Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny?

Daniel Świerżewski
Lucyna Nenow
Ze świecą szukać kierowcy, który nigdy nie został zatrzymany do kontroli drogowej. Zazwyczaj jest to spowodowane przekroczeniem prędkości lub innym wykroczeniem. Może jednak zdarzyć się, że funkcjonariusz zatrzyma auto do rutynowej kontroli. Ma do tego pełne prawo.

I nawet jeśli nie popełniło się wykroczenia istnieje ryzyko, że przypadkowa, wydawać by się mogło, kontrola zakończy się w sposób bardzo nieprzyjemny. Mianowicie zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Kiedy policjant może nam zabrać ten dokument? Co wtedy? Czy jest to częste zjawisko?

Na początek przyjrzymy się przepisom. O zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego mówi art. 132 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z literą prawa policjant musi (jest to warte podkreślenia) odebrać dokument jeśli stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu drogowemu (w szczególności jeśli uszkodzeniu uległy elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy), zagraża porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska.

Czytaj także: Mandat za zdjęcie z fotoradaru - kiedy można go nie przyjąć?

Są to określenia dość obszerne. Co się pod nimi kryje? – Możemy tu podać przykład zamontowania niewłaściwego oświetlenia tablicy rejestracyjnej – mówi starszy sierżant Damian Janus z zespołu prasowego KWP w Kielcach. – Na podstawie przepisów policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu w takich przypadkach jak np. uszkodzenia pokolizyjne, które mogą wpływać na bezpieczną jazdę. Można do tego zaliczyć popękaną szybę, uszkodzony układ zawieszenia, uszkodzone mocowania elementów nadwozia, wyciek płynów eksploatacyjnych takich jak olej silnikowy lub płyn hamulcowy, czy nadmierną emisję spalin – dodaje starszy sierżant Tomasz Markowski z zespołu prasowego KWP w Olsztynie.

Okazuje się, że dość newralgicznym elementem samochodu jest oświetlenie. Tutaj, nawet nieświadomie, można popełnić całkiem sporo „grzeszków”. – Dowód rejestracyjny można stracić m.in. za brak wymaganych świateł, nieprawidłowo zamontowane lub podłączone elektrycznie światła do jazdy dziennej, niezgodną z przepisami liczbę świateł, ich typ, barwę czy miejsce montażu – precyzuje podinspektor Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. – Z innych przewinień trzeba wymienić m.in. różne rozmiary opon na tej samej osi lub na kołach bliźniaczych, nadmiernie zużyte ogumienie, nieszczelność lub niepewne mocowanie układu wydechowego, obluzowane siedzenie lub uszkodzona konstrukcja siedzenia – dodaje Chlebicz.

Czytaj także: Apteczka, kamizelka, gaśnica. Co trzeba, a co warto mieć w aucie?

Stan dokumentu
Podobnie jak w przypadku prawa jazdy, ważny jest stan samego dokumentu. – Przesłanką do zatrzymania dowodu rejestracyjnego są błędy w dokumencie, jego uszkodzenie, nieczytelność, niezgodność danych również tych dotyczących właściciela np. jeżeli pojazd został kupiony, a niedopełniony został obowiązek wymiany dokumentu na nazwisko nowego właściciela – mówi podkomisarz Mirosława Rudzińska z KWP w Szczecinie.

Kłopoty na własne życzenie
Wielu rzeczy, które grożą odebraniem dowodu rejestracyjnego kierowca tak naprawdę może nie być świadomy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której kupuje on używany samochód. Może nie wychwycić takich rzeczy jak barwa świateł czy zbyt duże zużycie opon. Ale od tego są przecież badania techniczne i przeglądy. I tutaj kierowcę mogą spotkać kłopoty na własne życzenie. Dowód rejestracyjny zostanie zabrany za niewykonanie obowiązkowych badań technicznych w wyznaczonym terminie lubi jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że termin ten został wyznaczony w sposób nieprawidłowy. Nawet jeśli wydaje nam się, że z badaniami jest wszystko w porządku, może okazać się, że zostały one wykonane przez nieupoważnioną osobę lub jednostkę. Wtedy oczywiście dowód rejestracyjny również jest zatrzymywany. Sytuacja analogiczna występuje w przypadku braku polisy OC.

motofakty.pl

Policjant zabiera dowód rejestracyjny – co wtedy?
Kiedy policjant dopatrzy się już jakiegoś przewinienia, za które grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, może się to skończyć na dwa sposoby. – W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego, policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a (zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy) i c (narusza wymagania ochrony środowiska) oraz w pkt. 6 ustawy (nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej) – mówi Chlebicz. – Policjant może pozwolić kierowcy poruszać się dalej samochodem w przypadku stwierdzenia naruszenia norm prawnych niezagrażających bezpieczeństwu. Takie przypadki to m.in.: nieprawidłowo zamontowane światła, brak wycieraczek, nadmiernie zużyte opony – mówi Chlebicz.

– Najczęściej kierowca, któremu zatrzymano dowód rejestracyjny może wrócić do domu gdy pojazd ma brak aktualnych badań technicznych, bądź usterka nie jest kategoryczna. Otrzymuje wtedy pokwitowanie z wyznaczonym czasem usunięcia usterki bądź zrealizowania przeglądu. Po wypełnieniu zobowiązań może zwrócić się do urzędu komunikacji o zwrot dowodu rejestracyjnego – mówi podkomisarz Mirosława Rudzińska z KWP w Szczecinie.

Czytaj także: Korzystasz z komórki za kierownicą? Przeczytaj…

Jak dużo dowodów rejestracyjnych policja zatrzymuje?
Czy policjanci zatrzymują wiele dowodów rejestracyjnych? Tak naprawdę wszystko zależy od województwa. Zazwyczaj jednak w skali roku jest to kilkanaście tysięcy w każdym z regionów. Jednym z wyjątków jest tutaj Wielkopolska. – Liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych przez policjantów ruchu drogowego województwa wielkopolskiego to 47 378 w 2016 roku i 28 784 przez pierwszych 7 miesięcy 2017 roku – mówi podinspektor Iwona Liszczyńska z KWP w Poznaniu.

– Dane statystyczne zatrzymywanych dowodów rejestracyjnych to 19817 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych w 2016 roku i 11882 w okresie od stycznia do lipca 2017 roku – podaje nadkomisarz Adam Kolasa z KWP w Łodzi. Niewiele mniej, bo 18714 dowodów w 2016 zatrzymała policja na terenie województwa zachodniopomorskiego.

– Policjanci województwa świętokrzyskiego w całym 2016 roku zatrzymali 14 477 dowodów rejestracyjnych pojazdów. Natomiast od 1 stycznia do 8 sierpnia 2017 roku zostało zatrzymanych 8 391 takich dokumentów – informuje starszy sierżant Damian Janus z KWP w Kielcach.

– W okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2017r. na terenie garnizonu mazowieckiego zostały zatrzymane 9634 dowody rejestracyjne i pozwolenia czasowe – podaje młodszy inspektor Jacek Mnich z KWP w Radomiu.

Całkiem niezłym wynikiem mogą „pochwalić się” policjanci z województwa kujawsko-pomorskiego. – Policjanci garnizonu kujawsko-pomorskiego w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2017r. zatrzymali 17730 dowodów rejestracyjnych – mówi Monika Chlebicz z KWP w Bydgoszczy. Przez siedem miesięcy funkcjonariusze zatrzymali zatem więcej dokumentów, niż w niektórych województwach przez cały rok.

motofakty.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny? - Motofakty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski