Katarzyna Niewiadoma. Charakterna góralka z Ochotnicy

(ŻUK)
Zawodniczka z Ochotnicy Górnej robi zawrotną karierę. 21-latka od ubiegłego roku jeździ w zawodowej grupie holenderskiej Rabobank Liv.

Wychowanka WLKS Krakus Swoszowice została dostrzeżona przez jeden z najlepszych kolarskich teamów świata.

Już w 2014 r. pokazała, że należy z nią wiązać daleko idące plany. W minionym sezonie jej talent w pełni rozbłysnął. Największym sukcesem było mistrzostwo Europy orliczek (czyli zawodniczek do lat 23) które zdobyła w estońskim Tartu.

10 Asów Małopolski. Czekamy na kupony oraz SMS-y [PLEBISCYT] >>

To było zwieńczenie udanych kilku miesięcy, które znaczone były m.in. 2. lokatą w Igrzyskach Europejskich w Baku. W uzupełnieniu jej sukcesów reprezentacyjnych należy odnotować 7. miejsce w mistrzostwach świata w wyścigu elity kobiet. Mimo, że młodsza od konkurentek, Polka jechała z rywalkami bez żadnych kompleksów. Miała nawet szansę na podium.

Z zespołem zanotowała też kilka wartościowych wyników na europejskich trasach. Przede wszystkim wysoko uplasowała się w bardzo liczącym się wyścigu Giro Rosa, czyli Giro d’Italia w kobiecym wydaniu.

Zajęła w nim 5. miejsce, wygrywając jednocześnie klasyfikację młodzieżową. Niewiadoma wraz z koleżankami z Rabo-bank Liv sięgnęła też po brązowy medal podczas mistrzostw świata w jeździe drużynowej. Wygrała 5-etapowy wyścig Euskal Emakumeen Bira, a w klasyku Durango - Durango była druga. W wyścigu z cyklu Pucharu Świata - Walońska Strzała była 5., a w Strade Bianche 6.

- Gdy zdobyłam srebrny medal w Igrzyskach Europejskich w Baku, to powiedziałam sobie, że bardzo chciałabym powtórzyć taki wynik w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro - mówi Niewiadoma. - Ale nie chcę niczego obiecywać, nastawiać się na ten medal, bo mogłoby to przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.