Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierunki zamawiane przegrywają z humanistycznymi

Redakcja
EDUKACJA. Uczelnie oraz resort nauki od kilku miesięcy intensywnie promują tzw. kierunki zamawiane, a więc ważne dla gospodarki kraju.

Tymczasem w jednej z największych uczelni technicznych kraju - AGH - wśród kandydatów króluje... turystyka i rekreacja oraz socjologia. - Socjologia od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Przyczyną tego stanu rzeczy jest jednak nie tyle humanistyczny profil tych studiów, co renoma wydziału i nieustannie podnoszona jakość kształcenia - twierdzi Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH. - W tym roku o miano lidera rywalizuje z socjologią nowy kierunek: turystyka i rekreacja, który już na starcie oferuje młodym ludziom niezwykle ciekawy program nauczania.
Spośród kierunków typowo technicznych najbardziej oblegana jest: geodezja i kartografia, budownictwo (ponad 8 osób na miejsce), inżynieria biomedyczna (6 kandydatów na miejsce), informatyka oraz automatyka i robotyka (4 osoby na miejsce).
O jedno miejsce na ochronie środowiska, która jest kierunkiem zamawianym, walczy 3,7 kandydata. Na kolejnym kierunku zamawianym - inżynierii środowiska - wynik jest podobny. 3,2 osoby starają się o jeden indeks na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, gdzie inżynieria środowiska również jest prowadzona, na jedno miejsce przypada 2,7 kandydata, a na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii - 2,4. Najlepsi, którzy dostaną się na kierunki zamawiane, będą mogli liczyć na wysokie stypendium - tysiąc złotych miesięcznie.
- Jeśli spojrzymy przez pryzmat skali trudności obu naszych kierunków zamawianych, wynik oscylujący w granicach trzech osób na miejsce możemy uznać za wysoki. Maturzyści coraz częściej wiedzą, że po ukończeniu tych studiów będą poszukiwanymi specjalistami na rynku - komentuje Dembiński.
W Uniwersytecie Jagiellońskim nauki ścisłe też cieszą się nieco większym zainteresowaniem niż rok temu. Najpopularniejsza jest neurobiologia, biotechnologia i analityka medyczna.
Na wiele kierunków humanistycznych było jednak więcej chętnych niż na kierunki zamawiane. Na przykład, na ochronę środowiska zarejestrowało się 134 osoby, na fizykę - 111, informatykę - 300, a na matematykę - 293. Tymczasem na dziennikarstwie i komunikacji społecznej czy anglistyce odnotowano ponad tysiąc rejestracji.
- W sumie zarejestrowało się 8806 osób, czyli o blisko 400 więcej niż w roku ubiegłym - informuje Lesław Peters, rzecznik Politechniki Krakowskiej, w której najpopularniejsza w tym roku jest inżynieria biomedyczna (6,4 kandydata na miejsce), architektura i urbanistyka (5,8 kandydata) oraz informatyka (4,7 kandydata). Większe zainteresowanie kierunkami ścisłymi - w porównaniu z zeszłoroczną rekrutacją - jest też w Uniwersytecie Pedagogicznym.
W Uniwersytecie Rolniczym najchętniej wybierana jest m.in. biotechnologia, architektura krajobrazu, inżynieria środowiska i gospodarka przestrzenna.
(KLIM)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski