Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę. Kiedy składać wnioski o przyznanie emerytury?

Irena Boguszewska
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę. Kiedy składać wnioski o przyznanie emerytury?
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę. Kiedy składać wnioski o przyznanie emerytury? Fot. 123RF
Emerytura. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę. Kiedy składać wnioski o przyznanie emerytury? Zbliża się dzień, w którym będziesz mógł iść na emeryturę? Przeczytaj porady, jak to zrobić z korzyścią dla siebie!

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę. Kiedy składać wnioski o przyznanie emerytury

1. Wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze osoby, która osiągnęła wiek uprawniający do niej w roku:

* 2009, a nie ukończyła jeszcze powszechnego wieku emerytalnego będzie wyliczona w sposób mieszany: 80 procent emerytury na starych zasadach i 20 procent emerytury na nowych zasadach;

Uwaga! Z tej możliwości mogą w tej chwili skorzystać jeszcze kobiety urodzone od sierpnia 1954 roku (bo dla nich powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat i 7 miesięcy i tyle kończą właśnie w marcu bieżącego roku) oraz mężczyźni urodzeni od sierpnia 1949 roku (bo dla nich wiek emerytalny wynosi 65 lat i 7 miesięcy i tyle kończą w marcu 2015).

* 2010 (czyli kobiet urodzonych w 1955 roku i mężczyzn urodzonych w 1950 roku) - wynosi: 70 procent emerytury na starych zasadach oraz 30 procent na nowych;
* 2011 (czyli kobiet urodzonych w 1956 roku i mężczyzn w 1951 roku) wynosi: 55 procent emerytury na starych zasadach oraz 45 procent na nowych;
* 2012 (czyli pań urodzonych w 1957 i panów w 1952) wynosi: 35 procent emerytury na starych zasadach oraz 65 procent na nowych;
* 2013 i 2014 (kobiet urodzonych w 1958 i 1959 roku oraz mężczyzn urodzonych w latach 1953-1954) wynosi: 20 procent emerytury obliczonej na starych zasadach oraz 80 procent na nowych.

Emerytura. Kiedy złożyć wnioski o przyznanie wcześniejszej emerytury?

2. Osoby te mogą złożyć wniosek o emeryturę wcześniejszą (nawet na dzień przed ukończeniem swojego wieku emerytalnego) nie rozwiązując stosunku pracy. ZUS im taką emeryturę wyliczy i zawiesi jej wypłacanie do czasu, gdy przestaną pracować.

Pytanie z życia wzięte
- Urodziłam się we wrześniu 1954 roku. Mam prawo do wcześniejszej emerytury za pracę w trudnych warunkach. Chcę złożyć o nią wniosek przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego i dalej pracować. Gdy tak uczynię, to czy ZUS - gdy rozwiąże stosunek pracy - będzie mi wypłacać tę zawieszoną wcześniejszą emeryturę czy przyzna mi zwykłą, wyliczoną według nowych zasad? - pyta nasza Czytelniczka.

Sprawę wyjaśnia Danuta Borsuk-Zawadzka, zastępca dyrektora oddziału ZUS-u w Koszalinie: - W takiej sytuacji, kiedy Czytelniczka rozwiąże stosunek pracy i zgłosi ten fakt w ZUS-ie, będzie mogła otrzymywać emeryturę wcześniejszą. ZUS wyliczy jej jeszcze raz. Doda wszystkie składki zgromadzone na koncie od momentu złożenia wniosku o wcześniejszą emeryturę. Nie przeliczy jednak części emerytury obliczonej na starych zasadach według nowej kwoty bazowej. Kwota bazowa przyjęta będzie taka, jaka obowiązywała w dniu złożenia wniosku.

Dla wielu osób i tak to może być korzystne. Ta Czytelniczka, gdy ukończy powszechny wiek emerytalny, będzie mogła wystąpić z wnioskiem o emeryturę powszechną. Powinna zastanowić się, czy nie będzie ona dla niej korzystniejsza. Otrzyma do niej bowiem rekompensatę za to, że nie korzystała z przysługującej jej emerytury wcześniejszej.

Warto wiedzieć: - Uważam, że gdy komuś został niecały rok do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, a nadal chce i może pracować, korzystniejsze dla niego jest poczekanie na emeryturę powszechną powiększoną o rekompensatę - mówi nasza ekspertka z ZUS.

Emerytura. To warto wiedzieć, zanim pójdziesz do ZUS-u
Składając wniosek o emeryturę, zawsze dobrze jest zaznaczyć, aby ZUS wyliczył nam wszystkie możliwe warianty świadczenia. Dlaczego to wskazane? Dlatego, że można tylko zyskać!

Pamiętaj! ZUS zawsze wypłaca świadczenie wyższe, wyliczone według najkorzystniejszego wariantu.

Emerytura. Praktyczne informacje
* Będziesz miał liczoną emeryturę według nowych zasad? Wszyscy, którzy mają liczoną emeryturę według nowych zasad, nie powinni składać o nią wniosku w czerwcu. A to ze względu na kwartalną waloryzację składek, która prowadzona jest zawsze za poprzedni kwartał. W jej wyniku na 30 czerwca, po waloryzacji (wskaźnikiem za drugi kwartał) może dojść do obniżenia składek zgromadzonych na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

* Pobierasz emeryturę wcześniejszą, a występujesz do ZUS-u o przyznanie emerytury powszechnej, zwykłej?
Jeśli ktoś pobiera emeryturę wcześniejszą, a wystąpi do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej, to Zakład, obliczając ją, odejmie od sumy zwaloryzowanych składek emerytalnych i kapitału początkowego wnioskodawcy, zgromadzonej na jego koncie, sumę wszystkich wypłaconych danej osobie emerytur wcześniejszych.

* 1 marca odbyła się waloryzacja. Pamiętajmy, że prowadzona ona jest zawsze z urzędu.
Oznacza to, że odpowiedni urząd - na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych albo Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - sam wszystko przeliczy i wypłaci wyższe świadczenie. Oznacza to, że o podwyżkę nie trzeba nigdzie występować ani składać o nią wniosku. Nie dajmy się nabrać oszustom, którzy chodzą po domach i proponują emerytom, że za niewielką opłatą zwrócą się w ich imieniu do zakładu o przyznanie podwyżki. On naliczy nam ją bowiem sam z siebie!

Świadczenia podniesione zostają od 1 marca - ale wypłacane będą w terminach, w których poszczególni emeryci oraz renciści odbierają pieniądze.

ZUS każdemu przyśle decyzję z wyliczeniem, ile wynosi jego emerytura i renta oraz dodatki do nich od 1 marca 2015 roku.

* Waloryzacja obejmuje wszystkich emerytów i rencistów oraz osoby pobierające świadczenia przedemerytalne, kompensacyjne i pomostowe.

* Waloryzacji podlegają świadczenia przyznane na wniosek złożony przed 1 marca 2015 roku, do których prawo powstało do końca lutego bieżącego roku.

Emerytura. Warto wiedzieć
Osoby urodzone przed 1949 rokiem mają obliczane emerytury według starych zasad - ale nie zawsze.

Urodzeni przed 1949 rokiem
* Generalnie wszyscy ci, którzy urodzili się przed 1949 rokiem, mają obliczane emerytury według starych zasad. Jeśli jednak będą pracować w chwili, gdy ukończą swój powszechny, indywidualnie ustalany wiek emerytalny, a wcześniej nie składali wniosku o emeryturę, to mogą mieć przeliczoną ją także według nowych zasad. Tu obowiązuje zasada, że im dłużej ktoś pracuje, tym wyższą ma emeryturę nową. Powyższą zasadę wytłumaczmy na przykładzie pani Teresy.

Urodziła się w 1944 roku. Jest z wykształcenia lekarką, uwielbia swoją pracę, dlatego pracowała w rejonowej przychodni aż do chwili, gdy ukończyła 70 lat. Wtedy, czyli w 2014 roku, pani Teresa złożyła wniosek o emeryturę. Zrobiła to po raz pierwszy. Poprosiła o wyliczenie emerytury korzystniejszej dla niej. ZUS obliczył jej świadczenie według starych zasad oraz według nowych. A przyznał tę wyliczoną według nowych zasad, bo okazała się ona znacznie wyższa.

A gdy to drugi wniosek?
- Urodziłam się w 1944 roku. Pracowałam do ukończenia 70 lat. W grudniu 2014 roku złożyłam wniosek o emeryturę. Bałam się tej na nowych zasadach, więc składając pismo, poprosiłam o wyliczenie jej na starych. Czy teraz mogę złożyć wniosek o wyliczenie także według nowych zasad? - pyta nasza Czytelniczka.

Tak, ma prawo złożyć taki wniosek. - ZUS wyliczy jej emeryturę według nowych zasad, ale na moment, w którym złożyła pierwszy wniosek o emeryturę. Czyli na grudzień 2014 roku, a nie na chwilę obecną - wyjaśnia Danuta Borsuk-Zawadzka z ZUS-u. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych weźmie pod uwagę dalsze trwanie życia Czytelniczki z tablic Głównego Urzędu Statystycznego na grudzień 2014. Wypłacana będzie ta emerytura, która będzie dla niej korzystniejsza - wyliczona według nowych zasad albo starych.

Uwaga, to trzeba wiedzieć!
* Osobom, którym emerytura lub jej część jest liczona na podstawie starych zasad, najkorzystniej jest o nią składać wniosek w marcu, zaraz po waloryzacji. Podczas niej jest zazwyczaj podwyższana kwota bazowa. Jednak osoby, które składają wniosek wcześniej, mają podczas waloryzacji zwaloryzowane przyznane świadczenie.

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski