Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przestaną wyjeżdżać?

BK
Ludzie związani ze sportem w Oświęcimiu, trenerzy i działacze coraz głośniej upominają się o utworzenie na oświęcimskiej uczelni profilu, który umożliwiłby kontynuację nauki na poziomie wyższym absolwentom szkół i klas sportowych.

Działacze i trenerzy uważają, że uczelnia oświęcimska powinna otworzyć się na sportowców

Z taką koncepcją wyszli jeszcze przed powołaniem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, ale wtedy we wniosku akredytacyjnym o utworzenie uczelni takiej możliwości nie brano pod uwagę.
Tymczasem kolejne roczniki sportowców opuszczają Oświęcim, szukając szansy na dalszą edukację oraz kontynuację kariery sportowej na innych uczelniach w kraju, z reguły w Krakowie, Warszawie czy Katowicach. Tak było chociażby przed 2 laty w przypadku najsłynniejszego ostatnio oświęcimskiego sportowca, mistrza świata w pływaniu Pawła Korzeniowskiego.
Jedni wyjeżdżają, a inni próbują pogodzić uprawianie sportu ze studiami, jak łyżwiarz Unii Mateusz Chruściński. O tym, że jest to trudne przekonała się już m.in. jego koleżanka klubowa Anna Jurkiewicz.
- Wydaje się bardzo pilne powołanie wydziału wychowania fizycznego wPaństwowej Wyższej Szkole Zawodowej wOświęcimiu - uważa w tej sytuacji Kazimierz Woźnicki, były wieloletni prezes Unii i Dworów Unii, a wcześniej świetny szkoleniowiec pływania.
Jego zdaniem, taki wydział na pewno nie miałby problemów ze skompletowaniem odpowiedniej liczby słuchaczy. - Miałby zapewnioną rekrutację zabsolwentów SMS Oświęcim, którzy mieliby możliwość kontynuowania karier sportowych na poziomie akademickim. Można przypuszczać, że także absolwenci zościennie położonych miast też chętnie kontynuowaliby tutaj naukę - dodaje Kazimierz Woźnicki.
Za taką koncepcją opowiada się także miasto. - Warto ją rozważyć we współpracy z____AWF Kraków czy AWF Katowice - stwierdził niedawno prezydent miasta Janusz Marszałek.
Rektor PWSZ prof. Lucjan Suchanek przy okazji inauguracji nowego roku akademickiego, stwierdził, że uczelnia otwarta jest na nowe kierunki, chociaż o wychowaniu fizycznym akurat nie wspomniał.
Czy uczelnia gotowa byłaby otworzyć się także na sportowców? Spróbujemy o to zapytać jej władze. Na pewno pod uwagę, zdaniem Kazimierza Woźnickiego, powinny wziąć również bogatą kadrę szkoleniową z wyższym wykształceniem oraz tytułami trenerskimi. Nie bez znaczenia jest także istniejąca w Oświęcimiu baza sportowa, czyli pływalnia, lodowisko i boiska.
- Wydział szkoliłby nauczycieli wychowania fizycznego oprofilu ogólnym, co stanowi również bazę wyjściową do specjalizacji trenerskich iinstruktorskich - uważa znany trener i działacz sportowy.
(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski