Na jego pomysł wpadły panie ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych „Communicare” . Pozyskały dotację z gminy Dobczyce (4000 zł), zebrały grupę chętnych dzieci i przystępują do realizacji swoich planów.
Dzieci zaczynają zajęcia dziś - w Międzynarodowym Dniu Strażaka. Mają od 4 do 11 lat. Ta górna granica wieku nie jest przypadkowa, bo od 12 roku życia można już przystąpić do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Przy OSP Kędzierzynka działają dwie takie - dziewczęca i chłopięca. I mają na swoim koncie niemałe sukcesy.
W tym roku na gminnych zawodach ma debiutować także ta nowa, Dziecięca Drużyna Strażacka. W „koszarówkach”, które już zamówili, będą się prezentowali jak prawdziwi strażacy. I na tym podobieństwa do strażaków się nie skończą, bo projekt kładzie nacisk na edukację i sport. - Do połowy listopada, bo do wtedy będzie trwał projekt, mamy zaplanowanych dwanaście warsztatów - mówi Aleksandra Irzyk, koordynatorka projektu. Będzie nauka pierwszej pomocy przedmedycznej, doskonalenie sprawności fizycznej i wycieczki (m.in. do jednostki Państwowej Straży Pożarnej).
Z podstawami pierwszej pomocy przedmedycznej zapozna ich ratowniczka Monika Nowak-Wojnarowska. Jest przekonana, że mimo młodego wieku, warto im taką wiedzę przekazywać. - Dzieci dobrze zapamiętują schematy postępowania - mówi i dodaje, że potwierdzeniem tego są częste medialne doniesienia o dzieciach, które wezwały pomoc, kiedy mama lub babcia straciły przytomność.
Razem z nią na zajęcia, w charakterze słuchaczy, wyruszą dzieci: niespełna 5-letni Michał i 7-letnia Wiktoria. - Myślę, że to fantastyczny pomysł na spędzenie czasu prze dzieci - mówi pani Monika o projekcie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kampania STOP pożarom traw
Źródło: poranny.pl/x-news
Follow https://twitter.com/dziennipolskiDołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?