Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilka rad dla kupujacych nowe mieszkanie

(MK)
Mieszkanie powinno mieć korzystny rozkład i być dobrze doświetlone
Mieszkanie powinno mieć korzystny rozkład i być dobrze doświetlone Fot. 123rf
Transakcje. Kupując mieszkanie, bierz pod uwagę także to, czy w razie zmiany planów będzie łatwo je sprzedać.

Błędy popełnione w momencie zakupu mieszkania mogą uszczuplić potrfel i pozbawić komfortu na wiele lat. Kupno mieszkania to poważna decyzja, z którą wiąże się często duży stres i odpowiedzialność. Warto dokonać wyboru starannie, zachowując spokój. Ze skutkami błędów w tej materii będziemy zmagać się bowiem z reguły wiele lat.

Bliżej do domu

Mieszkania na obrzeżach miasta są często znacznie tańsze niż te położone bliżej centrum. Jednak mały wybór połączeń komunikacyjnych czy słaby dostęp do szkół i przedszkoli na przedmieściach mogą znacząco obniżyć komfort życia.

Kupując mieszkanie poza miastem, trzeba być przygotowanym na różne utrudnienia związane z wydłużonym dojazdem do pracy czy dowożeniem dzieci do szkoły lub przedszkola oraz z większymi wydatkami na paliwo. - Największym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkania cieszą się lokalizacje z dobrym dojazdem do centrum i bliskim dostępem do terenów rekreacyjnych - mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes jednej z agencji inwetycyjnych.

Metraż na miarę

Przed zakupem mieszkania musimy się dobrze zastanowić, jaką wielkość powinno mieć i jaki układ funkcjonalny będzie dla nas optymalny. Nie zawsze większe mieszkanie będzie dla nas najlepsze.

Musimy bowiem pamiętać, że koszty utrzymania większych powierzchni będą znacząco wyższe. Również za małe nieruchomości mogą okazać się nietrafione. Dlatego zawsze powinniśmy zwracać uwagę na funkcjonalność mieszkania, rozkład pomieszczeń i jego możliwości aranżacyjne.

Często się zdarza, że to nie większy metraż mieszkania, a dobry układ funkcjonalny sprawia, że mieszkanie ma więcej przestrzeni do zagospodarowania. Tarasy, garaże, miejsca postojowe czy komórki lokatorskie znacząco podnoszą atrakcyjność mieszkania, ale niekiedy wpływają na koszty.

Oferty i finanse pod lupę

O tym, że przed kupnem mieszkania trzeba przeanalizować dokładnie stan swoich finansów, nie trzeba przypominać. Oprócz ceny nieruchomości nie należy zapominać o comiesięcznych kosztach jej utrzymania, które lepiej zawczasu sprawdzić. Trzeba również dowiedzieć się, jakie powierzchnie dodatkowe oferuje deweloper i ile będziemy musieli za nie dopłacić.

Do ceny samego lokum doliczyć trzeba jeszcze opłaty manipulacyjne, koszty aktu notarialnego oraz koszty wykończenia i wyposażenia mieszkania. Standard deweloperski w zależności od dewelopera oznacza różny zakres wykonanych prac, dlatego warto wcześniej dokładnie przeanalizować, co zawiera określona oferta, bo może się okazać, że na wykończenie mieszkania będziemy potrzebowali znacznie więcej środków, niż planowaliśmy pierwotnie przeznaczyć.

Poświęćmy także czas na przeanalizowanie umów z bankiem i deweloperem. Czytajmy je ze zrozumieniem, a jeśli pewne zapisy będą dla nas niejasne, poprośmy o ich wytłumaczenie lub zasięgnijmy porady specjalisty.

Ważna jest też renoma i doświadczenie dewelopera. Zadowolenie innych klientów z zakupionych mieszkań może być dla nas ważną wskazówką podczas dokonywania wyboru wymarzonego M.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski