Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowców w Oświęcimiu czekają wkrótce utrudnienia w związku z budową obwodnicy miasta do drogi ekspresowej S1. Zdjęcia, plany

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W kwietniu rozpocznie się budowa pierwszego ronda związanego z obwodnicą Oświęcimia w rejonie ul. Legionów
W kwietniu rozpocznie się budowa pierwszego ronda związanego z obwodnicą Oświęcimia w rejonie ul. Legionów GDDKiA
Kierowcy w Oświęcimiu mogą spodziewać się już wkrótce znaczących utrudnień w ruchu w związku z budową obwodnicy miasta do drogi S1. Największe problemy mogą być w rejonie węzłów z drogami wojewódzkimi 948 i 933 oraz krajową 44.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na drogach w Oświęcimiu nasilą się wkrótce utrudnienia

Budowa południowej obwodnicy Oświęcimia wraz z mostem na Sole i połączeniem do drogi S 1 rozpoczęła się ponad cztery miesiące temu. Do tej pory nie było z tą inwestycją związanych większych uciążliwości, ale już wkrótce takich kierowcy mogą się spodziewać.

Drugie rondo w tym roku powstanie na przecięciu z drogą wojewódzką 948 na ul. Jagiełły
Drugie rondo w tym roku powstanie na przecięciu z drogą wojewódzką 948 na ul. Jagiełły GDDKiA

Robert Jakubiak, zastępca dyrektora ds. inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie zapowiada, że w marcu kończy się okres przerwy zimowej i wykonawca rozpocznie prace na całym odcinku obwodnicy.

- W tym roku nastąpi intensyfikacja prac co spowoduje szereg utrudnień dla mieszkańców Oświęcimia - przyznaje Robert Jakubiak.

Jak zapewnia jednak, GDDKiA uzgadnia z wykonawcą i zarządcami dróg odpowiednią organizację ruchu, aby te problemy były dla mieszkańców jak najmniej uciążliwe.

– W mieście wiele będzie się działo w związku z tą inwestycją. Czeka nas wiele trudności i wyzwań. Chcemy, aby oświęcimianie byli o tym wcześniej poinformowani - podkreślił Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia podczas spotkania w o oświęcimskim magistracie z udziałem m.in. przedstawicieli GDDKiA, Zarządu Dróg Wojewódzkich, firmy Budimex, będącej wykonawcą inwestycji.

Największe uciążliwości w rejonach dróg 933 i 948 w Oświęcimiu

Największych utrudnień należy spodziewać się na drogach wojewódzkich 933 i 948 stanowiących węzły obwodnicy z drogami wojewódzkimi 948 i 933. Podczas wspomnianego spotkania w urzędzie w Oświęcimiu wykonawca przedstawił m.in. rozwiązania komunikacyjne na czas prac prowadzonych na tych odcinkach.

Ponad 9-kilometrowa obwodnica wymagać będzie wybudowania trzech mostów na Wiśle, Sole i Młynówce oraz tunelu pod torami w ciągu ul. Ostatni Etap.

Drugie rondo w tym roku powstanie na przecięciu z drogą wojewódzką 948 na ul. Jagiełły
Drugie rondo w tym roku powstanie na przecięciu z drogą wojewódzką 948 na ul. Jagiełły GDDKiA

Na jej przecięciu z istniejącymi drogami przyjęto rozwiązania o ruchu okrężnym przy ulicy Legionów, która łączy się z drogą w kierunku Brzeszcz, przy ulicy Jagiełły z drogą na Kęty i przy ulicy Zatorskiej za Castoramą, ułatwiający zjazd w kierunku północnej obwodnicy miasta i Zatora. W tym roku wybudowane zostaną dwa ronda.

– Najpierw planujemy rozpoczęcie prac przy drodze wojewódzkiej 933 – przy ul. Legionów. Tam powstanie rondo turbinowe, które umożliwi wjazd na obwodnicę Oświęcimia i poprowadzi w kierunku przyszłej trasy S 1. Rozpoczęcie prac planowane jest w drugiej połowie kwietna, wtedy zostanie wprowadzony ruch wahadłowy w ramach tymczasowej organizacji ruchu, a dla mieszkańców rozpoczną się duże utrudnienia w ruchu. Przewidujemy, że zakończą się pod koniec tego roku – informuje Sebastian Komasa, zastępca dyrektora ds. dróg i branż na kontrakcie obwodnicy Oświęcimia.

W przyszłym roku powstanie trzecie rondo w rejonie ul. Zatorskiej w ciągu obecnej drogi 44
W przyszłym roku powstanie trzecie rondo w rejonie ul. Zatorskiej w ciągu obecnej drogi 44 GDDKiA

W połowie czerwca ruszy budowa ronda przy ul. Jagiełły. – Na drodze wojewódzkiej 948 powstanie również rondo turbinowe, które bezpośrednio pozwoli na włączenie się ruchu w obwodnicę Oświęcimia - dodaje.

W przyszłym roku powstanie trzecie rondo w rejonie ul. Zatorskiej w ciągu obecnej drogi 44
W przyszłym roku powstanie trzecie rondo w rejonie ul. Zatorskiej w ciągu obecnej drogi 44 GDDKiA

Ostatnie rondo budowane będzie w rejonie skrzyżowania ul. Grojeckiej i ul. Zatorskiej. Inwestycja ruszy w przyszłym roku. – Wtedy planujemy włączenie ulicy Zatorskiej w istniejący ciąg drogi krajowej 44 i te prace prowadzone będą do końca 2024 roku – zaznacza Sebastian Komasa.

Na czas robót wykonawca planuje wprowadzenie ruchu wahadłowego, sterowanego ręcznie w godzinach dojazdów i powrotów ze szkół i miejsc pracy. W godzinach wieczornych i nocnych zastosowana będzie sygnalizacja świetlna. Informacja o rozpoczęciu prac i związanych z tym utrudnieniach zostanie przekazana mieszkańcom z wyprzedzeniem. Z kolei prace przy tunelu pod torami kolejowymi w rejonie ulicy Ostatni Etap są planowane latem. Wtedy ulica zostanie zamknięta dla ruchu i będą wyznaczone objazdy.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski