AK
Katarzyna Krawczyk zdobyła brązowy medal zapaśniczych mistrzostw Europy w kategorii do 55 kg, które odbywają się w chorwackim Zagrzebiu. Polka w decydującym pojedynku pokonała Azerkę Elnurę Mammadovą 9:0.

Katarzyna Krawczyk, która jest stypendystką Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, przed europejskim czempionatem borykała się z kontuzjami. Jednakże nasza zawodniczka udowodniła, że jest wspaniałą wojowniczką.

– Początek był dosyć nerwowy, ale skończyło się dobrze i spokojnie. Walka o brązowy medal była bardzo udana. Nie dałam się sprowokować i pewnie zwyciężyłam. Ta walka była zupełnie inna, niż te, które toczyłam dzień wcześniej. Celowo nie chciałam startować w kategorii 53 kg. Dla mnie głównym celem są igrzyska w Paryżu, ale chciałabym też zostać mistrzynią Europy, bo już nie mogę zliczyć tych przegranych półfinałów – mówiła Krawczyk.

Olimpijka z Rio de Janeiro nie miała łatwego losowania. Rozpoczęła od pojedynku ze zdolną Ukrainką Mariią Vynnyk i choć wygrała tylko 4:2 to kontrolowała przebieg pojedynku, głównie w defensywie. Znacznie bardziej zacięty był ćwierćfinałowy pojedynek z Bedihą Gun. Turczynka prowadziła prawie przez cały czas, ale jednak to Polka wykazała się znakomitą siłą mentalną, wykonując zwycięską akcję w ostatniej sekundzie.

W półfinale Krawczyk wyraźnie, bo 4:10 uległa Andrei Anie z Rumunii, która później została mistrzynią Europy w tej kategorii. Za to w walce o brązowy medal podopieczna trenerów Igora Łobasa oraz Piotra Krajewskiego szybko zdobyła cztery punkty wykonując rzut z góry, a potem dodała jeszcze dwa punkty za wózek. W drugiej rundzie Azerka nie wykorzystała trzydziestu sekund swojej aktywności i było już 7:0 dla Polki. Na 40 sekund przed końcem nasza reprezentantka zeszła do nogi i sprowadziła rywalkę do parteru, zdobywając dwa punkty. Ten brązowy medal jest czwartym krążkiem 33-letniej zapaśniczki w karierze.

Niestety, w walce o brązowy medal w kategorii 50 kg Anna Łukasiak musiała uznać wyższość mistrzyni Europy z 2022 roku, Evin Demirhan z Turcji. Stypendystka Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zdobyła piąte miejsce w Turnieju.

W piątek przed szansą zdobycia medalu stanie Jowita Wrzesień w kategorii do 57kg. Medal Krawyczyk jest drugim krążkiem wywalczonym przez reprezentację Polski w Zagrzebiu. Dzień wcześniej brąz wywalczył w stylu wolnym Sebastian Jezierzański.