Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdego dnia Miejsce Pamięci odwiedza 5-8 tysięcy osób z całego świata

PLIN
Każdy się zgodzi, że wizyta w tak szczególnym miejscu, jak Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, powinna przebiegać w atmosferze wewnętrznego wyciszenia i refleksji. Trzeba jednak przyznać, że niekiedy bywa to niełatwe, gdy na muzealnych ścieżkach, korytarzach poobozowych bloków, kłębi się wielotysięczny tłum.

OŚWIĘCIM. Wysoka frekwencja wymusza wakacyjną zmianę organizacji zwiedzania Muzeum Auschwitz

W ostatnich latach liczba odwiedzających Miejsce Pamięci wzrosła parokrotnie. O ile w 2001 roku było to 492 tys. osób, to od roku 2007 już grubo ponad milion! Wyliczono, że latem, w godzinach szczytu, zdarza się, iż w ciągu godziny do Muzeum wchodzi ok. 25 grup do 30 osób każda. A to oznacza, że co dwie sekundy, lub nawet częściej, jeden człowiek przechodzi przez bramę "Arbeit macht frei".
W PMAB przyznają, że rodzi to trudności organizacyjne. Już w zeszłym roku, w godzinach największego nasilenia, trzeba było ograniczać dostęp do niektórych miejsc, ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających.
Utrzymujące się na tak wysokim poziomie zainteresowanie Pomnikiem Zagłady to przede wszystkim niezwykle pozytywny sygnał. Tak więc receptą na kłopoty ma być poprawa organizacji. Dlatego - od 3 sierpnia do 30 września w godzinach od 9 do 15 - teren byłego obozu Auschwitz I w Oświęcimiu zwiedzać będzie można wyłącznie w grupach z przewodnikiem. - Dla odwiedzających indywidualnie przygotowaliśmy specjalną ofertę zwiedzania w tzw. turach. Grupy zorganizowane zwiedzać będą Muzeum na dotychczasowych zasadach. Zmiany nie dotyczą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau - dodają w PMAB.
- W miesiącach wakacyjnych każdego dnia Muzeum odwiedza ok. 5-8 tysięcy osób z całego świata - mówi Andrzej Kacorzyk, kierownik Sekcji Obsługi Odwiedzających. — Dzięki wprowadzonym zmianom zwiedzanie będzie o wiele wygodniejsze, bowiem nasi przewodnicy są przeszkoleni zarówno pod kątem organizacji ruchu, jak również bezpieczeństwa odwiedzających - przekonuje.
Teren byłego obozu znajduje się pod pieczołowitą opieką konserwatorską. Wejście w grupie z przewodnikiem ma ułatwić odwiedzającym poruszanie się, a także poprawić bezpieczeństwo poobozowych reliktów. Zaś kontakt z przewodnikiem z pewnością pomoże też w lepszym poznaniu historii byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.
Natomiast osoby, które nie są zainteresowane zwiedzaniem Miejsca Pamięci z przewodnikiem, mogą wejść na teren byłego obozu Auschwitz I przed godz. 9 lub po 15. - Wygodnym rozwiązaniem dla odwiedzających indywidualnych, przybyłych w międzyczasie, może być rozpoczęcie wizyty od terenu Auschwitz II-Birkenau, którego wprowadzone ograniczenia nie obejmują - podpowiadają w Muzeum.
Pomoże w tym bezpłatny autobus, który będzie kursować co pół godziny między Auschwitz I a Auschwitz II-Birkenau.
(PLIN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski