Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz

Redakcja
Kolejny przewodnik po Kazimierzu, autorstwa Zofii Łuczyńskiej, może poprowadzić po tej dzielnicy, a to w końcu stanowi podstawowe zadanie każdego przewodnika. Więcej, jest też bardzo skrótowym przypomnieniem historii polskich Żydów, został też zaopatrzony w słowniczek zawierający kilkadziesiąt terminów - od almemeru po Torę, wykaz najważniejszych świąt żydowskich, krótką informację o żydowskim kalendarzu, wreszcie dane statystyczne dotyczące liczebności ludności żydowskiej w Krakowie. Do tego należy dodać jeszcze wykaz "placówek kulturalnych i gastronomicznych w Krakowie i na Kazimierzu, związanych z historią i kulturą Żydów krakowskich". Jednym słowem - obfitość jak na pięćdziesiąt stron.

Cracoviana

O Kazimierzu, dawnej żydowskiej dzielnicy, napisano to i owo, ale przyznam się, że najchętniej sięgam po opasłe tomy Bałabana, gdzie i anegdota trafi się smakowita, informacja działająca silnie na wyobraźnię (na przykład o Kościuszce przemawiającym do krakowskich Żydów z bimy synagogi), legenda, która mogłaby stanowić zaczątek powieści, ale może nie przez Singera napisanej, ale przez Kanowicza.
   Autorka na szczęście pamiętała też o legendzie, według której ziemia pochłonęła uczestników wesela, którzy naruszyli świętość szabatu. Ślad tego wydarzenia, opowieści przekazywanej z pokolenia na pokolenie, dotrwał do ostatniej wojny. Kraków był chyba jedynym miastem na świecie, w którym w piątek nie udzielano religijnych żydowskich ślubów. Z obawy, że historia powtórzy się jeszcze raz i wesele potrwa poza granicę zmroku, wkraczając w święty obszar szabatu...
   "Żydowski Kazimierz" jest z pewnością pożyteczną książeczką, zwłaszcza dla tych potencjalnych czytelników, którzy niewiele wiedzą o historii polskich Żydów, o judaizmie i żydowskiej dzielnicy Krakowa.
   Orientację zapewni załączona do książki mapka, która poprowadzi od budynku do budynku, a ponieważ każdemu z nich autorka poświęciła uwagę, z książką można zwiedzać Kazimierz, dzielnicę, która powoli dźwiga się z wieloletniego zaniedbania, chociaż przy okazji traci wiele ze swego dawnego, smutnego uroku.
amk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski