Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każde słowo na wagę złota. Jak pomóc dzieciom dotkniętym afazją?

Patrycja Puszczewicz
Patrycja Puszczewicz
pexels
Afazja dziecięca jest wielkim problemem osób zmagających się z nią. To rozpad systemu językowego. Dziecko słyszy, ale ma trudności w rozumieniu języka. Upośledza ona nie tylko zdolność do kontaktu ze światem zewnętrznym, ale też procesy myślenia o sobie samym, konstruowania własnej tożsamości czy komunikacji społecznej. Jak – jako rodzic – możesz pomóc maluchowi dotkniętemu tą przypadłością i czy w Krakowie istnieją miejsca wsparcia?

Rozważając przyczyny afazji trzeba mieć na uwadze jej rodzaj. Istnieje afazja rozwojowa, która pojawia się do 2. roku życia, a także nabyta, która pojawia się po 2. roku życia. Jej przyczyną może być także uszkodzenie układu nerwowego w okresie okołoporodowym lub mechaniczne uszkodzenie mózgu, już po tym, jak system językowy u dziecka się rozwinie. Zwykle, bez względu na przyczynę, objawy są podobne. Jeśli zatem dziecko, znacznie odbiega od prawidłowo rozwijających się rówieśników poziomem rozwoju mowy (zarówno jej nadawania, jak i rozumienia komunikatów słownych, powinien szybko zgłosić się do specjalisty. (psychologa dziecięcego, neurologopedy).

Afazja jest często mylona z mutyzmem, jednak różnica między tymi przypadłościami jest taka, że ta pierwsza ma podłoże neurologiczne, a druga – psychologiczne.

Trudne, ale możliwa terapia. Ważne wsparcie z zewnątrz

Jeśli diagnoza została już postawiona, czas rozpocząć terapię. Ważne, by przy wyborze terapeuty kierować się indywidualnymi potrzebami danego dziecka. Istotna jest systematyczność i konsekwencja. Dopóki istnieje szansa, że dziecko da się nauczyć języka i będzie mogło funkcjonować w świecie zdrowych relacji społecznych, to trzeba walczyć.

Co ważne, nie można także zapominać o tym, że dzieci dotknięte problemem są często wycofane i cierpią – pozbawione kontaktów z rówieśnikami. Co wówczas mogą zrobić rodzice? Niestety, rodzice dzieci z afazją często skarżą się na brak właściwej pomocy dla ich dzieci i dla nich samych. Gdzie mogą się po nią udać?

W Krakowie istnieje jeden Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci z Afazją. Radością napawa fakt, że powstają na mapie miasta nowe miejsca oferujące pomoc dzieciom i rodzicom. Takimi miejscami są, np. nowopowstające kluby dla dzieci i młodzieży z afazją oraz ich rodziców zakładane przez Stowarzyszenie Razem Rozkodujmy Afazję. To działająca non-profit grupa rodziców, której celem jest szerzenie informacji o tym, czym jest afazja rozwojowa, jakie są jej objawy oraz jakie towarzyszą jej trudności. Stowarzyszenie w ramach swojej działalności otwiera kluby umożliwiające spotkanie dzieci z afazją i ich rodziców.

Stowarzyszenie otwiera swoją działalność także w Krakowie. Inauguracja Klubu dla dzieci i młodzieży z afazją i ich rodziców w Krakowie odbędzie się 04.11.2022. Będzie to wydarzenie zrzeszające rodziców dzieci dotkniętych afazją, a także dające przestrzeń na świetną zabawę dla najmłodszych.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Każde słowo na wagę złota. Jak pomóc dzieciom dotkniętym afazją? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski