel i duszność
- Chorzy, w zależności od stopnia klinicznego zaawansowania choroby, kaszlą i __odczuwają duszności wysiłkowe - wyjaśnia dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. - Objawy choroby oraz ich nasilenie istotnie wpływają na ich stan psychiczny. Często pojawiają się zaburzenia lękowe i objawy depresji. Samopoczucie ma istotny wpływ na przebieg choroby. Według oceny chorych, negatywny wpływ POChP przejawia się obniżeniem zdolności do wykonywania pracy, zakłóceniem snu i obniżeniem nastroju. Jakość życia chorych z POChP jest w znaczącym stopniu upośledzona i często wraz z progresją choroby dochodzi do jej dalszego pogorszenia.

Pacjenci skarżą się także na izolację społeczną. Kaszel, odksztuszanie, które pojawiają się przy okazji spotkań towarzyskich lub przebywania chorego w grupie, nie spotykają się ze zrozumieniem innych ludzi. Dochodzi do marginalizowania osoby chorej i wskutek tego poczucia samotności i niezrozumienia potrzeb własnych pacjenta. Niestety, chorzy wraz z nasileniem się objawów POChP stają się coraz bardziej zależni od innych, co potęguje problemy. __

- Ten temat często pojawia się zarówno w światowych, jak i polskich opracowaniach na temat POChP - _dodaje dr Piotr Dąbrowiecki. - Konsensusy leczenia podpowiadają, jak leczyć chorych, ale także poruszają temat problemów i ograniczeń pacjenta w _życiu codziennym.

Rehabilitacja oddechowa
Jedną z metod leczenia chorych na POChP jest rehabilitacja oddechowa, która nie tylko poprawia wydolność wysiłkową, zwiększa ogólną sprawność i zmniejsza częstość zaostrzeń i hospitalizacji, ale także zmniejsza lęk i poprawia jakość życia chorych. Szkoda, że poza nielicznymi ośrodkami nie jest w Polsce ogólnodostępną metodą leczenia.

- Obecnie uważamy, że chory z POChP może żyć w miarę normalnie -_mówi dr Piotr Dąbrowiecki. - _Powinien rzucić palenie, prawidłowo i w odpowiednich dawkach stosować leki, mieć dostęp do rehabilitacji oddechowej, stosować szczepienia ochronne, a przede wszystkim być aktywny i nie tracić nadziei. To będzie możliwe w momencie, kiedy w Polsce wdrożymy zintegrowany model opieki nad chorymi z POChP.

Każda osoba, która odczuwa duszność, czyli ma subiektywne uczucie braku powietrza, powinna być zbadana przez lekarza. Wywiad, badanie podmiotowe (np. osłuchiwanie klatki piersiowej) nie zawsze wystarczy, aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego choremu brakuje powietrza.

Spirometria
Badanie spirometryczne to obiektywna metoda diagnostyki układu oddechowego, polegająca na oddychaniu przez specjalne urządzenie medyczne zwane spirometrem. W trakcie pomiaru wydychanego i wdychanego do płuc powietrza dochodzi do obliczenia pojemności płuc i ilości powietrza przepływającego przez poszczególne odcinki układu oddecho- wego. Stwierdzenie nieprawidłowości w przepływie powietrza (np. obturacji, czyli skurczu oskrzeli) jest pomocne w postawieniu odpowiedniego rozpoznania i umożliwia zaplanowanie właściwego leczenia chorego.

Na spirometrię powinny się zgłosić osoby, które kaszlą w sposób przewlekły (ponad 8 tygodni), mają duszności przy wysiłku lub w spoczynku - szczególnie dotyczy to palaczy tytoniu po 40. roku życia. Kiedyś na POChP chorowali mężczyźni, ale w XXI wieku zrównała się liczba kobiet i mężczyzn zapadających na tę śmiertelną chorobą. Płuca kobiet są bardziej wrażliwe na dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza, co przekłada się na zwiększoną zachorowalność. Przy tak znacznej tendencji wzrostowej POChP będzie niedługo trzecią przyczyną zgonów na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski