MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierunek Donieck

Krzysztof Kawa
Kawa na ławę. Chelsea wygrała tegoroczną edycję Ligi Mistrzów dla piłkarzy do 19. roku życia. Powiecie, że nic dziwnego, bo Roman Abramowicz może sobie pozwolić na tworzenie dream teamów na każdym poziomie.

Okazuje się jednak, że ponad połowa drużyny, która odniosła sukces, złożona jest z chłopaków, którzy urodzili się w promieniu 60 km od obiektu Chelsea.

Neil Bath, facet pracujący w miejscowej akademii od 1993 r., dodaje, że wielu z tych graczy trenuje u niego od 8. roku życia. Są wychowankami z krwi i kości.

W podlondyńskim Cobham pojawia się na zajęciach 180 chłopców, 15 z nich jest reprezentantami Anglii w różnych kategoriach wiekowych, ale są też zawodnicy spod innych bander, w tym 17-letni Hubert Adamczyk. Ową grupą zajmuje się, bagatela, 50 osób.

Z naszej perspektywy, czyli zaścianka futbolu, to niewyobrażalne przedsięwzięcie. Żadnej akademii w Polsce nie byłoby stać na zatrudnienie takiej armii ludzi.

W tym kontekście cel nakreślony przez Batha, by każdego roku z zespołów młodzieżowych trafiał do drużyny seniorów Chelsea jeden wychowanek, wydaje się bardzo skromny. Dowodzi jednak, że nawet w najzamożniejszych klubach trenerzy mają świadomość, jak piekielnie trudny dla młodych piłkarzy jest przeskok w świat dorosłych.

Dodajmy, że w finale Youth League londyńczycy spotkali się z Szachtarem Donieck. Gracze z La Masii oraz inni giganci, którzy przyciągają do swoich szkółek najzdolniejszych graczy z całej Europy, odpadli po drodze, a na szczyt dotarła drużyna złożona wyłącznie z Ukraińców.

Szachtar walczy w Lidze Mistrzów, opierając się w dużej mierze na umiejętnościach najemników, ale zespół U-19 to sami chłopcy z Ukrainy, którzy – z uwagi na trwającą wojnę – w ostatnich miesiącach mieli nawet problem ze znalezieniem stałego miejsca do treningów.

Przywykliśmy, szukając wzorców, spoglądać na Zachód. Pełno u nas programów opartych o myśl szkoleniową z Wysp Brytyjskich bądź Niemiec, a trenerzy szczycą się stażami w Primera Division i Serie A. Na Wschód nikt z Polski szkolić się nie jeździ. Wygląda na to, że i tam byłoby warto. Z pewnością wyszłoby taniej, choć akurat lotu do samego Doniecka chwilowo nie polecam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski