Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy szybciej sprawdzą w sieci historię OC

Piotr Subik
Piotr Subik
archiwum
Ubezpieczenia. Przybywa osób, które sprawdzają historię swego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadza więc dla nich znaczne ułatwienia. Teraz takie sprawdzenie będzie trwać tylko kilka minut.

Historia naszego ubezpieczenia i szkód OC brana jest pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy kalkulacji składki za polisę. Jej sprawdzenia od początku roku do końca maja dokonało ponad 30 tys. osób, przez cały zeszły rok było ich 48 tys.

Wskutek dużego zainteresowania sprawdzaniem historii OC przez internet Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadza ułatwienia w korzystaniu z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. - Zamiast przesyłać skan dowodu osobistego w celu weryfikacji tożsamości, osoba zakładająca teraz konto na portalu UFG ma możliwość wybrania weryfikacji online, która odbywa się w ciągu kilku sekund. Kierowca podaje tylko dane ze swojego dowodu osobistego, a my je sprawdzamy online w dostępnych rejestrach - mówi Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu UFG.

Pobranie własnej historii OC z bazy UFG jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. By to zrobić wystarczy zarejestrować się na portalu www.ufg.pl, założyć tam konto, a po weryfikacji tożsamości aktywować je i pobrać online swoją historię OC.

Jak mówi Aleksandra Biały, doradca prezesa UFG, ogólnopolska baza polis jest „żywym systemem”, stale uaktualnianym - dlatego też sporadycznie mogą pojawić się w niej rozbieżności między danymi przesłanymi przez ubezpieczycieli, a stanem faktycznym znanym właścicielowi pojazdu. Część z nich wynikać możne np. z niezgłoszenia ubezpieczycielom przez kierowców informacji o sprzedaży auta, co sprawia, że wypadki spowodowane przez nowego właściciela przypisywane będą jego poprzednikowi.

- Warto więc sprawdzać, czy wszystkie dane w bazie UFG są kompletne. W przypadku ujawnienia niezgodności należy wyjaśnić je bezpośrednio u ubezpieczyciela, który przesłał tę informację do bazy polis Funduszu, gdyż tylko on ma odpowiednią dokumentację oraz możliwość poprawienia danych i ich przesłania - mówi Aleksandra Biały.

Wśród „odpytujących” bazę UFG przeważają mężczyźni, trzydziestokilkulatkowie. Największy odsetek sprawdzających jest z Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego, gdzie ceny polis OC są najwyższe.

Zobacz też: Kierowcy muszą coraz więcej zapłacić za ubezpieczenie OC. W porównaniu z zeszłym rokiem, cena polisy wzrosła o ponad 500 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski