MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kawał Małopolski wymiera tragicznie szybko. Gdzie jest najgorzej? AntyTOP 30 małopolskich gmin o najbardziej ujemnym przyroście naturalnym

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
AntyTOP 30 gmin Małopolski z najmniejszym przyrostem naturalnym w regionie - zobacz listę w galerii
AntyTOP 30 gmin Małopolski z najmniejszym przyrostem naturalnym w regionie - zobacz listę w galerii
3965 osób – taką różnicę między liczbą urodzeń i zgonów w Małopolsce w ciągu roku odnotował krakowski Urząd Statystyczny. Ów dodatni przyrost naturalny – wynoszący w przeliczeniu na 1000 mieszkańców 1,16 i dający naszemu województwu drugie miejsce w Polsce (po Pomorzu, gdzie odnotowano wskaźnik 1,5) – zawdzięczamy przede wszystkim mieszkańcom wsi: różnica między urodzeniami a zgonami wyniosła tam 3334, co dało przyrost naturalny na poziomie plus 1,89. W miastach „nadwyżka” urodzeń nad zgonami to zaledwie 631 osób, w efekcie przyrost naturalny „miastowych” wyniósł plus 0,38. Pomiędzy poszczególnymi miastami i wsiami są jednak gigantyczne różnice. W Krakowie było aż 1525 więcej urodzeń niż zgonów, co daje stolicy Małopolski bardzo dobry wskaźnik przyrostu naturalnego - plus 2. W Tarnowie umarło o 245 mieszkańców więcej niż się urodziło i wskaźnik przyrostu wyniósł minus 2,26, co oznacza, że to miasto wymiera. Jeszcze szybciej zwijają się miasta: Zakopane (ubytek 111 ludzi i wskaźnik minus 4,10), Oświęcim (ubytek 167 mieszkańców i wskaźnik minus 4,38) oraz Chrzanów (ubytek 127 ludzi i wskaźnik minus 3,47) i Trzebinia (ubytek 111 osób i wskaźnik minus 5,11). A są w Małopolsce gminy wymierające znacznie szybciej. Smutny rekord naszego regionu to minus… 15,78!

FLESZ - W jakich państwach dzieciom żyje się najlepiej?

36 946 – dokładnie tyle dzieci urodziło się w Małopolsce w minionym roku. W tym samym czasie zmarło 32 981 mieszkańców naszego regionu. Jak łatwo wyliczyć, przybyło nam blisko 4 tys. osób (ludność Małopolski to już ponad 3,4 mln) i jesteśmy jednym z pięciu polskich regionów o dodatnim przyroście naturalnym. W skali kraju nieznacznie wyprzedza nas tylko Pomorze. Ale nie wszystkie gminy i powiaty w naszym województwie pracują na ów dodatni wynik. Gdy najbardziej wyróżniające się dosłownie rosną w oczach (zestawienie 15 liderów prezentowaliśmy niedawno), inne – nieodległe – w zastraszającym tempie wymierają. Chodzi nie tylko o małe miejscowości, ale i tak ważny ośrodek jak Tarnów. Całe szczęście, Kraków radzi sobie zdecydowanie lepiej – w dużej mierze właśnie stolicy województwa zawdzięczamy wynik nad kreską.

Liczba mieszkańców Polski maleje trzeci rok z rzędu. W skali kraju ubytek populacji przekroczył w 2019 roku 40 tysięcy osób, co sprawiło, że wskaźnik przyrostu naturalnego (różnica między urodzeniami a zgonami dzielona na 1000 mieszkańców) spadł do minus 0,9. Dramatycznie szybko wymierają województwa: jak śląskie (minus 2,5), świętokrzyskie (minus 3,5) i łódzkie (minus 3,6).

Na tym tle wskaźnik przyrostu naturalnego to w Małopolsce - plus 1,2 – wydaje się dość solidny (w Pomorskiem wynosi on 1,5, w Wielkopolsce 0,9, na Mazowszu 0,4, na Podkarpaciu 0,3). Ale pomiędzy poszczególnymi częściami naszego regionu występują gigantyczne różnice: Dość są gminy, w których przyrost naturalny wynosi prawie plus 9 procent, czyli przeszło siedem razy więcej od małopolskiej średniej! Z drugiej strony są i takie, w których ten wskaźnik wynosi już… kilkanaście procent na minusie.

Takie miejscowości w zastraszającym tempie wymierają – i to w sensie zupełnie dosłownym. Co ciekawe są wśród nich Brzeszcze, z których pochodzi była premier Beata Szydło, a także Krzeszowice, w których mieszka minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Na smutnej liście figuruje także Zator, który odniósł w ostatnich latach spektakularny sukces gospodarczy i promocyjny, przyciągając setki tysięcy turystów.

Zestawienie najbardziej wymierających gmin przedstawimy w naszej GALERII.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski