Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy można skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w sytuacji, gdy po uprzednim wyczerpaniu całości zasiłku chorobowego (przysługującego przez okres 182 lub 270 dni) osoba ubezpieczona nadal jest niezdolna do pracy, a jej dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Ubezpieczony uprawniony jest do skorzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego przez okres niezbędny do przywrócenia zdrowia i zdolności do pracy, jednakże nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

O tym, czy dana osoba jest niezdolna do pracy, jak również czy jej dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy przesądza opinia lekarza orzecznika ZUS, który uprawniony jest do badania tej osoby. Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS przysługuje odwołanie do komisji lekarskiej ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne należne jest w wysokości 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – przez okres pierwszych 3 miesięcy oraz 75 proc. podstawy tego wymiaru – za następne miesiące.

W przypadku, gdy niezdolność do świadczenia pracy przypada na okres ciąży świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wspomnianego wymiaru. Podstawa wymiaru zasiłku przyjęta dla potrzeb ustalenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji.

Należy pamiętać, że świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje określonym grupom ubezpieczonych, w tym np. osobom uprawnionym do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, osobom uprawnionym do zasiłku dla bezrobotnych, osobom uprawnionym do zasiłku przedemerytalnego, czy też świadczenia przedemerytalnego.

Aby ubiegać się o uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego należy wystąpić z wnioskiem do właściwego oddziału ZUS, wypełniając formularz ZUS Np-7, do którego konieczne jest dołączenie odpowiednich załączników. Od negatywnej decyzji ZUS ubezpieczonemu przysługuje uprawnienie do wniesienia odwołania do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy niezdolność pracownika do pracy na skutek choroby trwała dłużej niż łączny okres pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, pracodawca jest uprawniony do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (ze skutkiem natychmiastowym).

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach 14–16.30, pod numerem tel. 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski