Kiepskie celowniki kilku faworytów

SAS
Eliminacje piłkarskich MŚ

Gdy polscy piłkarze cieszą się z efektownego zwycięstwa w Baku nad Azerbejdżanem, zawodnicy kilku czołowych drużyn eliminacji mistrzostw świata w Europie zastanawiają się, dlaczego nie potrafili strzelić rywalom nawet jednego gola. Kilka spotkań "na szczycie" zakończyło się bezbramkowymi remisami. Największą sensacją ostatniego weekendu jest jednak porażka prowadzącej w walce o awans w Ameryce Południowej Argentyny - na wyjeździe z Ekwadorem.

Europa

Grupa 1

Holandia - Rumunia 2-0 (1-0)

1-0 Robben 26, 2-0 Kuijt 47

Sędziował Massimo de Santis (Włochy). Widzów 50 tysięcy.

Holandia: Van der Sa-Lucius, Heitinga, Opdam, van Bronckhorst - Van Bommel (51 De Jong), Landzaat, Van der Vaart (80 Maduro); Kuijt, Van Nistelrooy (63 Van Persie), Robben.

Rumunia: Lobont - Contra, Tamas, Chivu, Stoica - Petre, Pancu, Munteanu, Mitea (66 Niculae) - Mutu (84 Coman), Niculescu.

Holendrzy walczą o awans do finałów mistrzostw świata z pierwszego miejsca w grupie 1 i na razie są na dobrej drodze by to osiągnąć. Pomarańczowi dzięki zwycięstwu u siebie nad Rumunią utrzymali pozycję lidera. Strzelcami goli byli Arjen Robben, który pokonał bramkarza rywali w 26 minucie, oraz Dirk Kuijt, ustalając wynik dwie minuty po wznowieniu gry w drugiej połowie. Rumunom nie był w stanie pomóc Adrian Mutu, który wrócił na boisko po siedmiomiesięcznej dyskwalifikacji za doping. Było to już dziesiąte zwycięstwo Holandii pod wodzą byłego znakomitego piłkarza Marca van Bastena, który prowadzi tę drużynę od zakończenia zeszłorocznych finałów ME, gdy zastąpił Dicka Advocaata.

Armenia - Macedonia 1-2 (0-1): Manuczarjan 55 - Pandev 29 (karny) i 46;

Czechy - Andora 8-1 (3-1): Lokvenc 13 i 90, Koller 29, Smicer 38, Galasek 52 (karny), Baros 80, Rosicky 85 (karny), Polak 87 - Riera 35, czerwona kartka - Ruiz (Andora, 63);

Turcja - Grecja 0-0

Sędziował Markus Merk (Niemcy). Czerwona kartka - Bastuerk 90. Widzów 32 tysiące.

Turcja: Recber - Ozat, Toraman, Seyhan, Avci - H. Altintop (46 Sanli), Cimsir, Bastuerk, Belozoglu (79 Balci) - Tekke, Karadeniz (61 Ates).

Grecja: Nikopolidis - Goumas, Kapsis, Fyssas, Seitaridis - Basinas, Karagounis, Katsouranis, Giannakopoulos (67 Lakis); Vryzas, Charisteas.

Mimo dobrych sytuacji strzeleckich z obu stron w sobotnim meczu w Stambule nie padła ani jedna bramka. Remis jest raczej sukcesem aktualnych mistrzów Europy, Greków, którzy kilka razy byli w dużych opałach. Piłkarze greccy wyprowadzali czasem kontry, które także mogły zakończyć się sukcesem. Na początku drugiej odsłony po jednej z takich akcji Stelios Giannakopoulos trafił piłką w poprzeczkę. Jednakże zdecydowaną przewagę mieli w tym meczu Turcy. Im bliżej było końca gry, tym bardziej nerwowo było na boisku. W końcowych minutach napięcia nie wytrzymał Yildiray Basturk, który za dyskusję z sędzią zobaczył drugą żółtą kartkę i w konsekwencji musiał opuścić boisko. Mimo nasilonych ataków Turcji, wynik nie uległ zmianie.

Albania - Gruzja 3-2 (2-0): Tare 6 i 55, Skela 33 - Burduli 85, Kobiaszwili 90

Ukraina - Kazachstan 2-0 (1-0): Szewczenko 18; Awdiejew 83 (samobójcza)

Grupa 3

Rosja - Łotwa 2-0 (0-0): Arszawin 57, Łoskow 78 (karny)

Wyspy Owcze - Szwajcaria 1-3 (0-1): R. Jacobsen 70 - Frei 73 i 86, Wicky 25

Irlandia - Izrael 2-2 (2-2): Harte 6, R. Keane 12 - Yechiel 39, Nimni 45 (karny), czerwona kartka - O'Brien (Irlandia), 83)

Norwegia - Włochy 0-0

Sędziował Manuel Mejuto Gonzales (Hiszpania). Widzów 25 tysięcy.

Norwegia: Myhre - Lundekvam, Bergdolmo; Hagen, Riise - Andresen, Haestad, Solli - Carew, M. G. Pedersen (71 Karadas), Iversen (83 F. Johnsen).

Włochy: Buffon - Cannavaro, Zambrotta, Materazzi, Bonera - Camoranesi, Pirlo De Rossi, Grosso (79 Diana) - Vieri (57 Toni), Cassano (69 Iaquinta).

Włosi "bezpiecznie" zremisowali w wyjazdowym spotkaniu z Norwegią i utrzymali dystans wobec rywali z grupy 5. Oba zespoły stworzyły w sobotnim meczu kilka dogodnych sytuacji do zdobycia bramki. Najlepszej nie wykorzystał napastnik Interu Mediolan Christian Vieri, który zdołał przelobować bramkarza Thomasa Myhrego, jednakże piłka uderzona zbyt mocno wylądowała na siatce bramki. Norwegom nie udało się wykorzystać atutu własnego boiska i zmniejszyć dystansu do najgroźniejszego rywala do awansu do MŚ z pierwszego miejsca w grupie. Nie udało im się także zrewanżować Włochom za porażkę 1-2, poniesioną we wrześniu ubiegłego roku. Teraz przyjdzie im walczyć ze Słowenią o pozycję wicelidera grupy 5.

Serbia i Czarnogóra - Belgia 0-0

Sędziował Walentin Iwanow (Rosja). Widzów 45 tysięcy.

Serbia i Czarnogóra: Jevric - Dragutinovic, Krstajic, Gavrancic, Vidic - Vukic, Duljaj, Koroman (81 Vukcevic), Stankovic (82 Mladenovic) - Ljuboja, Jestrovic (53 Vucinic).

Belgia: Proto - Clement, van Buyten, Deschacht, Van den Borre (79 Leonard) - Vanderhaeghe, Bisconti, Daerden, Buffel - E. Mpenza, M. Mpenza (83 Vandenbergh, 88 Pieroni).

Zajmujący pozycję lidera w tabeli grupy Serbowie byli stroną przeważającą, ale nie zdołali strzelić gola defensywnie nastawionym Belgom. Po sześciu meczach reprezentanci Serbii i Czarnogóry mają 12 punktów. Belgowie z ośmioma punktami plasują się na czwartym miejscu. Najwięcej okazji strzeleckich nie wykorzystał Nenad Jestrovic, który na co dzień jest piłkarzem Anderlechtu Bruksela. Kilka jego bardzo groźnych strzałów obronił w pierwszej połowie Silvio Proto. Gospodarze dwukrotnie domagali się przyznania rzutu karnego, kiedy ich zdaniem Olivier Deschacht i Philippe Clement zagrali przed własną bramką piłkę rękami. Jednak rosyjski sędzia Walentin Iwanow nie zdecydował się na podyktowanie "jedenastki". Najlepszą okazję do zdobycia przez gości cennych trzech punktów zaprzepaścił Mbo Mpenza, który w 60 minucie z bliska strzelił obok bramki Dragoslava Jevrica.

San Marino - Bośnia i Hercegowina 1-3 (1-2): Selva 40 - Salihamidzic 17 i 39, Barbarez 75

0-1 Babic 18, 0-2 Tudor 58, 1-2 M. Petrow 73; 1-3 Kranjcar 80

Sędziował Kim Milton Nielsen (Dania). Widzów 42 tysiące.

Bułgaria: Iwankow - Kisziszew (54 Łazarow), Iliew, Kiriłow, Stojanow - S. Petrow, Georgiew, M. Petrow, Jankow, - G. Iwanow (46 Bożinow), Berbatow

Chorwacja: Butina - R. Kovac, Tomas, Simunic, Tudor - Srna, Babic, N. Kovac, Kranjcar (82 Leko) - Prso, Olic (90 Balaban).

Chorwaci zaskakująco łatwo pokonali Bułgarów i umocnili się na prowadzeniu w grupie 8. Pierwszego gola w 18 minucie zdobył Marko Babic, który wykorzystał podanie Niko Kranjcara i pokonał Dymitara Iwankowa w bułgarskiej bramce. Dziesięć minut później bliski wyrównania był Dymitar Berbatow, jednak piłka po jego uderzeniu głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Czawdara Jankowa przeleciała tuż nad poprzeczką. Napastnik Bayeru Leverkusen na początku drugiej połowy jeszcze dwukrotnie był bliski wpisania się na listę strzelców po strzałach głową, ale za każdym razem chybił. W 58 minucie goście zdobyli drugą bramkę. Ivica Olic dostrzegł w polu karnym Igora Tudora, który mocnym strzałem z 13 metrów podwyższył rezultat. W 73 minucie odżyły nadzieje gospodarzy na dobry wynik, ponieważ Martin Petrow strzałem z rzutu wolnego zdobył kontaktowego gola. Nadzieje te rozwiał dziesięć minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego Niko Kranjcar, który zdobył trzeciego gola i ustalił wynik meczu.

Szwecja - Malta 6-0 (4-0): M. Jonsson 6, Svensson 18, Wilhelmsson 30, Ibrahimovic 40, Ljungberg 57, Elmander 81

Islandia - Węgry 2-3 (1-1): Gudjohnsen 18, K.O. Sigurdsson 59 - Gera 45 i 56 (oba gole z karnych), Huszti 73, czerwona kartka - Bjarnason (Islandia, 56)

Wenezuela - Urugwaj 1-1 (0-1): Maldonado 73 - Forlan 2

Kolumbia - Peru 5-0 (1-0): Rey 29, Soto 56, Angel 59, Restrepo 76, Perea 79, czerwona kartka - Legario (Peru, 61)

Chile - Boliwia 3-1 (2-0): Fuentes 7 I 35, Salas 69 - dla Castilllo 85 (karny), czerwona kartka - Gonzalez (Chile, 38)

Strefa CONCACAF

Gwatemala - Meksyk 0-2 (0-2): Naelson 40, Cabrera 45 (samobójcza), czerwona kartka - Martinez (83,Gwatemala)

USA - Kostaryka 3-0 (1-0): Donovan 6, 62, McBride 87, czerwona kartka - Sequeira (Kostaryka, 90)

Trynidad i Tobago - Panama 2-0 (1-0): John 34, Lawrence 70

1. Meksyk 4 10 7-3

2. USA 4 9 8-3

3. Gwatemala 4 4 5-5

4. Trynidad i Tobago 4 4 4-7

5. Kostaryka 4 4 3-6

6. Panama 4 2 2-5