Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kim jest nowy starosta krakowski Wojciech Pałka?

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wojciech Pałka z PiS od kilku dni kieruje powiatem krakowskim jako starosta. A przez  trzy lata zdobywał doświadczenia na stanowisku wicestarosty
Wojciech Pałka z PiS od kilku dni kieruje powiatem krakowskim jako starosta. A przez trzy lata zdobywał doświadczenia na stanowisku wicestarosty Fot. Barbara Ciryt
Samorząd. Kim jest nowy starosta krakowski Wojciech Pałka? Jak go oceniają znajomi, koledzy, co mówi opozycja? Co czeka powiat pod jego rządami? - To ostatni rok kadencji, powinien upłynąć spokojnie. Rewolucji nie będzie, ale korekty są możliwe - mówi nowy szef powiatu.

Jaki jest nowy starosta krakowski Wojciech Pałka? Jedni mówią, że jest konserwatywny, za bardzo zasadniczy, że się czepia. Są tacy, który zarzucają mu brak doświadczenia, bo za młody, jak na kierowanie powiatem (ma 36 lat). Inni chwalą Pałkę, że jest pracowity, poukładany, otwarty i z rozsądkiem podchodzący do powierzonych spraw, no nie ma tendencji do „gwiazdorstwa”.

Choć Wojciech Pałka starostą jest zaledwie kilka dni, to w powiecie dał się poznać. Od trzech lat był wicestarostą. - Jednak zawsze w cieniu - mówią jego koledzy. Inni twierdzą, że ostatnio na świeczniku, bo dotychczasowy szef powiatu Józef Krzyworzeka nim zrezygnował z funkcji, to całe miesiące był na chorobowym. A Pałka miał swój poligon doświadczalny.

- Mam satysfakcję, gdy pracuję dla dobra ludzi, cieszę się z budowy infrastruktury, programów zdrowotnych, edukacyjnych - mówi Pałka. Dla niego samorząd to miejsce, w którym rozwiązuje się problemy mieszkańców i nie chodzi o to, żeby ta działalność była łatwa, ale żeby była skuteczna.

Pałka skończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i będąc na studiach został radnym gminnym w Krzeszowicach. Poznawał pracę w administracji, zdobywał doświadczenia jako asystent posła Andrzeja Adamczyka z PiS.

- Gdy przyszedł do biura poselskiego miał już dużą wiedzę na temat samorządu, dobrze przygotowany merytorycznie. To typ propaństwowca. Zawsze pracowity, dokładny, precyzyjny w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Znam go z tego, że jeśli powierzy mu się jakieś zadanie, to wykona je do końca - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. - Jestem przekonany, że praca Wojciecha Pałki korzystnie wpłynie na powiat. Jest konserwatystą, ze sprecyzowanymi poglądami, przy tym człowiekiem otwartym, pomocnym - przekonuje.

Minister twierdzi, że radzić w niczym nowemu staroście nie musi. - Jestem przekonany, że - jak zawsze - będzie szanował ludzi i utrzymywał dobre relacje ze wszystkimi samorządowcami w powiecie i gminach - mówi.

Wojciech Pałka dotychczas w starostwie zajmował się m.in. sprawami pomocy społecznej. - Relacje były zawsze poprawne - mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. - Poradzi sobie na nowym stanowisku i dobrze poprowadzi powiat. Dało się zauważyć, że to człowiek pracowity, bardzo kulturalny i empatyczny. Nie ma tendencji do gwiazdorstwa, w tym co robi nie lansuje siebie - mówi ks. Isakowicz-Zaleski.

Na drugi dzień po tym, jak Pałka został starostą, na korytarzu w starostwie dało się słyszeć, że „teraz będzie wprowadzanie surowej dyscypliny”. - Może się czepiać - mówili niektórzy pracownicy. Samorządowcy spoza starostwa mają podzielone zdanie, jedni z żalem mówią, że takiego dobrobytu dla urzędników - jak za Krzyworzeki - już nie będzie. Inni dodają - i dobrze, bo pewne układy i wzajemne adoracje trzeba zakończyć, a urząd sprowadzić do roli służby mieszkańcom.

Czy nowy starosta ma plany zmian? - W tej kadencji został nam tylko rok pracy z zaawansowanymi projektami, dużymi inwestycjami. Trzeba się na tym skupić, kontynuować dotychczasowe działania zarządu. Nie przewiduję żadnej rewolucji, ale pewne korekty są możliwe - mówi Pałka. Deklaruje też pełną współpracę z radnymi wszystkich opcji.

Opozycja zgodnie mówi, że Pałka się sprawdzi. - Mamy różne poglądy ideowe, polityczne. Po wyborach powiedziałem mu, że na niego nie głosowałem, ale myślę, że dobrze poprowadzi powiat. Ma doświadczenie i zna się na samorządzie. Jest człowiekiem poukładanym, chociaż bardzo zasadniczym, za bardzo - mówi Łukasz Krupa, szef klubu PO w Radzie Powiatu Krakowskiego. Obaj panowie znają się od lat. - O swoich partiach nie rozmawiamy, bo nie dogadalibyśmy się. Obaj chodzimy też na mecze piłki nożnej, ale tu też mamy inne sympatie, bo kibicujemy różnym drużynom, natomiast w sprawach samorządowych zgadzamy się w pełni - mówi Krupa.

Nowy starosta ma coraz mniej czasu. Odskocznią są właśnie mecze, na które chodzi z 6-letnim synem. W wolnych chwilach zagląda na siłownię, a gdy wygospodaruje trochę więcej czasu, to jedzie w góry.

Kim jest Wojciech Pałka?
Pochodzi z Filipowic, obecnie mieszka w Woli Filipowskiej w gminie Krzeszowice. Skończył 36 lat, ma żonę Aleksandrę i syna Aleksandra.

Wykształcenie. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył Wydział Studiów Międzynarodowych i Nauk Politycznych.

Działalność i Praca. Jeszcze w trakcie studiów został radnym Rady Miejskiej w Krzeszowicach, mandat radnego gminnego pełnił dwie kadencje 2002-2006 oraz 2006-2010. Był członkiem Komisji d/s Zdrowia, Opieki Społecznej i Polityki Prorodzinnej oraz Komisji Rewizyjnej. W poprzedniej kadencji 2010-2014 został radnym powiatowym. W obecnej kadencji jest radnym powiatowym, od początku kadencji był wicestarostą.
Pierwszą prace podjął jako asystent posła na Sejm Andrzeja Adamczyka, był dyrektorem biura poselskiego. Należy do partii Prawo i Sprawiedliwość.

Funkcje społeczne. Jest doradcą ministra infrastruktury i budownictwa; członkiem Rady Programowej Telewizji Kraków, członkiem Rady Społecznej szpitala rehabilitacyjnego w Krzeszowicach; członkiem Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 23

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski