Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Keiro-no Hi, czyli Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych

MLK
Japończycy są znani z długowieczności - chlubią się najwyższą w świecie średnią długością życia, a 18 proc. społeczności tego kraju liczy więcej niż 65 lat. Od ponad półwiecza każdego roku, 15 września, obchodzą Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych, który w 1966 r. został oficjalnie wpisany do kalendarza japońskich świąt państwowych.

W Centrum Kultury i Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie już po raz czwarty świętowano Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych. Było miłe spotkanie przy herbacie, układanie origami i oglądanie zdjęć wykonanych przez ambasadora Japonii w Polsce, pana Masaaki Ono.

Skąd wziął się pomysł ustanowienia takiego właśnie dnia? Podobno stało się to za sprawą księcia Shotoku Taishi (żył w latach 574-622), który zbudował świątynię Shintenno w Osace oraz Hiden-in, czyli miejsce, które przygotowano dla ludzi w podeszłym wieku. Ponieważ budowę ukończono dokładnie w połowie września, więc tego dnia obchodzi się święto Keiro-no Hi.
Inni jednak wskazują na legendę, która opowiada historię pewnego staruszka, marzącego, by od czasu do czasu napić się sake. Staruszkiem opiekował się syn. Pragnął on przychylić ojcu nieba, ale był tak biedny, że nie mogło być mowy nawet o jednej, skromnej czarce trunku raz na tydzień. Pewnego razu syn, który pracował w lesie, wpadł do wąwozu. Szukając wyjścia, trafił na przepiękny wodospad. Gdy spragniony zanurzył usta w chłodnej wodzie - zaniemówił z wrażenia. Domniemana woda była najprawdziwszą, wyborną sake. Syn popędził zanieść tę wspaniałą nowinę ojcu. Panujący wówczas cesarz Gensho, usłyszawszy tę historię, postanowił sprawdzić, czy cudowny wodospad naprawdę istnieje i w 717 roku zapukał do drzwi domu staruszka. Gdy zobaczył go w dobrym zdrowiu i spróbował wodospadowej sake, nadał synowi tytuł głównego leśnika oraz - traktując to wydarzenie jako szczęśliwy znak i wskazówkę dla siebie - zmienił nazwę ery na Yoro, co dosłownie oznacza opiekę nad starszymi.
Na pamiątkę tej legendy w połowie września w różnych częściach Japonii odbywają się festyny i przyjęcia dla osób starszych.
Do zgromadzonych w Centrum Manggha, przeważnie ludzi "w drugiej połowie życia", przemówił Andrzej Wajda, też senior, co zresztą z uśmiechem podkreślał. Zachęcał do obejrzenia wystawy ambasadora Masaaki Ono, która nosi tytuł "Nasza Polska". Ambasador, przychylny naszemu krajowi, kończy właśnie swoją misję, więc wystawa będzie dostępna tylko do najbliższej niedzieli.
Padła też z sali propozycja, by i w Polsce ustanowić taki nasz, rodzimy, Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych. Jest co prawda Dzień Babci i Dzień Dziadka, ale przecież nie wszyscy seniorzy są dziadkami - podkreślali zebrani.
(MLK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski