Kazimierz do naprawy. Nie za późno?

Piotr Tymczak
Według mieszkańców na Kazimierzu do rewitalizacji nadaje się plac Nowy, aby nie tracił funkcji targowych
Według mieszkańców na Kazimierzu do rewitalizacji nadaje się plac Nowy, aby nie tracił funkcji targowych Fot. Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Przestrzeń. Mieszkańcy mówią, że dzielnicę zabudowano i ciężko znaleźć miejsca do odnowy. Dodają, że można stawiać zieleń w donicach.

Urzędnicy zapraszają mieszkańców Kazimierza do zgłaszania projektów dotyczących rewitalizacji tej historycznej dzielnicy. Okazją do tego będzie dzisiejsze spotkanie, zaplanowane na godz. 18, które odbędzie się w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

- Potrzebne są działania, które pomogą w tym, aby Kazimierz się nie wyludniał. Liczę, że podczas spotkania mieszkańcy zgłoszą swoje pomysły na to, aby na Kazimierzu żyło się lepiej, spokojniej, było tam ciszej, zaproponują też co zrobić aby było tam więcej terenów zielonych, rekreacyjnych, miejsc parkingowych - wylicza Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

Radny „jedynki” Jacek Balcewicz, równocześnie mieszkaniec Kazimierza bardzo ostrożnie podchodzi jednak do projektu rewitalizacji.

- To trzeba było zrobić, ale 25 lat temu. Teraz to nie wiem za bardzo co można rewitalizować. Większość kamienic jest własnością prywatną, w którą trudno ingerować. Natomiast wolne tereny zostały zabudowane lub czekają na zabudowę przez deweloperów - komentuje radny Balcewicz.

Jego zdaniem można jeszcze rozmawiać o rewitalizacji placu Nowego. - Chodzi o to, aby zachować i rozwijać jego targową funkcję - podkreśla radny Balcewicz.

Dodaje, że powinno się poruszyć problem braku miejsc do parkowania na Kazimierzu i wrócić do dyskusji o budowie podziemnych parkingów, np. pod placem Wolnica, czy ul. Szeroką. Chowanie aut pod ziemię pozwoliłoby na oddawanie większych powierzchni na ulicach dla pieszych.

Radny Balcewicz nie widzi już natomiast za dużego pola manewru w przypadku wzbogacenia Kazimierza o zieleń.

- Brakuje na to wolnych miejsc. Na terenach, które do tego by się nadawały powstały budynki. Tak jak chociażby na działce pomiędzy ulicami Bożego Ciała i Krakowską. Z rozpaczy można na chodnikach stawiać zieleń w doniczkach - mówi radny Balcewicz.

Przypomnijmy, trwają prace nad aktualizowanym Miejskim Programem Rewitalizacji Krakowa, do którego wybrane zostały trzy podobszary: Stare Miasto-Kazimierz, Stare Podgórze-Zabłocie i „stara” Nowa Huta. O rewitalizacji swojej dzielnicy na specjalnym spotkaniu rozmawiali już nowohucianie.

Teraz nadszedł czas na Kazimierz. Podobszary rewitalizacji mają być objęte działaniami naprawczymi, których celem będzie podniesienie jakości życia mieszkańców tych terenów. Aktualizacja Programu jest dostosowywana do wymagań Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozwoli to na ubieganie się o pieniądze na rewitalizację z funduszy Unii Europejskiej.

O takie dofinansowanie mogą ubiegać się inwestycje związane z dostosowaniem obiektów infrastrukturalnych dla celów społecznych, budową i modernizacją obiektów kultury, działania prowadzące do ożywienia gospodarczego, zagospodarowania przestrzeni publicznej na cele społeczne, poprawy estetyki zewnętrznej budynków użyteczności publicznej, modernizacji części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

O wsparcie może występować gmina, ale też instytucje kultury, podmioty prowadzące szkoły i placówki, partnerzy społeczni i gospodarczy (w tym organizacje pozarządowe), kościoły i związki wyznaniowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, szkoły wyższe, przedsiębiorcy.

Dla ochrony Kazimierza przed chaotyczną zabudową jest także przygotowywany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Projekt planu, zmieniony w wyniku uwzględnienia uwag jakie zostały do niego złożone, na początku września ponownie będzie skierowany do opiniowania i uzgodnień, a następnie znów wyłożony do publicznego wglądu. Plan ma być skierowany do uchwalenia przez Radę Miasta Krakowa pod koniec roku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZBYSZEK
STARE CZASY A NIE LANSOWANIE SIE AUTAMI DOOKOŁA PLACU PUSTE WIESNIAKI KPR KWI KRA ZENADA WIDZIEC TO ALE TACY LUDZIE TEZ MUSZA BYS NIBY BOGACI ALE BARDZO BIEDNI
Z
Zdegustowany
Może zamiast rozpaczliwych i chaotycznych pomysłów typu doniczki na chodnikach, spróbować ratować to co jeszcze jest. Dlaczego przy takim deficycie zieleni miasto oddało planty dietlowskie lumpom doprowadzając je do takiego stanu, że nawet mój pies brzydził się tam chodzić ? Dlaczego przy jednym z nielicznych kawałków zieleni działa w najlepsze kuchnia dla bezdomnych w sąsiedztwie dwóch sklepów monopolowych? Może któryś geniusz doda sobie dwa do dwóch a jak mu wyjdzie cztery to równie dobrze wpadnie na to, że póki lumpy mają wszystko czego im trzeba w jednym miejscu to sporadyczne przejazdy radiowozów nie pomogą i dalej będzie tam gówna po kostki. Naprawę Kazimierza proponuję zacząć od przeniesienia kuchni brata Alberta
m
mieszkaniec
witam mam projekt
1 . zlikwidować knajpy meliny ( gdzie nieletni się upijają i ćpają potem wypróżniają sie na ulicy
2 . soboty niedziele targi warzywa owoce wypieki sery itp . ( tak jak kiedyś )
3 . od poniedziałku do piątku zamiast knajp normalne sklepy zakłady taj jak 15 lat temu
4 . miejsce dla mieszkańców parking (strefa tak jak w rynku )

gdzie stary kazimierz zydowski , zrobiliście jajgorszą dzielnice w krakowie katastrofa moez w koncu ktoś zrobi z tym porządek zero knajp zero zero zero likwidacja panie prezydencie majchrowski niech pan zrobi coś porządnego trzeba sie zebrać i pisac petycje ......................................................................
P
Piotr
Problem z miejscami parkingowymi? Po diabły ludzie tam wjeżdżają samochodami aby posiedzieć w knajpie. Tak ciężko przejść się 20 min?
Z
Zusinka
Rozwalić ten stary rozsypujący żydowski Kazimierz i postawić nowoczesne apartamenty i hotele. Skończyć z tym Kazimierzowskim zapijaczonym wizerunkiem.
b
bf
teraz się troszczą po tym jak od 25 lat miasto masakrują, na centrum konferencyjne była kasa, na stadiony była, na stawianie świateł na każdym skrzyżowaniu i montaż tych cholernych progów zwalniających na ulicach zawsze jest kasa, ale na plany zagospodarowania ich nie stać, po prostu żal. I teraz ci ludzie martwią się że się Kazimierz wyludnia... co to ma być w ogóle, wyp... ić ich wyszystkich na zbity ryj, i zatrudnić studentów architektury, niemożliwe żeby byli gorsi niż ta banda skorumpowanych, niekompetentnych i zdemoralizowanych pacynek.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie