Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy ma jakiś talent i wnosi coś nowego

Ewa Tyrpa
Wykonawcy piosenki „Wesoło śpiewajmy” napisanej na otwarcie siedziby dla „Seniorka”
Wykonawcy piosenki „Wesoło śpiewajmy” napisanej na otwarcie siedziby dla „Seniorka” FOT. EWA TYRPA
Skawina. Seniorzy nie wyobrażają sobie życia bez spotkań w klubie. Są mistrzami humoru, śpiewają piosenki, piszą wiersze, grają w karty, studiują na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Seniorzy ze Stowarzyszenia Klub „Seniorek” przez trzy lata korzystali z gościnności Centrum Kultury i Sportu. Spotykali się w Pałacyku „Sokół” i ośrodku „Gubałówka”.

Teraz mają własną siedzibę. Wprawdzie nie mieści się w niej ponad sto osób należących do klubu, to – jak mówią – jest ciasna ale własna. Choć lokal wcale nie jest mały. Są w nim dwie sale i zaplecze socjalno-sanitarne.

– Dbamy o najmłodszych, tworząc dobre przedszkola i szkoły, musimy też wspierać starsze pokolenie. Dobrze wiemy ile taki klub potrafi zdziałać. Często jest terapią i nie trzeba wtedy porad lekarza – mówi Paweł Kolasa, wiceburmistrz Skawiny. Gmina na potrzeby seniorów zaadaptowała lokal po sklepie spożywczym.

„Teraz szczęśliwi z własnej siedziby, ocalić chcemy od zapomnienia, tradycję miasta dumną i godną, co się od wieków w gminie nie zmienia” – to fragment wiersza, jaki Maria Blus, prezes „Seniorka” przeczytała na otwarciu lokalu. Na tę okoliczność napisała go Jadwiga Zacharzycka.

Marian Czapkiewicz, którego seniorzy nazywają niezłym kawalarzem, ułożył piosenkę „Wesoło śpiewajmy” o aktywności ludzi do stu lat, bo wszak dopiero emerytom uśmiecha się świat. Zaśpiewali ją: pani prezes, autor akompaniujący na akordeonie, Jan Hajto, Janina Kwar­ciak, Bogusława Mrugacz, Wiktoria Stanek.

Artystyczne zacięcie ma więcej seniorów, np.: Zdzisław Jurek i jego żona Janina, Feliks Szczypczyk, jego małżonka oraz Bogumiła Mrugacz, Wiktoria Stanek. To mistrzowie humoru, śmiania się z własnych wad, a zwłaszcza różnych dolegliwości.

Piosenkami z kabaretu Starszych Panów m.in. „Wesołe jest życie staruszka”, potrafili rozbawić wszystkich uczestników. Tym razem Janina Jurek nie mogła z nimi wystąpić, bo po wypadku komunikacyjnym przebywa w szpitalu. Wszyscy czekają na jej szybki powrót do zdrowia.

Feliks Szczypczyk wspomina czasy, gdy próby kabaretu odbywały się u niego w domu, a najczęściej u Zdzicha i Jasi Jurków. Teraz klub doczekał się swojego miejsca, w którym spotykają się w każdy wtorek. – Mamy już bardzo potrzebne nagłośnienie – podkreśla Zdzisław Jurek.

Pan Feliks, którego humor nigdy nie opuszcza, określa swego kabaretowego kolegę jako niezłego satyryka, przy tym bardzo poukładanego człowieka i przestrzegającego zasad.

Janina Kwarciak, kierowniczka klubu zaznacza, że każdy ma zawsze wstęp do siedziby, ale w określone dni wyznaczone są spotkania sekcji i osoby dyżurujące. Seniorzy spotykają się na brydżu, szachach, w sekcji poetyckiej. – Nie mogę doczekać się poniedziałku, kiedy gramy w remi­ka – mówi Alicja Kosiba. Zbigniew Kargul, prowadzący kronikę „Seniorka” dodaje, że bez klubu nie da się żyć. – Każdy ma jakiś talent i wnosi coś nowego – podkreśla.

– Cóż bym robiła. Męża domatora nawet czołgiem nie da się wyciągnąć z domu, a w klubie jest bardzo przyjemnie i wesoło – mówi Bogumiła Mrugacz.

Jan Stanek nazywany jest złotą rączką, a sam o sobie mówi: majster klepka. Do klubu przychodzi codziennie. Sprawdza czy nie trzeba wywiercić w ścianie dziury czy przykręcić listewki.

Inni seniorzy piszą w tym czasie wiersze. Wydrukowali mały tomik poezji: Zbigniewa Kargula, Zofii Maślanki, Zdzisława Samborskiego, Cecylii Suder, Zuzanny Wędzichy, która maluje także obrazy. Wiele z jej prac jest dekoracją na ścianach siedziby klubu.

– Skoro wśród państwa jest tyle osób uzdolnionych artystycznie, to do programu Uniwersytetu Trzeciego Wieku wprowadzimy więcej zajęć o takim charakterze – zapowiedział Adam Wójcik ze Stowarzyszenia Porozumienie Podkrakowskie, prowadzącego uniwersytet. Obiecał też wydanie tomiku wierszy seniorów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski