Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy odwrócony kredyt?

opr. (AG)
Niedawno weszła w życie ustawa regulująca rynek hipoteki odwróconej w modelu kredytowym. Eksperci zgodnie podkreślają, że usługa będzie na razie dostępna jedynie na papierze.

Na czym polega odwrócony kredyt hipoteczny? Najprościej mówiąc, właściciel nieruchomości uwalnia kapitał zamrożony w mieszkaniu lub domu w zamian za to, że bank będzie mógł przejąć prawa do nieruchomości po jego śmierci. Świadczenia pieniężne, które będzie otrzymywał w zamian, mogą przyjąć formę jednorazowej wypłaty lub rat miesięcznych wypłacanych przez np. 3, 5, 10 lat.

Zabezpieczeniem spłaty ma być hipoteka ustanowiona na domu czy mieszkaniu albo prawie do nieruchomości. W sytuacji, gdy spadkobiercy uznają, że chcą zachować nieruchomość, mogą w ciągu roku dokonać spłaty kredytu.

- Sądzę, że pierwsze oferty pojawią się w bankach najwcześniej za dwa, trzy lata - mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM. - Warto pamiętać, że rynek hipoteki odwróconej w Polsce rozwija się dynamicznie, ale wciąż jest zbyt mały, by wzbudzać zainteresowanie banków. Sama usługa- z ekonomicznego punktu widzenia - jest rentowna dopiero w długiej perspektywie czasu. Do tego dochodzi brak dostatecznej wiedzy na temat aktywnej obsługi klientów, jakimi są seniorzy.

Według danych Eurostatu, polscy seniorzy w wieku 65+ są właścicielami 2,5 mln mieszkań i domów. Można byłoby pokusić się o oszacowanie wartości rynku hipoteki odwróconej, jednak w Polsce mało jest seniorów, którzy nie zamierzają przekazać swoich nieruchomości dzieciom lub innym spadkobiercom.

Ci nieliczni, którzy nie mają lub nie chcą mieć spadkobierców, powinni jednak znaleźć wygodną dla siebie ofertę, dopasowaną do ich potrzeb i oczekiwań. Dlatego tak istotne jest uchwalenie przez Sejm drugiej ustawy dotyczącej tzw. renty dożywotniej, już funkcjonującej na rynku w oparciu o Kodeks cywilny. Dałoby to seniorom możliwość dobrania najlepszego produktu.

Czy odwrócona hipoteka jest potrzebna seniorom? Bieda i samotność już dziś są udziałem dużego grona polskich emerytów. A w świetle pesymistycznych danych dotyczących wysokości przyszłych emerytur w Polsce, liczba osób chcących "spieniężyć" swoje nieruchomości będzie zapewne rosła. Coraz więcej seniorów będzie skłaniało się do skorzystania z oferty, jaką stanowi renta dożywotnia lub odwrócony kredyt hipoteczny, na który - powtórzmy - trzeba będzie jeszcze poczekać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski