Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kawa na ławie. Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy [FELIETON]

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa Polska Press
Zastanawiam się, dlaczego wojewódzkie związki piłkarskie, odpowiedzialne za rozgrywki w niższych ligach, zwlekają z decyzjami. Przecież to oczywiste, że tego sezonu już nie da się uratować.

FLESZ - Koronawirus - kiedy będzie dostępna szczepionka

od 16 lat

Na boiska zawodnicy będą mogli wrócić najwcześniej pod koniec kwietnia, a i to jest wątpliwe. Nie ma szans na rozegranie wszystkich spotkań (w grupie zachodniej IV ligi aż 17!), tym bardziej, że przed wznowieniem meczów trenerzy muszą mieć możliwość przygotowania piłkarzy do intensywnego wysiłku po długiej przerwie, co musi zająć minimum dwa tygodnie. Jakby nie liczyć, wychodzi, że zakończenie sezonu do 30 czerwca, gdy wielu zawodnikom wygasają kontrakty, pociągnęłoby za sobą konieczność grania przez bite dwa miesiące co trzy-cztery dni. Tego żaden amatorski lub nawet półzawodowy piłkarz z III ligi nie udźwignie.

Żaden amatorski piłkarz, a nawet półzawodowy z III ligi, nie zdoła grać przez bite dwa miesiące co trzy-cztery dni

Tym bardziej, że zagrożenie epidemiczne wciąż będzie aktualne, bo koronawirus nie zniknie do lata, choć może nastąpić spowolnienie jego rozprzestrzeniania się. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy po powrocie na boiska tylko jedna osoba w jednym z kilkuset klubów zostanie zarażona. Co wtedy? Znów przerwiemy rozgrywki, czy będziemy je kontynuować? Odpowiedź jest banalnie prosta - nikt nie weźmie na siebie odpowiedzialności za kontynuowanie. W imię czego bowiem narażać całą resztę uczestników zawodów i ich rodziny? W imię taniej rozrywki dla mas? Przecież i tak mecze musiałyby się odbywać bez udziału publiczności.

Nie ma sensu porównywać spotkań w klasie A z ekstraklasą, gdzie w grę wchodzą olbrzymie pieniądze i umowy ze stacjami telewizyjnymi, a także kwestia ustalenia, jakie drużyny wystąpią w europejskich pucharach. A przecież tam sprawa jest mniej skomplikowana! Po to UEFA przełożyła turniej mistrzostw Europy na przyszły rok, by umożliwić zawodowcom dogranie kilku zaległych kolejek po powrocie na stadiony choćby i pod koniec maja. W Anglii i Niemczech zostało ich tylko dziewięć, we Francji 10, w Hiszpanii 11, we Włoszech, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, 12. W Polsce można zakończyć sezon ekstraklasy bez rozgrywania rundy finałowej, co oznacza, że wystarczą jeszcze tylko cztery spotkania.

Rozumiem więc, że na szczycie futbolu można się wstrzymywać z ostatecznymi ustaleniami. Ale na poziomie okręgowym po prostu nie warto. Niech piłkarze zajmą się tej wiosny ochroną własnego zdrowia. Przyda się od sierpnia jak nic.

Wisła Kraków

Wisła Kraków. Transparenty mówią, skąd są kibice "Białej Gwi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski