Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś było tu...

Redakcja
Znajdująca się na głębokości 101 metrów pod powierzchnią ziemi kaplica św. Kingi powstała w 1896 roku, w komorze po eksploatacji olbrzymiej bryły soli zielonej.

1998

Wyrzeźbione w białym złocie: postacie świętych, m.in. Józefa, patrona cieśli, oraz Klemensa - opiekuna górników, składający się z trzech części ołtarz główny, Chrystus na krzyżu oraz dwóch klęczących zakonników w prezbiterium, płaskorzeźby przedstawiające "obrazki" z Pisma Świętego, kryształowe żyrandole... - wystrój podziemnego sanktuarium przez prawie 70 lat tworzyli górnicy rzeźbiarze: bracia Józef i Tomasz Markowscy oraz Antoni Wyrodek.
Za termin zakończenia prac rzeźbiarskich w kaplicy św. Kingi przyjmowany jest rok 1963, jednak współcześni rzeźbiarze doskonalą dzieło swych poprzedników.
W 1999 roku w kaplicy stanął pomnik Jana Pawła II, wykonany przez Stanisława Anioła, który w latach 2002-2003 wraz z zespołem współpracowników zrealizował w solnym kościele kolejne projekty: drewniany stół ołtarza zastąpiono wykutą w soli mensą. W jej wnęce umieszczono relikwie św. Kingi przywiezione do Wieliczki w 1994 roku z sądeckiego klasztoru Sióstr Klarysek. W kaplicy przybyła też ambonka Słowa Bożego, tron papieski, stalle oraz symboliczny krzyż, wykonany z różnych rodzajów soli: wielickiej, bocheńskiej, kłodawskiej oraz sieroszowickiej. (JOL)

2006

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski