Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor oddziału NBP w Krakowie, honorowym członkiem małopolskiego Business Centre Clubu. "Wspaniale łączy ludzi"

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Szymon Podubny / BCC
Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, otrzymała tytuł Honorowego Członka Business Centre Clubu za nadzwyczajną umiejętność przyciągania i łączenia ludzi z równych środowisk – od biznesowych po artystyczne. Wręczając wyróżnienie Katarzyna Woszczyna, Kanclerz Loży Małopolskiej BCC, podkreśliła, że laureatce i jej świetnemu zespołowi z krakowskiego NBP udało się stworzyć przy Basztowej 20 miejsce, jakiego dotąd nie było w Małopolsce, a może i w Polsce: piękne, silnie osadzone w polskiej tradycji i prestiżowe, a zarazem – magnetyczne.

Działający od września 2020 r. Krakowski Salon Ekonomiczny NBP, stworzony pod okiem Katarzyny Basiak-Gały, przy wsparciu prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego, stał się ośrodkiem atrakcyjnej edukacji o pieniądzu i gospodarce (uczestniczą w niej aktywnie i dzieci, i dorośli), a równocześnie ulubionym miejscem spotkań i integracji wielu różnych środowisk: biznesu, nauki, sztuki, teatru, edukacji, mediów, kulinariów, a także samorządowców, społeczników, wojskowych, urzędników… Po wykonanym z pietyzmem remoncie wnętrza zabytkowego „Domu Pieniądza” przeistoczyły się w przestrzeń, w której o złotym polskim i jego dziejach opowiada się kompetentnie i ciekawie przy użyciu nowoczesnych multimediów. Powstał w ten sposób iście krakowski salon łączący wiele rozmaitych funkcji - reprezentacyjną, wystawową, konferencyjną i edukacyjną. To także jedyny gmach banku centralnego na świecie, w którym działa scena teatralna.

- Naszym marzeniem od samego początku było stworzenie miejsca realizującego kilka bardzo ważnych funkcji. Po pierwsze: kompetentnie, a zarazem bardzo ciekawie i merytorycznie edukującego możliwie najszersze grono Małopolan, w tym dzieci i młodzież, o pieniądzu, jego dziejach i roli, w powiazaniu z historią Polski, Krakowa, Małopolski. Po drugie: tworzącego prestiżową, a zarazem nowoczesną, w pełni funkcjonalną, przestrzeń do wszelkiego rodzaju spotkań; nie ma w Polsce drugiej zabytkowej i jednocześnie multimedialnej sali konferencyjnej z widokiem na Barbakan! Po trzecie, a równie istotne: integrującego najważniejsze krakowskie i małopolskie środowiska, nie tylko stricte gospodarcze

– wyjaśnia Katarzyna Basiak – Gała.

Katarzyna Woszczyna podkreśla, że wszystkie te cele – mimo wielkich utrudnień spowodowanych pandemią – realizowane są znakomicie w ogromnej mierze dzięki wyjątkowej osobowości szefowej krakowskiego oddziału okręgowego. – Jest osobą niezwykle otwartą, z miejsca zjednującą ludzi, a jednocześnie zarażającą wszystkich entuzjazmem, chęcią rozmowy i pracy razem z innymi. To przede wszystkim dlatego wszyscy chcą się spotykać w Krakowskim Salonie Ekonomicznych: bo to jest wspaniałe miejsce, ale przede wszystkim z tego powodu, że to miejsce za sprawą Katarzyny integruje ludzi z bardzo wielu różnych środowisk – podkreśla Kanclerz Lóż Małopolskiej i Częstochowskiej BCC.

Licząca ponad 800 m kw. powierzchnia wystawiennicza Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP daje zwiedzającemu możliwość poznania wielu ważnych faktów z dziejów pieniądza na ziemiach polskich. Każdy może też pozyskać informacje o roli i zadaniach Narodowego Banku Polskiego jako centralnego banku państwa. Na ekspozycję składają się trzy uzupełniające się moduły tematyczne: Sala Polska, Sala NBP z Gabinetem Numizmatycznym i Sala Krakowska.

Dzięki nowoczesnym technologiom zwiedzający stają się bohaterami snutych tutaj opowieści. W wirtualną przestrzeń 3D przenoszą gości Salonu stereoskopowe wizjery i okulary. Bardzo podoba się między innymi film 3D poświęcony sensacyjnym dziejom polskiego złota, które zostało wywiezione z Polski przed Niemcami. Historie związane z pieniądzem oraz ikonografię poznajemy dzięki dotykowym ekranom. Są też rzutniki holograficzne. Najcenniejszym obiektem Gabinetu Numizmatycznego, gdzie zgromadzono między innymi monety kolekcjonerskie upamiętniające postaci, instytucje oraz wydarzenia o wielkim znaczeniu dla Polski, jest ważąca prawie 12,5 kg i warta około 3 mln zł oryginalna sztaba złota.

Nową Członkinię Honorową BCC gromkimi oklaskami nagrodziło szerokie grono członków Lóż Małopolskiej i Częstochowskiej, którzy zjechali na spotkanie w gościnnych progach krakowskiego oddziału NBP dosłownie z całej Polski.

- To było niezwykłe wydarzenie w niezwykłym miejscu, Wszyscy byli zachwyceni zarówno ekspozycjami stałymi, jak i nowymi wystawami artystów, które mieliśmy przywilej ujrzeć jako pierwsi. Każdy chciał też dotknąć i podnieść słynną sztabę złota. Wszyscy byli przy tym pewni, że nie monety, banknoty czy nawet złoto są największą wartością Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP, lecz tworzący tę przestrzeń ludzie, których Katarzyna Basiak-Gałą potrafi skupić wokół siebie

– podsumowuje Katarzyna Woszczyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski