Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katar kupił sobie nie tylko większą część reprezentacji, ale także kibiców

Jacek Sroka, Katar
Kibice Kataru na trybunach w Dausze to po części Hiszpanie
Kibice Kataru na trybunach w Dausze to po części Hiszpanie Fot. Qatar 2015 via epa/Diego Azubel
Piłka ręczna. Katarczycy uwielbiają, gdy jest o nich w świecie głośno. Tu wszystko nastawione jest na sukces i mistrzostwa świata nie są od tej reguły wyjątkiem.

Przed turniejem zadbali nie tylko o piękne, nowoczesne hale, ale także o wzmocnienie swojej reprezentacji i zapewnienie jej dopingu. Koszty nie grały roli.

Gospodarze imprezy najpierw sprowadzili sobie z Europy trenera. Stery kadry powierzyli fachowcowi z najwyższej półki, bo tylko takich ceni się nad Zatoką, czyli Valero Riverze. Hiszpan w 2013 roku zdobył mistrzostwo świata ze swoją reprezentacją, ale skuszony zarobkami w wysokości 800 tys. euro rocznie porzucił hiszpańską kadrę.

Później przyszła pora na zawodników. Katarczycy kusili graczy z najlepszych europejskich klubów, m.in. Barcelony i niemieckiego THW Kiel. Gra w obcej kadrze nie jest w piłce ręcznej niczym nowym. Z Polaków w reprezentacji Niemiec występował przecież Bogdan Wenta, a odwrotną drogę pokonał broniący obecnie biało-czerwonych barw Andrzej Rojewski. Według przepisów IHF wystarczy dwuletnia przerwa w grze w kadrze i uregulowane sprawy paszportowe, by móc reprezentować nowe barwy.

Gospodarzom MŚ udało się nakłonić do gry pod szyldem Kataru bramkarza Barcelony Danijela Saricia. Kosztowało ich to 600 tys. euro. 38-letni zawodnik wcześniej występował w kadrze Serbii i Czarnogóry, a później reprezentował Bośnię i Hercegowinę. Inną gwiazdą katarskiej reprezentacji jest Francuz Bertrand Roine mający w dorobku mistrzostwo świata wywalczone w 2011 r. z ekipą „Trójkolorowych”.

Najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny jest Zoran Marković. Czarnogórzec rzucił broniącej tytułu Hiszpanii aż 10 goli, a w bramce świetnie spisuje się jego rodak Goran Stojanović. Na rozegraniu błyszczy Kubańczyk Rafael Capote. Wszyscy oni grają w kadrze dzięki tzw. sportowym paszportom, bo dostanie katarskiego obywatelstwa jest praktycznie niemożliwe.

W sumie w 16-osobowej kadrze Kataru na MŚ jest aż 10 obcokrajowców: czterech Czarno-górców, po dwóch Bośniaków i Kubańczyków, oraz po jednym Francuzie i Hiszpanie.

Katarczycy namawiali do gry u siebie także Marcina Lijewskiego, który w 2013 roku zakończył występy w reprezentacji Polski, ale „Szeryf” im odmówił.

Gospodarze mistrzostw pomyśleli także o kibicach. Tutaj zwyczaj kupowania fanów na mecze ligowe jest czymś powszechnym. Szefowie klubów ściągają na trybuny grupki Hindusów czy Pakistańczyków płacąc im za to po kilkadziesiąt riali. MŚ to jednak dużo większa impreza, więc Katarczycy, a jakże, postanowili sięgnąć po najlepszych. Za takich uchodzą fani z Hiszpanii, więc na 18 dni trwania turnieju sprowadzono z Europy nad Zatokę 60 kibiców.

Dominują w niej przedstawiciele najbardziej znanej hiszpańskiej grupy fanów piłki ręcznej – Furia Conquense z klubu Ciudad Encantada Cuenca. Hiszpanie mają opłacony przelot, hotel i bilety na mecze. Dostają także specjalne diety. Jak policzyli miejscowi, doping każdego z nich kosztuje Katarczyków 2 tys. euro.

Hiszpanie przychodzą na mecze reprezentacji gospodarzy ubrani w katarskie biało-bordowe barwy. Grają na bębnach, trąbkach i saksofonie robiąc na trybunach prawdziwy show. Kibice z Półwyspu Iberyjskiego mieli co prawda rozdarte serca, gdy Katar grał z Hiszpanią, ale wywiązali się z umowy i dopingowali miejscowych.

Po spotkaniu mogli zresztą odetchnąć z ulgą, bo Hiszpanie wygrali, a oni i tak zarobili swoje pieniądze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski