Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy młody skrzypek marzy, by wystąpić w tym konkursie

Mateusz Borkowski
Na inauguracji zagra Soyoung Yoon, zwyciężczyni 14. edycji konkursu
Na inauguracji zagra Soyoung Yoon, zwyciężczyni 14. edycji konkursu fot. materiały prasowe
Dziś rozpoczyna się XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Przesłuchania uczestników potrwają do 22 października

Pod względem rangi to wydarzenie, które odbywa się raz na pięć lat, można przyrównać w Polsce tylko do Konkursu Chopinowskiego. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie, ale także jeden z najbardziej prestiżowych turniejów muzycznych w ogóle.

- Polski konkurs można śmiało stawiać w jednym rzędzie z Konkursem Czajkowskiego w Moskwie czy Konkursem Królowej Elżbiety w Brukseli. Każdy młody skrzypek marzy, aby wystąpić w poznańskim konkursie. Przypominają mi się pierwsze słowa zwyciężczyni poprzedniej edycji Soyoung Yoon: - „To najważniejsza nagroda w moim życiu” - mówi Adam Olaf Gibowski, muzykolog i krytyk muzyczny, członek Kapituły Krytyków.

W tym roku w konkursie weźmie udział 48 skrzypków z całego świata. Jak przyznaje Gibowski, najliczniejsza jest polska reprezentacja, licząca 10 osób (wśród uczestników nie ma reprezentanta Akademii Muzycznej w Krakowie). - Tuż za nami stoją Japończycy, których zjawi się dziewięciu. Jednak nie o narodowości tu idzie. Jury, podobnie jak Kapituła Krytyków, ma wybrać tego najlepszego, który okaże się nie tylko wirtuozem, ale oczaruje nas także swoją wrażliwością. Żałuję, że w ostatniej chwili z udziału w konkursie wycofał się Erzhan Kulibaev, któremu szczerze kibicowałem 5 lat temu i chciałbym posłuchać go po tych kilku latach - wyjaśnia krytyk.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi koreańska skrzypaczka Soyoung Yoon, laureatka I nagrody 14. edycji konkursu. Wygrana w 2011 roku otworzyła młodej artystce drogę do międzynarodowej kariery. Od tego czasu skrzypaczka występuje na całym świecie, grając recitale i koncerty z orkiestrami. W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wystąpi z towarzyszeniem The Deutsche Kammer-Philharmonie Bremen pod dyrekcją prof. Krzysztofa Pendereckiego, który jest honorowym przewodniczącym jury tegorocznego konkursu. W wykonaniu Koreanki usłyszymy Koncert skrzypcowy D-dur op. 61. Ludwiga van Beethovena.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się już w poniedziałek. Drugi etap ruszy 13 października, etap III - 16 października, a etap IV - 20 października. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 23 paździer- nika.

W konkursie przyznane zostaną nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 100 tys. euro. O podziale nagród decyduje jury, któremu przewodniczy Rosjanin Maxim Vengerov. Poza nagrodami głównymi swoje nagrody przyzna również m.in. Kapituła Krytyków oraz publiczność.

Dobrą wiadomością dla krakowskich melomanów jest to, że po raz pierwszy cały konkurs będzie transmitowany na antenie TVP Kultura. Podobnie jak przy okazji Konkursu Chopinowskiego transmisje poszczególnych etapów będą wzbogacone o rozmowy w studiu, komentarze ekspertów i materiały zza kulis. Koncert inauguracyjny stacja pokaże dziś o godz. 18.15. Konkurs będzie transmitowany również przez Program II Polskiego Radia. Na żywo krakowianie będą mogli posłuchać laureata 2 i 3 czerwca podczas koncertów w Filharmonii Krakowskiej.

Pierwszy Konkurs im. Henryka Wieniawskiego odbył się w 1935 roku w Warszawie, w setną rocznicę urodzin kompozytora, z inicjatywy jego bratanka, Adama Wieniawskiego. Od 1952 roku turniej odbywa się w Poznaniu, a jego organizatorem jest działające tam Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski