Katastrofa w Zofiówce: Górnicy przeżyli wstrząs? Znana jest...

Katastrofa w Zofiówce: Górnicy przeżyli wstrząs? Znana jest dokładna przyczyna śmierci ofiar z kopalni Zofiówka

Zdjęcie autora materiału

Bartosz Wojsa

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Znana jest dokładna przyczyna śmierci górników z kopalni Zofiówka. Na zdjęciu ratownik podczas akcji ratowniczej w Zofiówce.
1/15
przejdź do galerii

Znana jest dokładna przyczyna śmierci górników z kopalni Zofiówka.
Na zdjęciu ratownik podczas akcji ratowniczej w Zofiówce. ©JSW, B. Wojsa, A. Biernat

Prokuratura ustaliła już dokładną przyczynę śmierci pięciu górników, którzy zginęli w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Okazuje się, że trzech z nich zmarło w wyniku rozległych obrażeń, a dwóch pozostałych prawdopodobnie się udusiło. Ich ciała długo przebywały pod wodą, ale śledczy wskazują, że górnicy udusili się wcześniej przez metan.
Do tragicznego w skutkach wstrząsu w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju doszło 5 maja tego roku. Wówczas kilkaset metrów pod ziemią zginęło pięciu górników. Przyczyny śmierci trzech z nich były znane stosunkowo szybko po przeprowadzeniu sekcji zwłok: zmarli w wyniku rozległych obrażeń. Ale dokładna przyczyna śmierci dwóch pozostałych, odnalezionych przez ratowników najpóźniej, jeszcze do niedawna była zagadką dla śledczych.


- Z uwagi na to, że ich ciała długo przebywały w wodzie, jednoznaczna przyczyna nie była znana zaraz po sekcji zwłok - tłumaczy prokurator Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. - Biegli w oparciu o badania histopatologiczne oraz toksykologiczne ustalili, że w ich przypadku przyczyną śmierci było uduszenie związane z działaniem metanu. Dopiero później ich ciała znalazły się pod wodą - podkreśla prokurator.

To najbardziej prawdopodobna przyczyna ich śmierci, choć - jak zastrzegają w prokuraturze - nie stuprocentowa. - Brak pewności wynika z tego, że ciała były mocno przeobrażone i wystawione na niekorzystne czynniki, takie jak woda czy metan - zaznacza prokurator Karina Spruś.

Obecnie w dalszym ciągu trwa przesłuchanie świadków w sprawie wstrząsu. Kilkadziesiąt osób złożyło już zeznania, ale przed śledczymi jeszcze dużo pracy - poza pracownikami kopalni, trzeba bowiem porozmawiać z ludźmi z poszczególnych wydziałów, zajmujących się bezpieczeństwem, obsługą stacji metanowych. Do tego dochodzi analiza dokumentacji i nagrań, czyli wszystko to, co może pomóc śledczym między innymi w ustaleniu przyczyn tąpnięcia.

Katastrofa w kopalni Zofiówka RELACJA godzina po godzinie. Zginęło 5 górników

Wciąż pomaga w tym również komisja Wyższego Urzędu Górniczego, która prowadzi swoje działania. Jak mówią w prokuraturze, raport WUG-u może być kluczowy w śledztwie. - Musimy poczekać na te wnioski - mówi prokurator Spruś.

Zgodnie z ostatnim posiedzeniem komisji WUG, badania mają zostać zakończone 19 października.


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZieńKomentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
1

pracownik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Człowieku opamietaj sie to byli męźowie bracia synowie ojcowie, człeku hejcik ci nic nie da i nie obrażaj tych których nie ma i tych co sa

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
!

FonBrombaBrombo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 13

A kogo to obchodzi krety?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kopalnia

kret (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Jak cię to nie obchodzi, to po co się odzywasz.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo