Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy nasz kot się starzeje

Barbara Matoga
Bezdomny koci staruszek. Czy uda mu się przetrwać kolejną zimę?
Bezdomny koci staruszek. Czy uda mu się przetrwać kolejną zimę? Barbara Matoga
Kocia starość. Jesień życia może być pogodna także dla kota. Ale często - jak w przypadku ludzi - bywa związana z chorobami, samotnością i głodem. Dotyka to nie tylko koty wolnożyjące, ale także wychowane w domu, a nawet w hodowli.

W poczekalni gabinetu weterynaryjnego na swoją kolej czekała pani ze śliczną, srebrną kotką, która siedziała na jej kolanach, z ciekawością obserwując otoczenie. - Co tej kici dolega? - zainteresował się ktoś. - Nic. Przyszliśmy tylko na kontrolę - odpowiedziała pani. - A ile kicia ma lat? - 21 - brzmiała odpowiedź.

Srebrna kotka, w przeliczeniu na ludzkie życie, liczyła więc sobie 100 lat! Ale do światowego rekordu jeszcze ma daleko. Najdłużej żyjącym kotem, który z tytułu wieku trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa, był biało-bury kocur o imieniu Creame Puff. Przeżył ze swoim właścicielem aż 38 lat. Był więc nie tylko wyjątkowo dobrze traktowany i zadbany, ale również wyjątkowo zdrowy i żywotny. Przyjmuje się bowiem, że nawet pod bardzo dobrą opieką domowy kot dożywa średnio 17-18 lat.

Taka średnia dotyczy jednak głównie kotów, które mają troskliwych, kochających opiekunów i które przeważnie nie opuszczają domu. Szanse na długie życie maleją w przypadku kotów wychodzących. Są one bowiem narażone różne choroby, a także na wypadki, napaść psów lub dzikich zwierząt, okrucieństwo ludzi. Ale i one, w sprzyjających okolicznościach, mogą dożyć podeszłego wieku.

Nader rzadko zdarza się to jednak kotom wolnożyjącym, a zwłaszcza tym, które zostały porzucone przez właścicieli i nie dają sobie rady "na wolności". Także tym, które od zawsze musiały radzić sobie same, rzadko udaje się przekroczyć ósmy rok życia - taką średnią przyjmuje się dla bezdomnych kotów.

Jesień życia może być pogodna także dla kota. Ale często bywa związana z chorobami, samotnością i głodem. Do schronisk często trafiają starsze zwierzaki, których, po śmierci opiekuna, pozbywają się spadkobiercy. Często są to koty wychowane od małego w domu, które absolutnie nie potrafią się dostosować do nowej sytuacji.

Szanse na adopcję mają niewielkie, więc - przerażone nieznanym otoczeniem - gasną z tęsknoty i chorób. Koty wolnożyjące, nawet dokarmiane przez dobrych ludzi, też odchodzą w samotności, często odganiane od misek przez młodszych, poranione lub chorujące.

Nawet kocia arystokracja, czyli pochodzące z hodowli, rasowe i drogie koty, nie są na starość w pełni bezpieczne. Kiedy bowiem, z jakiegoś powodu, stają się dla hodowcy nie przydatne, kiedy ten kupi nowe okazy - kot staje się zbędny. A w hodowli za zbyt starego i niepotrzebnego może zostać uznana nawet kilkuletnia kotka, która rodzi nie odpowiadające wzorcom kocięta, lub niechętny do amorów kocur w tym samym wieku.

Stąd liczne ogłoszenia o sprzedaży za niższą cenę, lub nawet oddaniu za darmo niepotrzebnego zwierzęcia. Zwierzęcia, które niekiedy urodziło się w hodowli, a na pewno przeżyło w niej większość życia, które jest do ludzi i miejsca przywiązane i które trafia do obcych, nie zawsze odpowiedzialnych opiekunów.

Kocia starość, podobnie jak ludzka, nieodłącznie związana jest z chorobami. Przyjmuje się, że podeszły wiek nadchodzi wraz z ukończeniem 10. roku życia, co odpowiada ok. 60 latom człowieka. Ale koty są w tej dobrej sytuacji, że na pierwszy rzut oka nie widać po nich upływu czasu.

Są jednak pewne symptomy, które warto poznać, by lepiej i wcześniej pomóc kotu, który może już tej pomocy potrzebować. Do pierwszych i dość oczywistych przypadłości należy otyłość i - co się z tym ściśle wiąże - niechęć do ruchu. Otyłość sprzyja również rozwijaniu się chorób metabolicznych takich jak np. cukrzyca.

Pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić właściciela jest nadmierne picie wody i częste oddawanie moczu przez kota. Włos staje się matowy, często skóra jest nadmiernie łojotokowa, tłusta w dotyku, a nasz kot rzadziej się myje. Częstą przypadłością starszych kotów otyłych są postępujące zmiany w stawach, którym towarzyszy ból i kot częściej leży i śpi.

Jedną z chorób, na które mogą zapaść starsze koty, jest nadczynność tarczycy. Pierwsze objawy mogą się pojawić już w 8. roku życia. Początkowo zresztą, jak to zwykle bywa z kotami, trudno jest dostrzec, że kotu coś dolega; dopiero w pełni rozwinięta nadczynność tarczycy daje widoczne objawy. Powodem do niepokoju powinno być chudnięcie kota, który co prawda nie traci normalnej sylwetki, ale wyraźnie zmniejsza wagę.

Wiek kota i człowieka
6 mies. - 10 lat
8 mies. - 13 lat
1 rok - 15 lat
18 mies. - 20 lat
22 mies. - 22 lata
2 lata- 24 lata
4 lata - 32 lata
6 lat - 40 lat
8 lat - 48 lat
10 lat - 56 lat
12 lat - 64 lata
14 lat - 72 lata
15 lat - 76 lat
17 lat - 84 lata
19 lat - 92 lata
21 lat - 100 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski