Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowca Ubera z wyrokami za narkotyki kursował po Krakowie

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Kontrowersje. Krakowski magistrat ujawnił kolejnego kierowcę wykonującego przewozy za pomocą aplikacji Uber, który ma na koncie prawomocne wyroki. Firma Uber broni się, że od swoich kierowców wymaga zaświadczenie o niekaralności.

Mężczyzna, który został ujawniony podczas kontroli kierowców Ubera prowadzonych przez magistrat, posiada dwa prawomocne wyroki m.in. za posiadanie i handel narkotykami. - Jako jedyny z dotychczas przesłuchiwanych kierowców Ubera nie korzystał z pomocy adwokata - poinformował Wiesław Szanduła, główny specjalista z magistrackiego Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Przypomina on, że to nie pierwszy przypadek, kiedy kierowca Ubera z wyrokami, który kursował po Krakowie. W lutym ujawniono mężczyznę wykonującego płatny przewóz bez licencji i w przeszłości skazanego za paserstwo. - Liberalna polityka Ubera dotycząca weryfikacji kierowców przynosi takie, a nie inne efekty - komentuje Wiesław Szanduła.

Firma Uber odpowiada, że krakowski magistrat po raz kolejny posługuje się insynuacjami. - W przypadku poprzedniego kierowcy, pomimo publicznej deklaracji pana Szanduły, do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy danych tego kierowcy - wskazuje Magdalena Szulc, z biura prasowego Ubera.

Podkreśla, że każdy kierowca, który chce współpracować z tą firmą musi złożyć zaświadczenie o niekaralności. - Co więcej kierowca, który przez 90 dni nie korzystający z aplikacji Uber, zostaje z niej automatycznie dezaktywowany i musi ponownie przejść procedurę weryfikacji - dodaje Magdalena Szulc. Zatem w jaki sposób mężczyzna skazany za przestępstwa narkotykowe mógł wozić pasażerów?

- Taka osoba nie ma możliwości świadczenia usług za pośrednictwem aplikacji Uber. Chyba, że przedstawiłaby podrobione zaświadczenie o niekaralności - odpowiada rzeczniczka Ubera.

Szanduła przypomina, że na 50 ujawnionych w Krakowie kierowców Ubera wykonujących płatny przewóz m.in. bez licencji taksówkarskiej, już dwóch posiada prawomocne wyroki.

- Przy założeniu, że w Polsce jeździ minimum 5 tysięcy kierowców Ubera to łatwo można dojść do wniosku, ile jeszcze wśród nich może być skazanych za przestępstwa - przewiduje Wiesław Szanduła.

Kontrole wymierzone m.in. w kierowców Ubera krakowski magistrat prowadzi od dwóch lat razem z funkcjonariuszami policji i Inspekcji Transportu Drogowego. - Od 2015 roku na terenie Krakowa ujawniono 78 przypadków wykonywania nielegalnych przewozów osób - wylicza Bartosz Szkiłądź z ITD.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski