Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiełbasiane święto znów w Czernichowie

Ewa Tyrpa
Lisiecka od 80 lat produkowana jest według tej samej receptury
Lisiecka od 80 lat produkowana jest według tej samej receptury FOT. EWA TYRPA
Współpraca. Kiełbasa lisiecka jest produktem chronionym w Unii Europejskiej. Może być produkowana tylko w gm. Czernichów i Liszki.

Oba samorządy kilka lat temu postanowiły promować ten produkt, szczycić się nim i corocznie wspólnie organizować Święto Kiełbasy Lisieckiej.

Miały go przygotowywać na zmianę, ale w br. Czernichów ponownie podjął się organizacji imprezy. – Mamy trudną sytuację finansową i musimy oszczędzać – tłumaczy Paweł Miś, wójt gm. Liszki. – Ludzie już przyzwyczaili się do tego święta, pytali o niego. A mamy świetny teren, Błonia nieopodal Wisły, więc postanowiliśmy wziąć na siebie też tegoroczną organizację – mówi Szymon Łytek, włodarz gm. Czernichów.

– Dobrze, że coś się dzieje, bo brakuje nam takich imprez – mówią Agnieszka i Jerzy Galoso­wie, którzy na święto przyjechali z Przegini Narodowej.

Z Kłokoczyna przyjechała Ola Fajto. Mama pod sceną słuchała koncertu zespołu „Voya­ger”, a Ola uczyła się wykonywania kwiatów z bibuły. Zofia Knapik w kilka minut wyczarowywała róże i tulipany. Pomagała jej w tym Maria Płaneta. W kolejce za Olą do nauki wykonywania bibułowych kwiatków ustawiła się Gabriela Socha. – Zrobię czerwoną różę – zaplanowała dziewczynka.

Na wspólne święto przyjechali też mieszkańcy gm. Liszki. – Nie wiedzieliśmy, że u sąsiadów jest takie miejsce. Nasza wiedza o Czernichowie kończyła się na szkole rolniczej – mówią Katarzyna i Marek Legut­kowie z Piekar.

Wiele osób czekało na koncert Zbigniewa Wodeckiego, który nie tylko śpiewał swoje przeboje, ale też zabawiał publiczność różnymi anegdotami.

Spora kolejka ustawiała się do stoiska z wędlinami Konsorcjum Producentów Kiełbasy Lisieckiej. Tworzy go dziewięć zakładów wytwarzających tę kiełbasę. Kolebką jest Nowa Wieś Szlachecka, gdzie nadal są producenci niezrzeszeni w Konsorcjum.

– Zachęcamy ich do przystąpienia do nas, bo warto. Na pewno niektóre wymogi do uzyskania certyfikatu są trudne do spełnienia, ale warto go mieć i być pod skrzydłami znanej marki – mówi Władysław Wolarek.

Chociaż współpraca z oboma samorządami układa się producentom dobrze (wszystkie firmy obecnie znajdują się w gm. Czernichów), to oczekują oni jeszcze większej promocji tego regionalnego produktu. Władysław Wolarek jako przykład podaje wielkie bilbordy z nazwami produktu regionalnego na wjeździe do innych gmin. O wspólnym przedsięwzięciu promocyjnym przedstawiciele konsorcjum będą rozmawiać z szefami obu gmin.

Kiełbasa lisiecka od 80 lat produkowana jest według tej samej receptury. Ponieważ inne firmy w całej Polsce zaczęły używać tej nazwy, lokalni producenci postanowili ją zastrzec i stworzyć konsorcjum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski