Kiedy w końcu rozpocznie się rozbudowa al. 29 Listopada? Zamieszania ciąg dalszy

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Mija miesiąc od wydania kluczowego dokumentu, zezwalającego na rozpoczęcie rozbudowy al. 29 Listopada, czyli newralgicznej trasy wjazdowej do Krakowa. Do dziś jednak żadne prace w terenie się nie rozpoczęły. W firmie Strabag (główny wykonawca) twierdzą, że wciąż czekają aż urzędnicy miejscy oficjalnie przekażą im plac budowy. Z kolei w Zarządzie Inwestycji Miejskich twierdzą, że czekają na komplet dokumentów od wykonawcy, które pozwolą na przekazanie placu budowy. A efekt jest taki, że ta kluczowa inwestycja opóźnia się coraz bardziej.

FLESZ - Przekop Mierzei Wiślanej będzie kontynuowany

Przypomnijmy, że rozbudowa al. 29 Listopada - do dwóch, a miejscami trzech, pasów w każdym z kierunków - na liczącym niemal trzy kilometry odcinku od skrzyżowania z ul. Opolską do granic miasta miała rozpocząć się już w 2018 roku. Termin ten był jednak wielokrotnie przekładany. Przykładowo w czerwcu 2019 roku okazało się, że wykonawca inwestycji... po raz kolejny musiał złożyć wniosek o wydanie kluczowego dokumentu (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - ZRID), bez którego nie mogą ruszyć roboty budowlane.

– Mamy nadzieję, że tym razem te kwestie, które były przyczyną nierozpatrzenia pierwszego wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej zostały przez wykonawcę uregulowane – informował Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.

Przełom nastąpił dopiero 31 sierpnia br. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita potwierdził, że została podpisana decyzja umożliwiająca natychmiastowe rozpoczęcie prac związanych z przebudową alei 29 Listopada. Choć od tego momentu mija miesiąc, prace w terenie wciąż się nie rozpoczynają.

- Cały czas czekamy na przekazanie przez zamawiającego placu budowy, dlatego roboty nie mogły się rozpocząć. Budowa al. 29 Listopada w Krakowie rozpocznie się niezwłocznie po przekazaniu placu budowy przez zamawiającego - zaznacza Maciej Tomaszewski, rzecznik prasowy STRABAG. I przekonuje, że jego firma jest gotowa rozpocząć prace w każdym momencie.

Z kolei w Zarządzie Inwestycji Miejskich przekonują, że Strabag musi spełnić określone warunki, zanim zostanie mu przekazany plac budowy.

- Wśród warunków jest m.in. przekazanie przez wykonawcę szczegółowego programu robót do zatwierdzenia, a także planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Oba dokumenty są przygotowywane, muszą zostać dostarczone, zweryfikowane i zatwierdzone przez nas. Dopiero to otwiera drogę do przekazania placu budowy. Termin przekazania placu budowy jest uzależniony od wypełnienia przez wykonawcę opisanych wyżej warunków. Oczywiście zależy nam, żeby nastąpiło to jak najszybciej - argumentuje Jan Machowski, rzecznik ZIM.

Balice. Wypadek na autostradzie A4. Tir wjechał w bariery

Efekt jest taki, że ani urzędnicy miejscy, ani przedstawiciele firmy Strabag, nie są w stanie powiedzieć, kiedy roboty się rozpoczną. Choć dla wielu kierowców teoretycznie może to być... nie najgorsza informacja. A to ze względu na to, że niedawno na północy Krakowa rozpoczęła się inna kluczowa inwestycja - budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej - która już powoduje ogromne utrudnienia (wprowadzone zostały zmiany m.in. na ul. Opolskiej, gdzie tworzą się wielkie korki). Dodatkowe duże ograniczenia w ruchu tej części miasta mogłyby doprowadzić do jej całkowitego paraliżu.

Tędy pojedzie tramwaj do Górki Narodowej w Krakowie. Te zdję...

W ZIM przekonują jednak m.in., że w trakcie rozbudowy al. 29 Listopada nie jest planowane wprowadzanie ruchu wahadłowego (ma być utrzymany ruch po dwóch pasach, po jednym w każdym z kierunków). - Takie rozwiązanie może się zdarzyć sporadycznie w przypadku zaistnienia jakieś nieprzewidzianej sytuacji. W pierwszej fazie robót będzie prowadzona m.in. wycinka drzew. Nie są spodziewane w związku z tym jakieś istotne utrudnienia w ruchu w tym roku - zaznacza rzecznik ZIM. - Pracujemy nad tym, aby przyjęte rozwiązania były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, mając na uwadze fakt, że w sąsiedztwie trwa inna duża miejska inwestycja, czyli budowa linii KST do Górki Narodowej, która również powoduje utrudnienia w ruchu - dodaje Jan Machowski.

Szczegółów organizacji ruchu jednak jeszcze nie ma.

- Utrudnienia, w zależności od odcinka robót będą mniej lub bardziej odczuwalne. Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności w rejonie skrzyżowania z ul. Opolską i Lublańską, gdzie prowadzone będą prace przy budowie kanalizacji deszczowej w okresie jesienno - zimowym. Od wiosny przyszłego roku na odcinku do ul. Powstańców, przewidujemy zwężenie jezdni do dwóch pasów ruchu zachowując po jednym dla każdego kierunku ruchu - zaznacza z kolei Maciej Tomaszewski.

Zgodnie z pierwotnym harmonogramem rozbudowa al. 29 Listopada powinna zakończyć się 31.12.2021 r. Wiadomo jednak, że tak się nie stanie.

- Orientacyjne zakończenie prac budowlanych planowane jest na rok 2023 - zaznaczają w firmie Strabag.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kiedy w końcu rozpocznie się rozbudowa al. 29 Listopada? Zamieszania ciąg dalszy - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czytam i nie wierzę własnym oczom. Kto tu zwariował, kto tu oszukuje?!