Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnień grupowych

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Odprawa pieniężna z tytułu zwolnień grupowych przysługuje pracownikom zwalnianym w trybie przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. zwolnienia grupowe).

Świadczenie to jest należne w sytuacji, gdy pracodawca zatrudniający minimum 20 pracowników rozwiązuje stosunki pracy z określoną liczbą pracowników (10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników, 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, nie więcej niż 300 pracowników, 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 pracowników lub więcej), przy czym do zwolnień dochodzi w okresie nieprzekraczającym 30 dni.

Wspomniana odprawa przysługuje również w razie zwolnień indywidualnych – pod warunkiem, że pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odpraw jedynie wówczas, gdy zwolnienia następują z przyczyn niedotyczących pracowników (np. problemy finansowe firmy czy też zmiany organizacyjne pracodawcy). Typowym przykładem zwolnienia z przyczyny niedotyczącej pracownika jest likwidacja zajmowanego przez niego stanowiska pracy.

Odprawa pieniężna powinna być wypłacona w przypadku rozwiązania stosunków pracy w trybie wypowiedzenia złożonego przez pracodawcę lub w trybie porozumienia stron zainicjowanego przez pracodawcę.

Należy pamiętać, że obowiązek wypłaty odprawy powstaje dopiero w momencie, w którym dochodzi do rozwiązania umowy o pracę, a nie w dacie złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu czy w dacie podpisania porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę.

Wysokość wspomnianej odprawy uzależniona jest od stażu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i odpowiada kwocie jednomiesięcznego wynagrodzenia (w razie zatrudnienia poniżej 2 lat), dwumiesięcznego wynagrodzenia (w razie zatrudnienia od 2 do 8 lat) lub trzymiesięcznego wynagrodzenia (w razie zatrudnienia powyżej 8 lat).

Jeżeli pracodawca nie wypłaci odprawy dobrowolnie, wówczas należy wystąpić przeciwko niemu na drogę postępowania sądowego, kierując pozew do właściwego sądu pracy. W takim wypadku pracownik zwolniony jest z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski