Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiermasz Pogranicza Kultur. Prawdziwa sztuka ludowa na Małym Rynku w Krakowie

Anna Piątkowska
Kiermasz Pogranicza Kultur na Małym Rynku do 1 października
Kiermasz Pogranicza Kultur na Małym Rynku do 1 października Andrzej Banas
Od 21 września do 1 października na Małym Rynku w Krakowie trwa 19. odsłona Kiermaszu Pogranicza Kultur. O idei towarzyszącej wydarzeniu oraz tegorocznej edycji rozmawiamy z Michałem Czerskim, prezesem IMAGO Centrum Sztuki Ludowej , organizatora wydarzenia.

Czym jest Kiermasz Pogranicza Kultur?

To wydarzenia kulturalno-targowe, które ma na celu promowanie zrozumienia, akceptacji i współpracy między różnymi grupami kulturowymi. Główną ideą tego kiermaszu jest stworzenie przestrzeni, w której różne kultury mogą się spotykać, dzielić się swoją sztuką, tradycjami i smakami oraz budować mosty między różnymi społecznościami. Nie zamykamy się tylko na to, co nam najbliższe, dostrzegamy piękno i wartości kultury oraz tradycji, które istnieją wokół nas, chcemy pokazywać również kulturę pogranicza i państw sąsiadujących z naszym województwem, a także szerzej: państw sąsiadujących z Polską.

Skąd idea, by tu na krakowskim Małym Rynku skupić twórców nie tylko lokalnych, ale też z odległych zakątków Polski?

Kraków to miasto o bogatej historii kulturowej, które przez wieki przyciągało artystów i twórców. Jest to miejsce, gdzie różne kultury spotykały się i przenikały, co czyni je inspirującym środowiskiem dla rzemieślników i rękodzielników. To zjawisko wyraża się w ogromnym zróżnicowaniu rękodzieła oraz rzemiosła artystyczne, a także w programach kulturalno- edukacyjnych, tak jak ma to miejsce właśnie na Kiermaszu Pogranicza Kultur. Podczas tego wydarzenia podkreślamy różnice i kontrasty między kulturą polską, a kulturami naszych sąsiadów, jednocześnie poszukując wspólnych punktów i odniesień do naszego dziedzictwa. Nasz kiermasz jest organizowany jesienią na Małym Runku już od 19 lat, przyciąga turystów odwiedzających nasze miasto poza sezonem wakacyjnym, a zwłaszcza mieszkańców Krakowa i okolic. Pozwala na prezentację prac lokalnych twórców, stanowiąc okazję do wymiany doświadczeń kulturowych i artystycznych.

Czym wyróżnia się tegoroczna edycja?

Tegoroczna edycja charakteryzuje się bardzo bogatym asortymentem rękodzielniczym i rzemieślniczym. Na 51 stoisk, niemal 80 proc. stanowią właśnie wyroby ręcznie wykonane przez naszych rękodzielników i rzemieślników. Każdego dnia części handlowej towarzyszyć będzie niezwykle bogaty program artystyczny, od 21 września do 1 października na naszej scenie zaprezentujemy różnego rodzaju zespoły folklorystyczne, etno, muzyki słowiańskiej, będzie można zobaczyć pokazy tańców narodowych, węgierskich, polskich, ze swoim przedstawieniem wystąpi bronowicki Teatr Złoty Róg. Nie mam wątpliwości, że każdy, kto odwiedzi Kiermasz, znajdzie tu coś dla siebie, zarówno w programie artystycznym, jak i w naszej ofercie handlowej.

Program artystyczny rzeczywiście przedstawia się ciekawie, będą zarówno zespoły prezentujące klasyczny folklor, jaki nowoczesne etno.

Naszym zamysłem jest łączenie tradycji z nowoczesnością i rzeczywiście w tegorocznym programie artystycznym ta idea znakomicie się wyraża. Na scenie będziemy mieli okazję do wysłuchania i zobaczenia zespołów, które w nowoczesny sposób reinterpretują tradycyjne utwory, które cieszą się dużą popularnością wśród szerokiej publiczności. Wystąpią m.in. kapele Zbierana, Kasi Chodoń, zespoły Slavic Duo, Tumigraj oraz Zakuka, które eksplorują folk i etno współczesnym kontekście. Niemniej, dla miłośników klasycznego folkloru również przygotowaliśmy wiele atrakcji, w postaci występów zespołu Pieśni i Tańca Małe Słowianki, który zaprezentuje tradycyjne narodowe tańce. Grupa Skład Niearchaiczny, znana z grania muzyki Beskidu Żywieckiego, także pojawi się na scenie. Ponadto, będziemy mieli przyjemność gościć węgierski zespół, który zaprezentuje tradycyjne węgierskie tańce etniczne czango. W ramach idei pogranicza kultur będziemy mieli okazję poznać ukraiński zespół Korale. Bez wątpienia, przez cały okres trwania Kiermaszu Pogranicza Kultur na Małym Rynku nie zabraknie ciekawych i różnorodnych występów, co gwarantuje niezapomniane wrażenia dla wszystkich uczestników.

Kiermasz to, oczywiście, możliwość kupienia oryginalnych przedmiotów, ale jest też w tym wydarzeniu też taki aspekt, którego nie mamy kupując w sklepie, czy tym bardziej online, mianowicie, możliwość obserwowania jak powstaje, podpatrywania twórców przy pracy.

To również jedna z głównych idei, która kieruje tym wydarzeniem - pokazywanie procesu twórczego rękodzieła. To stanowi przeciwieństwo do masowej produkcji i wytwarzania przedmiotów na taśmach produkcyjnych. Większość z prezentowanego na stoiskach asortymentu jest wyjątkowa, oryginalna i niepowtarzalna. Chcemy ukazać, jak dany rękodzielnik tworzy swoje dzieła, jak przygotowuje je i ile czasu poświęca na ich wykonanie. Takie wyroby posiadają dodatkową, nieocenioną wartość. Kiermasz stanowi także doskonałą okazję do bezpośredniego spotkania z twórcą, wysłuchania jego historii - jest to niezwykle istotny aspekt zarówno Kiermaszu Pogranicza Kultur, jak i wszystkich innych wydarzeń organizowanych IMAGO. Naszym celem jest tworzenie platform, na który twórcy i ich odbiorcy mogą się spotykać, co pomaga budować świadomość kulturową i promować zachowanie dziedzictwa. To wydarzenie przypomina, jak ważne jest docenianie i pielęgnowanie tradycji artystycznych, które stanowią istotny element tożsamości kulturowej naszego regionu.

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kiermasz Pogranicza Kultur. Prawdziwa sztuka ludowa na Małym Rynku w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski