Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kinga na kurdybanie

PK
Zaskakująco bogato reprezentowane są zbiory bocheńskiego muzeum wśród eksponatów składających się na czynną obecnie w Warszawie dużą wystawę pt. "Z dziejów Polek". Poczet kilkudziesięciu wybitnych Polek otwiera księżna i zarazem święta Kinga, którą przedstawiają między innymi obrazy i rzeźba wypożyczone organizatorom przez Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni...

BOCHNIA. Z dziejów Polek

   W Muzeum Teatralnym Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie zobaczyć można m.in. takie bochniana: siedemnastowieczne malowidło na kurdybanie z wyobrażeniem księżnej Kingi, rzeźba ceramiczna wykonana przez Eugeniusza Molskiego, bryły soli bocheńskiej. Klimat tej sekwencji wystawy przybliża znany rysunek Stanisława Fischera "Ulica Biała w Bochni". - "Z oczywistych względów nie byłą możliwa prezentacja wyjątkowo ciekawego i - dodajmy - najstarszego na ziemiach polskich przedstawienia legendy o cudownym pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli kamiennej w Bochni. Jest nią bowiem okazałe, około 5 m x 4 m, malowidło ścienne Piotra Korneckiego z Gdowa, znajdujące się w  bocheńskiej bazylice św. Mikołaja, w 1769 roku" - żałuje Jan Flasza, bocheński historyk i dyrektor muzeum. Dodaje on także, że na warszawskiej wystawie pokazano, uznawany dotąd za zaginiony, obraz Floriana Cynka o cudownym odkryciu przez Kingę soli kamiennej w Bochni, odnaleziony przez J. Pulnara w Lwowskiej Galerii Obrazów. Istnieje duża szansa, że będzie go można także zobaczyć w Bochni - już w maju, po zakończeniu wystawy w Warszawie.
   Obiekty na wystawę "Z dziejów Polek" wypożyczyło kilkadziesiąt muzeów z Polski i Ukrainy. Poza wymienionymi Polkami z Bochni w Warszawie jest jeszcze "Portret damy" autorstwa malarza bocheńskiego Tomasza Łosika, namalowany w 1892 r. (PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski