Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kijów nie dla „Wołynia”

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Smarzowski nie poszedł w „Wołyniu” na żadne kompromisy, pozostając wierny prawdzie historycznej
Smarzowski nie poszedł w „Wołyniu” na żadne kompromisy, pozostając wierny prawdzie historycznej fot. archiwum
Kontrowersje. Ukraińskie władze zdecydowały, że film Wojtka Smarzowskiego nie powinien zostać pokazany na terenie ich kraju. Mógłby - ich zdaniem - zburzyć porządek publiczny.

Instytut Polski w Kijowie zaplanował na dziś pokaz filmu „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego z udziałem twórców. Zgodnie z praktyką dyplomatyczną wystosowano za pośrednictwem ambasady zaproszenia do przedstawicieli najwyższych ukraińskich władz, w tym do prezydenta, premiera i parlamentarzystów. Efekt? Pokaz „Wołynia” został odwołany.

Władze za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy „zaleciły” Instytutowi Polskiemu, w odpowiedzi na zaproszenie, rezygnację z pokazu „ze względu na porządek publiczny”.

WIDEO: Wojciech Smarzowski o filmie "Wołyń": Wydaje mi się, że relacje polsko-ukraińskie będą lepsze

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

- Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. Jestem zdziwiona, że film fabularny wywołuje aż takie emocje, tym bardziej że strona ukraińska pozbawia się możliwości zapoznania się z tym filmem - mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Ewa Figel.

Akcja filmu rozgrywa się w okresie od wiosny 1939 r. do lata 1945 r. w wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Według historyków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) i miejscową ludność ukraińską. Zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców.

- Spodziewałem się, że strona ukraińska nie dopuści do pokazu filmu. Ukazuje on powiem prawdę o ludobójstwie dokonanym w latach 1939-1947 na Polakach i obywatelach polskich innej narodowości - mówi nam ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce twierdzi jednak, że za odwołaniem prezentacji „Wołynia” stoją inne względy:

- To nie jest dobry film do budowaniu relacji polsko-ukraińskich - mówi Tyma.

Zdaniem księdza Zaleskiego prawdy o zbrodniach członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii panicznie boją się prezydent Petro Poroszenko i rząd Ukrainy.

- Ci przywódcy budują mit narodowy Ukrainy nie na prawdziwych bohaterach, ale na zbrodniarzach - twierdzi ks. Zaleski. Za przykład podaje przyjęcie przez parlament w Kijowie uchwały gloryfikującą banderowców (z 9 kwietnia 2015 r.). Historyk profesor Grzegorz Motyka, autor książki „Wołyń ’43”, tłumaczy z kolei, że Ukraina gloryfikuje Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i UPA za ich walkę z ZSRR, pomijając przy tym czystkę etniczną popełnioną na Polakach w latach 1943-1945.

Ksiądz Zaleski ocenia, że decyzja o nie dopuszczenie do projekcji „Wołynia” kompromituje władze Ukrainy, bo przypomina czasy ZSRR, kiedy cenzurowano niewygodne dla władzy filmy i książki.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kijów nie dla „Wołynia” - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski