Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy zmiana czasu na czas letni?

MH
Kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy zmiana czasu na czas letni? Zmiana czasu 2020
Kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy zmiana czasu na czas letni? Zmiana czasu 2020 Archiwum
Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki? Zmiana czasu z zimowego na letni w 2020 roku będzie miała miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek, czyli z 29 na 30 marca. Powinniśmy przestawić wskazówki zegarka z godziny 2:00 na 3:00.

Zmiana czasu 2020. Zmiana czasu z zimowego na letni

Dwa razy do roku wybijamy się z naszego zwykłego dobowego rytmu i musimy przestawić się na czas zimowy albo letni. Reguła na temat zmiany czasu nie funkcjonuje na całym świecie. Jest ona obowiązująca w prawie całej Europie, poza trzema krajami – Islandią, Białorusią i Rosją. Polska należy do grupy krajów regularnie przestawiających zegarki. Zmiany czasu nie przeprowadza się także w prawie całej Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Australii.

Zmiana czasu 2020. Dlaczego przestawiamy zegarki?

W Polsce zmiana czasu zaczęła obowiązywać dość wcześnie, bo już w 1916 roku, ale nieregularnie. Najpierw tylko do roku 1919, potem w latach 40. i na przełomie lat 50. i 60. Obecne zmiany zostały wprowadzone w 1977 roku, a na przestawianie zegarków weszło w krew Polaków w 1983 roku.

Zmiana czasu 2020. Zmiana czasu z zimowego na letni. Zalety zmiany czasu

Gdy przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 oznacza to, że dzień będzie trwał dłużej. Dlatego też głównym powodem, dla którego wprowadza się zmianę czasu na letni jest możliwość efektywniejszego wykorzystania światła dziennego. Ma to pewne zalety. Są one dostrzegane między innymi w turystyce czy sporcie.

Zmiana czasu 2020. Wady zmiany czasu

Z drugiej strony zmiana czasu powoduje też wiele problemów. Podawana jako jedna z najważniejszych przyczyn zmiany czasu oszczędność energii elektrycznej nie jest tak do końca jasna – dłuższy dzień wymaga dłuższego użycia na przykład klimatyzacji. Ponadto zmiana czasu może mieć też wpływ na nasze zdrowie – w dzień po przestawieniu zegarków istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Zmniejsza się także produktywność pracowników, przyzwyczajonych do trybu pracy o innych godzinach.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?

Czas zimowy trwał pięć miesięcy. Przez ten okres musieliśmy zmagać się z zachodami słońca już po godzinie 16:00 i wschodami dopiero około godziny 8:00. Na szczęście już w tę niedzielę będziemy mogli przestawić zegarki i cieszyć się o wiele dłuższym jasnym dniem. Zmiana czasu z zimowego na letni w 2020 roku będzie miała miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek, czyli z 29 na 30 marca. Powinniśmy przestawić wskazówki zegarka z godziny 2:00 na 3:00. Będziemy przez to spać godzinę krócej, ale wynagrodzi nam to dłużej świecące słońce.

Zmiana czasu 2020. Likwidacja zmiany czasu?

Obecnie zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku. Natomiast Komisja Europejska zapowiedziała zniesienie zmiany czasu na terenie całej Unii Europejskiej. Oznaczałoby to, iż w Polsce cały czas obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni.

W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę, w której większość opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu. W marcu zeszłego roku Parlament Europejski zatwierdził decyzję na temat likwidacji zmiany czasu. Planowo ostatni raz zmiana czasu ma zostać przeprowadzona w 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski